Zemgalē atklās nebijušu «Viedā koka» brīvdabas ekspozīciju

2019. gada 25. maijā, plkst 11.00 Latvijas valsts mežu (LVM) dabas parkā Tērvetē Latvijas Meža dienu ietvaros  apmeklētājiem burtiski tiks atvērtā modernā koka konstrukciju ekspozīcija "Viedais koks".

"Viedais koks" ir  brīvdabas izstāžu paviljons, kas demonstrē dažādu veidu mūsdienu koka konstrukcijas.

Atklāšanas pasākumā ekspozīcijas ēkas apdedzināto dēļu fasāde automātiski sašķelsies četrās daļās, radot sirreālu skatu un atklājot četru tipu koka konstrukcijas, ko reāli  pielietot koka māju būvniecībā. Šī projekta mērķis ir uzskatām demonstrēt, ka omulīga, latviska koka māja var būt mūsdienīga, laikmetīga un vieda.

Ekspozīcijas idejas autori ir divi jauni arhitekti Rūdis Rubenis un Ritvars Krastiņš, kuriem bija uzticēts izdomāt, kā uzskatāmi demonstrēt modernus un reāli praksē lietojamus koka būvniecības veidus. Arhitekti nolēma izmantot tradicionālo latviešu viensētas apbūves principu, akcentējot tās galvenās vērtības – patīkamo izmēru un ēkas formu, zināmo un tuvo koka materialitāti un pagalma sajūtu.

Arhitekts Rūdis Rubenis par ekspozīcijas ideju: "Tradicionālo koka klētiņu ietērpām modernā dedzinātu dēļu fasādē bez logiem un durvīm, aprīkojām ar automātisku atvēršanas mehānismu uz sliedēm, kas mājas modeli sašķels četrās daļās. Modernajai ēkai atveroties, atklājas ērts pagalms ar skatu uz četru veidu koka konstrukcijām, ko reāli pielietot būvniecībā – koka karkass, frēzbaļķu guļbūve, savienotāju jeb konektoru kopnes, krustiski līmētas koksnes paneļi  - CLT. ".

Plašāk par ekspozīcijas nozīmi, autoriem:

Viedais koks ir modernu koka konstrukciju ekspozīcija LVM dabas parkā Tērvetē. Koks ir Latvijas vērtība un tas ir vēsturiski plaši izmantots materiāls būvniecībā. Kopš citu modernu būvniecības materiālu parādīšanās koks būvniecībā ticis lietots arvien mazāk. Tā tas bijis līdz pēdējām desmitgadēm, kad koks pēkšņi ir piedzīvojis atdzimšanu. Modenas koka būvniecības tehnoloģijas attīstās visstraujāk starp visiem būvniecības veidiem. Koks ir vieglāks, ātrāk, ērtāk, klusāk un ekonomiskāk montējams, bet iespējams pats galvenais - ekoloģiskāks. Laikā, kad pasaulē saasinās vides jautājumi, koks piedāvā iespēju ievērojami samazināt resursu patēriņu ēku būvniecībā. Arī atkritumi ir arvien nopietnāka problēma. Koka mājas var tikt uzbūvētas tā, ka pēc to lietošanas beigām ēka var tikt sadalīta un vienkārši otrreiz izmantota vai arī dabiski sadalīties vidē, neveidojot atkritumu kalnu. Latvijā jau šobrīd tiek ražotas izcilas koka konstrukcijas. Šo vērtību ir jāizceļ un jāparāda arvien vairāk.

Ne tikai labās tehniskās koka īpašības, bet arī tā skaistums un iederība arhitektūrā un interjerā  iedvesmoja ekspozīcijas autorus Rūdi un Ritvaru.

Projekts īstenots, pateicoties Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta direktora Andreja Domkina un arhitektu Ritvara Krastiņa un Rūda Rubeņa sadarbībai un iniciatīvai. Koka ekspozīcija "Viedais Koks" veidota ar mērķi, lai tā būtu kā impulss sabiedrībā, kas radītu lielāku interesi par koku kā materiālu arhitektūrā un būvniecībā.  Tā īstenošanā iesaistījās 20 dažādi Latvijā bāzēti uzņēmumi un biedrības –  Pavasars, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, LAtvijas Kokrūpniecības federācija, LAtvijs valsts meži, PATA TIMBER, Ceļu būvniecības sabiedrība „Igate",  Kosters, MiTek Baltic, Jauda koks, Vrj transports, Ātrais Torņu Serviss SIA, Dakstiņu Jumti, Controlit Factory, Rothoblaas, AkzoNobel, Kurekss, As Grīdas, SkārdnieksM un citi.

Galvenais atbalsts no uzņēmumiem bija nevis finansiālais, bet gan materiāls - to ieguldītais darbs un sniegtie pašu ražotie būvmateriāli.

Autori šo ekspozīciju veidoja kā visiem apskatāmu un aptaustāmu objektu, kas raisīs cilvēkos lielāku interesi par koku un tā estētiku.

Idejas autori Rūdis Rubenis un Ritvars Krastiņš nesen beiguši Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāti, iegūstot maģistra grādu arhitektūrā. Abi jaunie profesionāļi ir izrādījuši lielu interesi par koka konstrukcijām un koka arhitektūru. Rūdis un Ritvars ir ieguvuši atzinību, piedaloties Garage48 Wood hackaton, kur viņu koka konstrukcijas risinājumam tika piešķirta īpaša balva nominācijā "Engineering Innovation".

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.09.2019 - 22.09.2019 Koncerts "Tikšanās Dailē" Valmieras Tūrisma informācijas centrs
21.septembrī plkst. 18:00 Valmieras Kultūra centrā notiks Raimonda Paula un Daumanta Kalniņa koncerts "Tikšanās Dailē". | Skatīt vairāk
Latvija
Valmieras Restorānu nedēļa Valmieras Tūrisma informācijas centrs
No 12.līdz 19.oktobrim Valmierā norisināsies Valmieras Restorānu nedēļa. | Skatīt vairāk
Sporta biedrība “ULTRA” TAKA
Piedāvā vizināšanu ar speciālo tandēma paraplānu vai moto-deltaplānu, apmācību lidojumiem ar paraplānu/deltaplānu un pilotu sertifikāciju, | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.09.2019 - 28.09.2019 Valmieras nakts rogainings Valmieras Tūrisma informācijas centrs
27. septembrī plkst. 19:00 pie Valmieras Kultūras centra norisināsies Valmieras nakts rogainings. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2019 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2019 1st-studio.com

 
Total Timed::0.31094599sec.