23. augusts vēsturē: Apvienotā Karaliste ieņem Honkongu

Honkonga ir Ķīna vai nav? Šo jautājumu uzdevis ne viens vien ceļotājs... Tomēr īsti pareizas atbildes nav - jo Honkongas valstiskais stāvoklis ir pretrunās tīts. Un tas ir pateicoties tam, ka pirms gandrīz 200 gadiem, kad Honkonga bija Ķīnas neatdalāma teritorija, to iekaroja Apvienotā Karaliste.

Honkongas oficiālais nosaukums Ķīnas Tautas republikas Honkongas īpašais administratīvais rajons un šobrīd tā ir autonoms rajons Ķīnā, Honkongas salā, Kouluņas pussalā un vairāk nekā citās 260 salās. Ar kopējo platību 1 104 km2 un 7.3 miljoniem iedzīvotāju, tā ir ceturtā visblīvāk apdzīvotā teritorija pasaulē.

Tomēr raugoties pagātnē - Apvienotā Karaliste 1839.gadā gatavojās karam ar Ķīnu - par teritorijām un tirdzniecības kanāliem. Tā saskatīja iespējas uzvarēt kaujās, iekarojot stratēģiski svarīgo Honkongu un tas arī izdevās - Honkonga kļuva par Britu koloniju. Tuvāko pārdesmit gadu laikā, arī pēc kara beigām, briti palielināja savus teritoriālos valdījumus šajā reģionā, pievienojot saviem valdījumiem vēl apkārtējās salas. Briti kontrolēja Honkongu un tās apkārtni līdz pat Otrajam pasaules karam, kad Japāna okupēja Honkongu. Pēc kara gan briti atguva kontroli pār to un valdīja te līdz pat 1980-tajiem gadiem, kad ar Ķīnu abas valstis uzsāka diskusijas par to, ka Honkongai būtu jāatgriežas Ķīnas sastāvā.

Abas valstis arī par to vienojās un 1997.gadā parakstīja vienošanos par Honkongas suverenitātes nodošanu Ķīnai. Atbilstoši Ķīnas pozīcijai "viena valsts - divas sistēmas", Pekina piešķīrusi Honkongai plašu autonomiju: valdība kontrolē aizsardzību un ārlietas, savukārt Honkongas pašvaldības ziņā ir iekšējā likumdošana, kārtība, nodokļi un finanses, kā arī imigrācijas politika. Bez tam Honkonga saglabājusi pārstāvniecības starptautiskajās organizācijās un pasākumos.

Tomēr tas nav uz ilgu laiku - saskaņā ar britu parakstīto līgumu, Honkonga pēc 50 gadiem kļūs par vienkāršu Ķīnas pilsētu - sastāvdaļu. Šim procesam būtu jānotiek 2047.gadā, taču jau šobrīd - 30 gadus pirms termiņa, manāms, ka Ķīna arvien biežāk iejaucas Honkongas iekšlietās.

Par iemeslu tam ir Honkongas nozīmes mazināšanās. Pirms 25 gadiem Honkongas ekonomika sastādīja pat 27% no Ķīnas iekšzemes kopprodukta, savukārt 2018.gadā, pateicoties ļoti straujai Ķīnas ekonomikas izaugsmei, šis īpatsvars sastāda vairs tikai aptuveni 3%. Līdz ar to, ja agrāk Ķīnas politiķiem bija izdevīgi "pievērt acis" uz dažiem Honkongas gājieniem, tad šobrīd šādu iemeslu ir arvien mazāk. Tas, savukārt, rada saspīlējumu - Honkongā attīstas neatkarības cīnītāji, kuri nereti arī pazūd.

Honkongas ekonomikas īpatsvara samazinājums gan nav mainījis tās statusu - tā vēl arvien ir viens no ievērojamākajiem pasaules finanšu centriem ar augstāko finanšu attīstības indeksa rezultātu un patstāvīgi ierindojas kā viens no konkurētspējīgākajiem un brīvākajiem ekonomikas tirgiem.

---------------------------------------------------------------------------

Austrālija pasludināta par Lielbritānijas īpašumu

Austrālija ir īpaša valsts - jo tā vienīgā valsts pasaulē, kas aizņem veselu kontinentu, to padarot par sesto lielāko valsti pasaulē. Taču pirms Austrālija bija kļuvusi par valsti, šī vieta bija vēl nezināms un neizpētīts kontinents. Pirmais eiropiešu ceļotājs, kas rūpīgi sāka pētīt Austrālijas kontinentu bija anglis Džeimss Kuks, kurš jau 1770.gada 19.aprīlī ieraudzīja Austrāliju un sāka to izpētīt.

