Dzirnavas Holandē - neatņemama ceļojuma sastāvdaļa

Katru gadu miljoniem tūristu Nīderlandē apmeklē dzirnavas, kas ir vienreizējs un estētisks ainavas elements. Deviņpadsmit dzirnavas, kas atrodas pie Kinderdijk ciema Nīderlandes provincē Zuidholland, katru gadu vasaras sezonā apmeklē neskaitāmi tūristi no Vācijas, Japānas, ASV un citām valstīm, kaut arī tās jau sen nepilda tiešo funkciju - laika posmā no 1738. līdz 1740. gadam uzceltās dzirnavas paredzētas dīķu ūdens novadīšanai uz trīs metrus augstāko Lek upi.

Slavenās Kinderdijk dzirnavas kopš 1997. gada pieder pie UNESCO pasaules kultūras mantojuma un tās vēl aizvien funkcionē, kaut arī tas jau sen vairs nav vajadzīgs - tagad ūdeni bez problēmām novadīt var divi vai trīs elektriski darbināmi pumpji, tomēr dzirnavu kultūrvēsturiskā nozīme, kā arī popularitāte tūristu vidū likusi tās saglabāt darba kārtībā.

Diemžēl lielākā daļa Nīderlandes dzirnavu, kas darbojās līdz pat 20. gadsimta sākumam, nav tikušas saglabātas. Pirms simts gadiem Nīderlandē bija vairāk nekā 10 000 dzirnavu, bet šodien - tikai 1048 vējdzirnavas un 108 ūdensdzirnas, no kurām lielākā daļa atrodas Rietumnīderlandē, kur dzirnavām bija ļoti liela nozīme dīķu un ezeru nosusināšanā.

Apgalvojums, ka Nīderlandes zelta laikmets un ekonomiskais uzplaukums balstīts uz diviem koka izstrādājumiem - burukuģiem un dzirnavām, nav pārspīlēts, jo ar kuģu palīdzību tirgojās, apbrauca pasaules jūras, saveda mājās koloniju labumus, bet ar dzirnavām zemi uzturēja sausu, paplašināja teritorijas un sargāja no draudīgajiem ūdens plūdiem.

Nav viegli iedomāties, kā izskatījās Holandes ainava, kas to vēl klāja tūkstošiem dzirnavu. 17. gadsimta Holandes skolas mākslinieki dzirnavām pievērsuši ļoti maz uzmanības. No lielajiem māksliniekiem tikai Jans van Goijens un Jakobs van Reisdāls kā gleznu motīvu izmantojuši dzirnavas, bet dzirnavnieka dēls Rembrants savās gleznās dzirnavām īpašu uzmanību nav pievērsis.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Uzņēmumi


Radisson Blu Elizabete Hotel
,


Park Inn by Radisson Riga Valdemara
,

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.38496208sec.