LIELĀ INTERVIJA ar Antu Joksti, tūrisma aģentūras Estravel Latvia vadītāju

LIELĀ INTERVIJA ar Antu Joksti, tūrisma aģentūras Estravel Latvia vadītāju

Pasaulē ir tik daudz vietu, ka divreiz vienā nav jāatgriežas, pārliecināta tūrisma aģentūras Estravel Latvia vadītāja Anta Jokste. Šī tūrisma aģentūra 20 gados aktīvi gājusi līdzi laikam un tūkstošiem ceļotāju palīdzējusi iepazīt gan Latviju, gan neskaitāmas ārvalstis.

BalticTravelnews.com: Apsveicam vienu no retajām tūrisma aģentūrām, kas pārstāvēta visās Baltijas valstīs, Estravel Latvia 20 gadu jubilejā! Kādi bija uzņēmuma pirmsākumi Rīgā, Latvijā?

Anta Jokste: Viena no pirmajām privātajām Igaunijas ceļojumu aģentūrām – Estravel, 1996. gada 27. novembrī atver savu pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā, ar mērķi nodrošināt ienākošā tūrisma pakalpojumus visā Baltijā (1998. gadā tiek atvērts arī Lietuvas birojs) un veikt ceļojumu organizēšanu vietējiem klientiem. Toreiz Estravel pastāvīgās pārstāvniecības nosaukums bija Norvista, uzsverot īpaši pievilcīgu piedāvājumu nodrošināšanu sadarbībā ar aviokompāniju Finnair uz Ziemeļvalstu galamērķiem. Laiki mainījās, un no reģionālajiem galamērķiem par kompānijas prioritāti kļuva visa plašā pasaule, īpašu uzsvaru liekot tieši uz korporatīvo sadarbību ar uzņēmumiem, kas strādā visās Baltijas valstīs, tāpat kā Estravel grupas aģentūras. Laikā no 2000. līdz 2015. gadam Estravel grupas lielākie akcionāri bija Finland Travel Bureau, tāpēc Latvijas biroja nosaukums tika mainīts uz FTB Latvia. 2015. gada beigās sākotnējais Estravel dibinātājs Aivo Takis (Igaunija) visu aģentūru tīklu iegādājās atpakaļ savā īpašumā, paredzot straujāku un dinamiskāku izaugsmi visām Estravel Baltijas aģentūrām un mūsu jaunajai grupas loceklei Aero travel aģentūrai Austrālijā.

Vērtējot visus Baltijas ceļojumu aģentūru uzņēmumus kopā, esam vislielākie, Igaunijā ieņemot 43% tirgus (lielāks nekā pārējie trīs lielākie konkurenti kopā). Latvijā ir atšķirīga situācija, jo šeit ceļojumu aģentūru tirgus ir ļoti sadrumstalots. Runājot par līdzīgas struktūras aģentūrām, Latvijā lielākajām aģentūrām pieder ap 14% tirgus daļas. Estravel Latvia pastāvīgi atrodas Latvijas aģentūru TOP 10. Finansiālie rādītāji TOP 10 aģentūrām ir samērā līdzīgi, daži apgrozījuma tūkstoši konkrētajā gadā uzreiz maina pozīcijas. Lietuvā Estravel ir līdzīga situācija kā Latvijā, un tur kompānija 20. jubileju atzīmēs nākamgad.

Visas Baltijas Estravel aģentūras ir American Express Globāļā biznesa ceļojumu partneru tīkla partneri. Šis statuss nozīmē starptautiskas saistības korporatīvajā apkalpošanā, augstākā pakalpojumu līmeņa garantijas, kas balstītas uz pasaules jaunāko informācijas tehnoloģiju pielietošanu. Līdz ar to klientu darījumu braucieniem varam piedāvāt īpašus nosacījumus, un pats galvenais, ceļojumu drošības garantijas.

BalticTravelnews.com: Kādus atskaites punktu Jūs minētu, kas šajos 20 gados mainījies no tūrisma organizēšanas, tehnoloģiju viedokļa?

