6. septembris vēsturē: Ļeņingrada pārtop par Sanktpēterburgu

Raugoties Krievijas vēsturē, visai bieži var manīt vārdu "Ļeņingrada" - taču mūsdienās šādu pilsētas nosaukumu kartē atrast nevar. Nezinātājam varam pastāstīt, ka par Ļeņingradu tikai uz laiku bija pārdēvēta Sanktpēterburga, kura 1991. gada 6. septembrī tika pārdēvēta sākotnējā nosaukumā.

Krievijai jau izsenis trūka pieeja pie Baltijas jūras, tāpēc Lielā Ziemeļu kara laikā, Krievijas caram Pēterim I, viens no mērķiem bija tieši iegūt izeju pie jūras. Tā arī notika un 1700-gados tika iekarota Zviedrijas pilsēta Nīena, kas atradās Eiropas daļas ziemeļrietumos pie Ņevas ietekas Baltijas jūras Somu līcī (iepriekš teritoriju dēveja par Ingriju). Ātri vien te tika veidota lielpilsēta, kas jau 1703.gadā ieguva nosaukumu "Sanktpēterburga", taču 1712. gadā jau kļuva kļuva par Krievijas galvaspilsētu. Pēteris I ataicināja Eiropas arhitektus un inženierus, kas piedalījās jaunās galvaspilsētas celtniecībā, tieši tāpēc Sanktpēterburgas arhitektūra ir tik fascinējoša un dažviet neraksturīga Krievijai.

Līdz pat 1914. gadam pilsēta tika dēvēta par Sanktpēterburgu, taču tad uz 10 gadiem to pārdēvēja par Petrogradu. Visā šajā laikā latvieši pilsētu dēvēja par Pēterpili. No 1924.gada sekoja periods, kad pilsētu dēvēja par Ļeņingradu (līdz 1991. gadam), līdz pēc PSRS sabrukuma tā atguva savu vēsturisko nosaukumu - Sanktpēterburga, kā to dēvē arī šodien.

Šobrīd pilsēta ir Krievijas otra lielākā pilsēta, liels rūpniecības, kultūras un tūrisma centrs. Sanktpēterburgas politiskā ietekme palielinājās pēc Vladimira Putina ievēlēšanas par Krievijas Federācijas prezidentu.

------------------------------------------------------------------------------

Diena, no kuras laiku sāka skaitīt Maiju kalendārs

Maiju civilizācija ir viena no zināmākajām civilizācijām pasaules vēsturē - un ne velti, jo šī civilizācija bija ārkārtīgi attīstīta un vienlaikus arī noslēpumaina. Maiju lielākie panākumi bija tieši kalendāra izveide un arī viņu arhitektūra un inženierija.

Par Maiju civilizāciju dēvētā sabiedrība ir vēsturiska Mezoamerikas civilizācija, kas bija izplatīta mūsdienu Centrālamerikas valstīs (Gvatemala, Beliza, rietumu Hondurasa un Salvadora), kā arī daļā Meksikas. Šajā reģionā pirmās maiju civilizācijas liecības sāk parādīties ap 1000. gadu p.m.ē. Taču šis reģions bija apdzīvots jau daudz agrāk, un specifiskas maiju kultūras rašanās laiks vēl nav skaidri noteikts. Lielākā daļa slaveno Maiju pilsētu kompleksiem tika uzcelti periodā līdz 600 g.p.m.ē., taču vēl līdz 900.gadam mūsu ērā norisinājās plaša pilsētu un pieminekļu būvniecība.

Maiju kultūras sabrukuma patiesie iemesli joprojām nav noskaidroti, un pastāv dažādas iespējamās teorijas kas to izskaidrotu. Lai arī lielākajā daļā Klasiskā perioda Maiju pilsētas tika pamestas, pēcklasiskajā periodā Maiju civilizācija turpinājās Jukatānas ziemeļos līdz pat brīdim, kad tur 1519. gadā ieradās spāņu konkistadori.

Maiju civilizācijai bija daudz kopīgu elementu ar citām Mezoamerikas klasiskajām civilizācijām, jo starp tām pastāvēja savstarpēja mijiedarbība un daļēja kultūru saplūšana.

Lai arī tādi kultūras elementi kā rakstība un kalendārs nebija oriģināli Maiju izgudrojumi, viņu civilizācija šos divus izgudrojumus attīstīja līdz augstākajam punktam. Maiju kultūras ietekmi var pamanīt pat centrālajā Meksikā, vairāk nekā 1000 kilometrus no maiju apdzīvotā reģiona. Tai pašā laikā, arī Maiju kultūrā var atrast daudzas citu kultūru ietekmes pazīmēs, it sevišķi pēcklasiskajā periodā. Tiek uzskatīts, ka tās ir tirdzniecības un kultūras apmaiņas rezultāts, un nevis savstarpējo iekarojumu rezultāts.

Pats Maiju kalendārs bija savādāks nekā tas, ko lietojam mēs šobrīd. Maiju kalendārā dienas aizsākas tad, kad sāk darboties jauns „navales” – jauna enerģija. Tas notiek aptuveni 3 - 2 stundas pirms oficiālās datuma nomaiņas pusnaktī. Precīzu laiku pateikt nav iespējams, jo process nav astronomisks (terminēts), bet mistisks (abstrakts). Maiji iztēlojas „navales”, kā dievus, kas nes uz saviem pleciem dienas. Latvijas teritorijā navālam ir jānomainās līdz 22:15 vakarā, bet process var aizsākties jau 20:45. Savukārt "mēnesis" jeb viens aplis Maiju kalendārā gāja 20 dienas (vināls). 

18 nepapildināti vināli veido Zemes jeb planetāro gadu (20x18 = 360), bet 13 vināli veido sakrālo gadu (20x13 = 260). Maijiem arī bija nojausma par to, kā tiek skaitīti garāki laika periodi. Tā piemēram: 52 sociālie gadi veidoja mazo Kalendāra apli, jo šai laika periodā ietilpa tieši 73 sakrālie gadi.

Bija arī lielais Kalendāra aplis, kurā saslēdzās visi galvenie astronomiskie faktori – 104 sociālie gadi. Bet tik ilgi parasti maiji nedzīvoja tāpēc par to zināja mazāk.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Jēkaba Strazdiņa virtuālā izstāde Cēsīs Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Digitalizēta Jēkaba Strazdiņa izstāde “Darbi un kolekcija”. Laikā, kad muzeji un izstādes ir slēgtas, šis ir nozīmīgs solis ceļā uz satikšanos | Skatīt vairāk
Latvija

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.72656083sec.