UNESCO nedēļas laikā aicina uz pasākumiem Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā

Atzīmējot Latvijas uzņemšanu Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijā (UNESCO) 1991. gadā, Latvijā ik gadu oktobrī tiek rīkota UNESCO nedēļa. Šī gada pamattēma ir “Kultūras mantojums lietojumā”, ar akcentu uz kulinārā mantojuma nozīmi mūsdienās.

Arī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedalās UNESCO nedēļā ar daudzveidīgiem izglītojošiem pasākumiem.

# 10. oktobrī plkst. 18.00 LNVM Etnogrāfijas nodaļas vadītājas Sanitas Stinkules lekcija “Latviešu tradicionālie ēdieni” (bez iepriekšējas pieteikšanās).

Tajā stāstīs par latviešu naturālās saimniecības posmu līdz 20. gadsimta sākumam. Lekcijā meklēs atbildes uz jautājumiem: kāds bija latviešu zemnieka uzturs naturālās saimniecības laikā? Vai latvietis spēja sevi nodrošināt ar pārtiku? Ko zemnieks pirka un ko audzēja pats? Kad sāka audzēt kartupeli, gurķi un salātus? Ko zemnieks zināja par kafiju un kas bija viņa gardēdiens? Ieeja pasākumā bez maksas.

Savukārt par turpmāk minēto tematisko norišu laiku speciālista vadībā var iepriekš vienoties, sazinoties ar LNVM.

# Vairākas lekcijas dažādām auditorijām no 10. līdz 13. oktobrim sagatavojusi LNVM Vēstures departamenta galvenā krājuma glabātāja Gunita Baumane. Pētnieces stāstījumā par apjomīgo Pieminekļu valdes ekspedīciju fotonegatīvu krājumu, kas tapis 20. gadsimta 20.–30. gados un ir iekļauts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā, apskatītas divas tēmas: jaunākai auditorijai paredzēta lekcija “Bērnu ikdiena Pieminekļu valdes 1924.–1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”, savukārt vidusskolēnus, profesionāli tehnisko skolu audzēkņus un pieaugušos saistīs tēma “Latviešu tradicionālie ēdieni Pieminekļu valdes 1924.–1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”. Stāstījumu papildinās unikāli uzņēmumi un pirms teju simts gadiem ekspedīcijās izmantots fotoaparāts.

# Citu skatījumu uz kulināro mantojumu piedāvās LNVM Muzejpedagoģijas departamenta darbinieces. Sākumskolas skolēniem saistoša būs nodarbība “No grauda līdz maizei”, kas risināsies izstādē “Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde” un kurā varēs gan iepazīties ar latvietības tapšanā tik būtisko izstādi, gan aplūkot Pieminekļu valdes fotogrāfijas, gan veikt dažādus uzdevumus.

Savukārt nodarbībā skolas vecuma bērniem “Kā dzīvoja pirms 100 gadiem: stāsta fotogrāfijas” varēs gūt priekšstatu par latviešu tradicionālo dzīvesveidu, pētot vecvārdus, sadzīves priekšmetus un ikdienas norises, tai skaitā ceļu no piena līdz sviestam, no laivas līdz zivīm, kā arī tirgošanās procesus un mājas darbus.

UNESCO nedēļa tiks atzīmēta arī muzeja Facebook lapā – katra diena būs veltīta savai pārtikas produktu grupai, ko garšīgu darīs senās receptes un ilustrācijas, kā arī muzeja lapas sekotāju iesūtītie kulinārie centieni.


Skolēnu un pieaugušo grupas, arī interesenti aicināti pieteikties individuāli gan uz lekcijām, gan nodarbībām, zvanot 67221357.

Ieejas maksa: 0,75 eiro skolēniem, 1,50 eiro studentiem un senioriem, 3 eiro pieaugušajiem.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Kļūsti par sesto spēlētāju! SKY24.LV
Aviobiļešu speciālie reisi vēl ir pārdošanā! Nepalaidiet garām izdevību! | Skatīt vairāk
no 180 EUR
Atlaides auto nomai Ungārijā Europcar
Nomā auto ar Europcar Budapeštā un saņem atlaidi! Izbaudi Budapeštas daudzveidību. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.04.2024 - 20.04.2024 Dzīvas mūzikas vakars  Park Hotel Latgola
Nobaudi vakaru restorānā "Plaza" ar grupu "Nostalgie"! Dzīva mūzika un Daugavpils ainava no viesnīcas 10. stāva papildinās nesteidzīgo atpūtas vakara | Skatīt vairāk
Ekskursiju ceļojums - 𝐆𝐑𝐈𝐄𝐊̧𝐈𝐉𝐀! Latvia Tours
Pēc jaukā brauciena, tiem, kas Grieķijā vēlas uzturēties ilgāk, iesakām pagarināt savu atpūtu vienā no piedāvātajām Tasas salas viesnīcām. | Skatīt vairāk
no 1089 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.42278099sec.