Anta Jokste: Kopš Estravel dibināts Igaunijā, tam ir bijis savs informācijas tehnoloģiju departaments. Tā pirmais solis bija back office sistēmas attīstīšana, turklāt Estravel pirmie Baltijā ko tādu ieviesa un sāka izmantot. Kad visi pārējie Baltijas uzņēmumi strādāja ar rēķiniem, kurus ievadīja Excel tabulās, grāmatās rakstīja statistiku, tad Estravel šādas darbības jau pirms divdesmit gadiem bija iespēja veikt automātiski, turklāt vēlāk sistēmas licenci uzņēmums ir pārdevis arī vairākiem Igaunijas uzņēmumiem. Jau pašos pirmsākumos Estravel uzņēmumi lielu nozīmi piešķira datu analīzei un statistikai, tādējādi vadot pārdošanas procesus un jaunu klientu piesaistīšanu sekmīgāk par konkurentiem

Es pati 2001. gadā no Dānijas ceļojumu aģentūras pārnācu strādāt Estravel grupas uzņēmumā, un te jau visas tolaik jaunās tehnoloģijas darbojās – internets, elektroniskā sarakste, jau tajā laikā visi dati tika pārsūtīti automātiski uz datu apstrādes un analīzes platformu.

Līdz ar interneta ienākšanu tūrisma nozarē – ātrums, apkalpošanas veids un kultūra pacēlās kosmiskā ātrumā. Visi sekoja līdzi laikam un ātri tapa skaidrs – ja tev nav kādā no ceļojumu pārdošanas sistēmām, tad pārdot būs arvien grūtāk! Ja kādreiz rakstījām aviobiļetes ar roku, zvanījām uz viesnīcām, lai veiktu rezervācijas, tad tagad process ir kardināli mainījies.

Lielā ātrumā sāka attīstīties arī interneta rezervēšanas sistēmas, kas ir paredzētas galapatērētāja vajadzībām. Tās ceļojumu aģentūras, kuras pirmās izveidoja šādas ceļojumu pārdošanas sistēmas, lai tās lietotu klienti, tagad ir līderes tirgū. Protams, tolaik uzņēmumi šādu mājaslapu – tirdzniecības platformu izveidē ieguldīja lielu naudu, tagad tas ir lētāk, toties, tolaik iegūtais klientu skaits atsver šos ieguldījumus. Ja kāds šodien saka, ka pats pērk internetā ceļojumu, tā īsti nav, jo pārsvarā jebkura lapa, kuru apmeklējiet un iegādājaties ceļojumu (ja vien tā nav aviokompānijas mājaslapa) ir cieši saistīta ar kādu no ceļojumu aģentūrām. Par to var pārliecināties katras lapas noteikumos.

BalticTravelnews.com: Arī Estravel izmanto šādu ceļojumu pārdošanas platformu. Kā tai veicas?

Anta Jokste: Mūsu internetā pieejamā ceļojumu pārdošanas sistēma Sky24 darbojas Latvijā, Igaunijā un Somijā, drīzumā paredzēts to atklāt arī Lietuvā. Paralēli Igaunijā un Lietuvā darbojas vēl Estravelshop un Travelclub.lv, kur var nopirkt gan aviobiļetes, gan rezervēt viesnīcas un citus pakalpojumus. Savukārt korporatīvajiem klientiem mums ir divas platformas Amadeus E travel Management un Amadeus E travel Corporate. Protams, šāda veida pārdošana turpina ļoti strauji attīstīties.

BalticTravelnews.com: Tagad bieži vien dzirdam uzņēmējus sakām, ka Igaunijā uzņēmējiem ir labāk dzīvot, jāatver tur savu biroju... Vai un kādas atšķirības saskatāt Baltijas valstu tūrisma tirgos, kad satiekaties ar kolēģiem no Baltijas valstīm? Kas Latvijas kolēģiem šķiet citādāks Lietuvā, Igaunijā?  