Kopš Kuka pirmā skatiena uz kontinentu, pagāja tikai aptuveni četri mēneši, kad viņš uz mazas salas pie Endevora šauruma un Jorkas raga, paceļot Lielbritānijas karogu, paziņoja, ka visa Austrālijas austrumu piekraste ir Lielbritānijas īpašums.

Kaut gan pirms Kuka nonākšanas Austrālijā, šo vietu bija apciemojuši arī ķīniešu un indiešu tirgotāji, indonēziešu zvejnieki un dažādu zemju jūrnieki, tieši Kuks ir tas, kura vizīte Austrālijā kļuvusi par vissvarīgāko no visām. 1606. gadā Holandiešu jūrasbraucējs Villems Janczons piestāja pie Austrālijas ziemeļu krasta, taču, redzot Austrālijas tuksnešaino un nabadzīgo dabu, pat necentās pētīt zemes iekšieni.

Šī Kuka jaunatklātā teritorijā Lielbritānijai bija ļoti noderīga, jo astoņpadsmitajā gadsimtā sociālu pārmaiņu dēļ daudzi cilvēki nonāca galējā nabadzībā, un tas savukārt izraisīja noziedzības pieaugumu. Gadsimta sākumā tika pieņemts likums par iespēju daudzos gadījumos nāvessodu aizstāt ar deportāciju uz Lielbritānijas kolonijām Ziemeļamerikā. Kādu laiku aptuveni tūkstoš katordznieku gadā tika izvesti, galvenokārt uz Virdžīniju un Mērilendu. Taču 1776. gadā kolonijas ieguva neatkarību, un tajās vairs nebija iespējams nometināt katordzniekus. Tāpēc Kuka ekspedīcijas rezultāti bija tieši tas, kas valdībai bija vajadzīgs.  1786. gadā, Austrālijas austrumu krasts tika izvēlēts par katordznieku koloniju vietu un jau nākamajā gadā "Pirmā flote" atstāja Anglijas krastus, lai nodibinātu Jaundienvidvelsas koloniju.

Kaut gan vairāk kā 42 000 gadus Austrālijas pamatiedzīvotāji bija aborigēni, tagad Austrālija ir ļoti multikulturāla un daudzveidīga. Kopš Otrā pasaules kara, sešdesmit gadu laikā, Austrālijā ir ieradušies 6,5 miljoni imigrantu, no kuriem 660 tūkstoši bija bēgļi. Šajā laikā iedzīvotāju skaits no 7 miljoniem ir trīskāršojies. Valstī ir stabila, ar daudzveidīgu kultūru bagāta un demokrātiska sabiedrība ar kvalificētu darbaspēku un spēcīgu, konkurētspējīgu ekonomiku.

Lielākajai daļai cilvēku Austrālija varētu asociēties ar Lielo Barjerrifu, koalas lācīšiem, ķenguriem vai Sidnejas operas namu, taču Austrālijā ir vēl daudz kas vairāk. Aptuveni 10% no pasaules dzīvnieku un augu sugām dzīvo un aug Austrālijā, no kurām ļoti daudzas ir reti sastopamas vai sastopamas tikai Austrālijā. Valsts ir apņēmusies saglabāt tās unikālo vidi un dabas mantojumu, tādēļ tā veic dažādus vides aizsargāšanas pasākumus, piemēram, Pasaules mantojumu atrašanās vietās izveidojot nacionālos parkus un dabas liegumus. Tomēr šis ir tikai viens no iemesliem, kāpēc apmeklēt Austrāliju, jo visus pārējos uzskaitīt tik pat kā nav iespējams.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Raiņa māja Berķenelē TAKA
Pusmuižā iespējams apskatīt Rainim veltītas ekspozīcijas, dažādas mākslas izstādes, pasūtīt ekskursijas, piedalīties radošajās darbnīcas, | Skatīt vairāk
Latvija
Komplekss pasākumu organizēšanai TAKA
Lieliska vieta dažādu sporta un korporatīvo pasākumu, nometņu, treniņu, koncertu, festivālu, baļļu, svētku un citu pasākumu organizēšanai. | Skatīt vairāk
“Melo-M” un Dināras Rudānes koncerts Valmieras Tūrisma informācijas centrs
13. martā plkst. 19:00 Valmieras Kultūras centrā skanēs čellu trio "Melo-M" un Dināras Rudānes muzikālā koncertprogramma "Pieci elementi". | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 04.01.2020 - 31.01.2020 Pusdienu piedāvājums restorānā Hercogs Hercogs Mārupe
Pusdienu piedāvājums darba dienās no 11:00-15:00. Piedāvājumā salāti, zupas, pamatēdieni un deserts. Iknedēļas jaunais piedāvājums Hercoga | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.23417616sec.