Anta Jokste: Biznesa ziņā tirgus ir ļoti līdzīgs visās Baltijas valstīs, īpaši, ja runājam par attīstību, piedāvājumu. Kas uz attiecas uz nodokļu politiku, tad, protams, Latvijā tā ir burvīga, bet trešajā vietā aiz Jaunzēlandes un līderes Igaunijas. Protams, Igaunijā nesalīdzināmi mūsu darbu atvieglo tur esošā valsts finanšu elektronisko atskaišu un pārvaldes  sistēma. Jebkāda veida komunikācija ar valsts iestādēm notiek ātri un vienkārši bez jebkādas gaidīšanas. Igaunijā uzņēmējs tiek uztverts pozitīvi – kā nodokļu maksātājs!  Tur nav doma uzņēmējiem veidot shēmas, lai nemaksātu nodokļus, pelēkā ekonomika eksistē varbūt kādās atsevišķās nozarēs, bet ne tūrismā. Tikko parādījās Eiropas Savienības regulas attiecībā uz tūrismu, Igaunijas tūrisma uzņēmēji sēdās pie viena galda ar valdību, lai attiecīgi visu pareizi ieviestu Igaunijas ekonomikā.

Lietuvas tirgus ir daudz lielāks, tur pašreiz ienāk lielas ārzemju investīcijas. Redzam to pēc saviem starptautiskajiem klientiem, ka tie atver Baltijas, Eiropas birojus Lietuvā. Tajos tiek nodarbināti vietējie darbinieki, viņi daudz dodas darījuma braucienos. Piemēram, Lietuvā ienāk lielas informācijas tehnoloģiju kompānijas, bankas. Tādējādi Lietuva iet soli mums pa priekšu. Manā skatījumā ārzemju kompānijām šī mūsu kaimiņvalsts tomēr ir pievilcīgāka.

BalticTravelnews.com: Kādi tūrismā jomā būs nākamie 20 gadi? Vai pie jau tagadējiem tehnoloģiju sasniegumiem darbinieki jums būs vēl nepieciešami?

Anta Jokste: Tehnoloģiju brīnumi attīstās un attīstās, jo šobrīd nezinām, vai kāds no pašreiz solītajiem brīnumiem tirgū reāli sāks darboties vai arī drīz to aizmirsīsim, tā vietā nāks jauns brīnums. Tūrisma aģentūrām sāk rasties bažas par virtuālas realitātes konkurētspēju ar īstu ceļošanu.  Manuprāt, tas varētu būt palīglīdzeklis ceļojumu pārdošanā, lai iepazītu ceļojumu, jo viena lieta ir redzēt ar virtuālajām brillēm, otra – reāli sajust un piedzīvot...

Standarta kompleksie  ceļojumi – lidojums, viesnīca, gulēšana saulē – nekur nepazudīs. Tomēr aktuālāki kļūs ceļojumi, kuros cilvēks varēs doties individuāli kopā ar draugiem vai ģimeni, apskatīt vietas, kas nav tūristu masu apmekelētas.

Cilvēki vairāk apvienos darījumu braucienus ar atpūtu, piemēram, dienas pirmajā daļā strādājot un tiekoties ar biznesa partneriem, bet otrā dienas daļā aktīvāk apceļojot tuvējo apkārtni, kā arī paliekot vēl kādas dienas pēc darījumam paredzēto dienu noslēguma.

Noteiki arvien popularāki kļūs īsie ceļojumi pa pašu zemi un uz kaimiņu valstīm. Baltijas valstu iedzīvotājiem ir paveicies - jau pēc trīs, četru stundu brauciena cilvēks ir nonācis ārzemēs ar citu valodu, reliģiju, citiem ēdieniem un tradīcijām. Pateicoties mūsu unikālajam ģeogrāfiskajam stāvoklim, arī ārzemju ceļotājs maksimāli īsā laikā var apceļot vairākas valstis ar dažādām kultūrām.

BalticTravelnews.com: Kādas pašreiz ir Latvijas ceļotāju vēlmes?

Anta Jokste: Latvijas brīvdienu ceļotājs ir vairāk orientēts uz vietām, kas agrāk bija grūti aizsniedzamas vai vispār neaizsniedzamas. Ceļotāji dodas uz dažādām salām, populāri ir ekspedīciju braucieni. Tajos dodas pat līdz Antarktīdai, Aļaskai. Klienti arvien vairāk intersējas par piedzīvojumu ceļojumiem, kuriem ir pieejams dažāds komforta līmenis – no kāpšanas kalnos ar teltīm līdz džunglu pārgājieniem ar apmešanos luksus klases viesnīcās.

Pozitīvi, ka Latvijas iedzīvotāji nu jau diezgan labi ir apguvuši angļu un citas svešvalodas, mūsu rīcībā esošās banku kartes tiek pieņemtas visā pasaulē. Globālā tehnoloģiju attīstība dod iespēju cilvēkiem daudz vairāk redzēt, nekā viņi iepriekš būtu varējuši iztēloties.

BalticTravelnews.com: Kādas ir Latvijas ceļotāju finansiālās iespējas? Vai viņi īpaši krāj ceļojumiem?

Anta Jokste: Parasti cilvēki apzinās, kādas lietas viņi var sev atļauties. Raksturīgi, ka, izmantojot dažādas lidojumu biļešu akcijas, klienti ilgu laiku uz priekšu nopērk lidojuma biļetes, kad laiks nāk tuvāk – rezervē viesnīcu, plāno maršrutu. Labu individuālu ceļojumu, piemēram, uz Ameriku, vienai personai uz nedēļu var saplānot 1000 – 1500 eiro robežās. Ir arī klienti, kas vienam ceļojumam divatā šodien jau tērē  10 000 eiro un vairāk. Mums ir iespēja klientiem piedāvāt arī ceļojumus uz nomaksu.

Kompleksajiem ceļojumiem piedāvājam ne tikai vietējo tūrisma operatoru, bet arī, piemēram, Vācijas kompāniju piedāvājumu. Tur pieejamie ceļojumi var maksāt arī 300 – 400 eiro. Protams, papildus izmaksas vēl rada nokļūšana līdz izlidošanas pilsētai. Labā lieta ir tā, ka katrs šodien var izvēlēties, kāda līmeņa un budžeta ceļojumu izmantot.

BalticTravelnews.com: Kāds ir Jūsu vēlējums Estravel Latvia 20 gadu jubilejā?

Anta Jokste: Turpināt strādāt un dzīvot ar paceltu galvu. Paturēt prātā, ka klients ir galvenais, kura dēļ mēs darām savu darbu – uzturēt pozitīvo, laipno un profesionālo attieksmi pret klientu. Lai mēs nākotnē turpinātu dzīvot kā viena ģimene. Mums kadru mainība nepastāv. Ja kāds nav kādā dienā atnācis uz darbu, tad saku, ka viņš nav mājās nevis nav darbā. Un mums visiem kopā novēlu – lai pasaulē būtu miers un cilvēkiem iespēja izbaudīt visas pasaules krāšņumus un bagātības.

BalticTravelnews.com: Pastāstiet mazliet vairāk par sevi! Kā nonācāt tūrismā? Vai par šādu profesiju sapņojāt jau bērnībā?

Anta Jokste: Tas ir bērnu dienu sapnis, jo manu vecāku draugos bija dāma, kura strādāja pie  tolaik vienīgā ārzemju ceļojumu organizatora Intourist. Par spīti to laiku “dzelzs priekškaram” viņa bija apceļojusi daudzas valstis, kam vienmēr sekoja burvīgi stāsti un bilžu vakari. Jau tad nolēmu: “Es arī tā gribu!” Pamazām es gāju uz šo mērķi, apzinādamās, ka vēlos strādāt ceļojumu jomā. Man nebija ne mazākās nojausmas, ka kādreiz cilvēki varēs brīvi ceļot uz ārzemēm. Es apzināti mācījos angļu valodu, sāku iet gidu kursos, pamazām arī nonācu Intourist. Vadīju grupas pa visu toreizējo Padomju Savienību. Paralēli studēju Latvijas Universitātē Svešvalodu fakultātē – Angļu valodu un literatūru, jo tas bija vienīgais, ko saistībā ar tūrismu Latvijā varētu studēt. Biju laimīga!

Intourist Latvijā izjuka, bet tajā laikā audzināju mājās bērniņu. Pēcāk darba gaitas atsāku jau pieminētajā Dānijas tūrisma uzņēmumā, līdz 2000. gadā sāku strādāt Estravel Latvijas birojā kā Ienākošā tūrisma nodaļas vadītāja. Jau 2001. gadā man bija jāpieņem izaicinājums kļūt par vadītāju, un kolektīvs mani ļoti atbalstīja, un turpina atbalstīt visus šos gadus.

BalticTravelnews.com: Vadītājam ir ne mazums stresa situāciju, kā ar tām tiekat galā, kā atpūšaties?

Anta Jokste: Es nemaz negribu atslēgties no darba! Mājās turpinu domāt par darbu, bet stresa situācijas risinu ar pozitīvu pieeju. Pat ļoti saspringtās situācijās jāsaglabā vēss prāts! Cilvēkam jāsporto, jāuzturas svaigā gaisā, ko es arī daru – skrienu, peldu, slēpoju. Pat nedaudz makšķerēju, bet tas nav pagaidām nav nopietni. Apbrīnoju un baudu Latvijas dabu, sauli, mežu jūru.  

BalticTravelnews.com: Jūs esat pabijusi jau tik daudz valstīs, vai ir vēl kādi neatklāti galamērķi?

Anta Jokste: Uz vienu un to pašu vietu divreiz nav jābrauc, protams, ja vien tas nav komandējums. Man gribas uzzināt vairāk, saprast dažādas kultūras, un tas man noteikti nekad neapniks. Esmu profesionāli kritiska, lielu uzmanību pievēršu apkalpošanai, kad esmu  ceļojumā.  Sava darba dēļ gan esmu ierobežota laikā un nevaru atpūsties ilgāk par nedēļu, bet parasti nedēļas laikā spēju izveidot viedokli par attiecīgo galamērķi. Protams, ka ir neatklāti galamērķi, jo cilvēka dzīve ir diemžēl par īsu, lai atklātu visu pasauli. Pēdējā laikā vairāk sliecos uz tālo okeānu salu apmeklējumiem ar eksotisku dabu un unikālām kultūrām.  


Uzziņa

1996. gada 27. novembrī dibina tagadējo Estravel Latvia

No 2001. gada tagadējā Estravel Latvia vadītāja ir Anta Jokste.

Uzņēmumu grupai Baltijā ir 10 klientu apkalpošanas biroji, no tiem 8 Igaunijā, 1 Latvijā un 1 Lietuvā.

Estravel grupas uzņēmumos ir aptuveni 200 darbinieku no tiem Estravel Latvia 17 darbinieki.

EKSPRESS JAUTĀJUMI & ATBILDES

Esmu dzimis...

Rīgā

Mana mīļākā pilsēta Latvijā ir ...

Jūrmala

Trīs manas iecienītākās atpūtas vietas Latvijā

Vasarnīca Klapkalnciemā, Viesnu nams Vanaturs Kaltenē, Rūmenes muiža

Mans iecienītākais restorāns Rīgā ir

Bibliotēka N1

Mans tālākais ceļojums ir bijis uz

Seišelu salām

Vislielāko iespaidu man ir atstājis ceļojums uz

Peru

Mana sapņu valsts, kurp vēlos doties

Puka Puka sala

Mans iecienītākais vaļasprieks ir

Pastaigas Jūrmalas kāpās

Mans novēlējums BalticTravelnews.com

Ļoti jauki, ka ir šādi sadarbības partneri, kuri uztur cilvēku interesi par ceļošanu. Novēlu, lai nākotnē viss izdodas un turpinās mūsu sadarbība!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Uzņēmumi


Estravel Latvia
,

Tez Tour
NEDĒĻAS LASĪTĀKAIS
Populārakie piedāvājumi
APMEKLĒTĀKIE UZŅĒMUMI
Baltijas tūrisma objekti

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.28401613sec.