Viedoklis: Ar kādām leģendām Latvijas pilis piesaista apmeklētājus?

Ir teiciens, ka katrai pilij ir savs spoks. Taču vai tā patiešām ir? Travelnews.lv redakcija apzināja vairākas Latvijas pilis, interesējoties vai tajās spokojas. Ja jā, tad kas spokojas, kāpēc? Vai viesiem patīk šādi stāsti? Kā pilīm ar apmeklētājiem? Varbūt ir kāds, kas brauc tieši dēļ spokiem? Vai ir kāda vēl "odziņa" pilij? Kas pārsvarā apmeklē Latvijas pilis - latvieši, ārzemnieki? Skolnieki, ekskursijās vai kāzinieki? Varbūt ģimenes?

Vita Zimerte, Jaunmoku pils Klientu apkalpošanas daļas vadītāja

Ir mums spoks – Baltā dāma Doroteja jeb kā mēs viņu saucām "Dorīte". Ir daudz cilvēki redzējuši viņu, tāpat arī trauki plīst un gāžas. Tikai man gan nav nācies redzēt viņu [smejas]. Tāpēc man grūti par viņu pastāstīt [smejas]. Par to pašu spoku ir arī leģenda, nav jau viņa uzradusies no nekā. Bija kādreiz jauna meitene, kas strādāja par auklīti un iemīlējās vācu virsniekā. Mīlestība nebija laimīga, jo virsnieks devās tālāk kara laikā, kad frontes līnija tika pārcelta. Meitene, palikusi mātes cerībās, noslīcinājās dīķī un kopš tā laika mūsu pilī ir tas spoks – "Dorīte". Ir cilvēki, kas viņu redz un jūt, ir arī tādas lietas kā dzirdēti soļi vai radio ieslēdzas. Dažādi nostāsti. Tikai spoka dēļ vien es nezinu vai cilvēki brauc pie mums, bet tie, kas atbrauc, labprāt klausās šo leģendu. Bija gan pāris gadus atpakaļ pie mums pāris televīzijas programmas, kas vēlējās nofilmēt ko interesantu, bet viņiem nesanāca – vismaz es viņus TV ekrānā neredzēju. Vai nu "Dorīte" slēpās vai varbūt tie raidījumi "izkūpēja". Cerams, ka filmētāji pazuduši nav [smejas]. Apmeklētāji pie mums ir dažādi. Protams, sākas jau kāzu sezonas laiks, tāpēc ar tām esam daudz noslogoti. Arī skolēni pie mums ekskursijās daudz dodas, izglītojošu programmu ietvaros. Tāpat arī vienkārši tūristi iegriežas. Šobrīd ir tas vidusceļš – kad visi brauc [smejas]. Mūsu "odziņa" ar ko mēs īpaši piesaistām kāziniekus ir mūsu pils "kāzu lapenīte", kas nodrošina iespēju laulāties pils teritorijā, savukārt, ja laikapstākļi "draud", tad ir iespēja ātri vien visu pasākumu pārorientēt uz pili. Protams, mums ir tas viss plašums un miers – ar romantismu. Pie mums laulājas gan latvieši, gan ārzemnieki.

Aija Būmane, Dikļu pils vadītāja

Mums ir spoks ar vārdu Šarlote. Viņa dzīvoja pilī sākot ar 1722.gadu, agri kļuva atraitne un ilgu laiku saviem spēkiem uzturēja saimniecību šeit. Kad viņa vairs nevarēja to uzturēt, tad viņa devās prom. Lasot arhīvos pieejamo informāciju, varam secināt, ka viņa ļoti ļoti mīlēja Dikļu pili un vienmēr esot vēlējusies atgriezties pilī. Tāpēc tas spoks, kas parādās šeit, tiek uzskatīts, ka tā ir Šarlote – dāma zilā kleitā. Viņa ļoti mīl rotaslietas, tāpēc ir viesi, kam rotaslietas pazūd, taču tās ātri vien atrodas noliktas citur, nejaušības pēc. Pie mums ir bijuši arī ezotēriski domājoši cilvēki, kas izjutuši viņas klātbūtni. Pils ir ļoti veca – no 15.gadsimta. Šeit kustās gleznas un kad koridorī kāds pārvietojas, mēs ticam, ka tā ir Šarlote. Cilvēkiem patīk šādi stāsti un pilīs vienmēr ir jābūt kādai "odziņai". Tāpēc mēs arī visās ekskursijās Šarloti pieminām un viņai ēkā ir sava atsevišķa istaba, par kuru viesiem arī stāstam, ka tā ir pils spoka istaba. Tur vienmēr brīnumi vairāk notiek, nekā citur pilī. Tā arī ir tā mūsu "odziņa". Pili apmeklē dažādi cilvēki, amplitūda ir ļoti liela. Gan ārzemnieki, gan latvieši. Jaunā sezona raugās būt laba, tā ir jau šobrīd piesātināta ar pasākumiem, svinībām, kāzām. Vasarā pie mums notiks mūzikas festivāls ar labi zināmiem vārdiem. Galvenais, lai nelīst un tad jau viss būs izdevies.

Kristīne Liepiņa, Jaunpils pils vadītāja

Mums ir diezgan slavens spoks – tas pat "Bez Tabu" ir bijis. Cilvēki ir viņu pamanījuši un arī nofotogrāfējuši. Pagalmā bija nofotogrāfēts un aizsūtīts televīzijai, tāpēc mēs arī ieguvām papildu atpazīstamību. Pie mums spokojas bruņinieks, kas izglābis pili, vismaz tā pils Barons ir savos pierakstos norādījis. Situācija bija tāda, ka Barons bija pazaudējis pils dokumentus un bruņinieks viņam tos atgādāja. Kopš tā laika spoks sargā pili. Cilvēkiem patīk šādas leģendas un stāsti, mēs arī esam speciālu ekskursiju izveidojuši par to. Ierasts, ka pilīs spokojas pārsvarā dāmas, bet mēs esam īpaši ar to, ka mums ir šis bruņinieks. Bija ļoti jūtama cilvēku interese pēc televīzijas pārraides – cilvēki vairāk zvanīja un brauca skatīties paši. Pašu spoku gan "Bez Tabu" neizdevās nofilmēt, bet kaut kādi jociņi spociņi vīna pagrabā esot redzēti. Arī viesnīcas numuriņos ir dzirdēti, ka notikuši visādi labdabīgi joki. Vēl mums "odziņas" ir mūsu piedāvājumā – piemēram, piedāvājam viduslaiku mielastus, kuri ēdami ar rokām. Tāpat mūs raksturo piedzīvojumu spēle "pils mistērija", kur pils pagrabos jāatrisina dažādi uzdevumi, lai tiktu ārā no pagraba. Arī tajā ir iekļauta leģenda par bruņinieku – spoku. Mums arī ir dažādas ekskursijas, kurās apspēlēti dažādi temati. Pili apmeklē ļoti dažādas grupas. Maijs un septembris mums ir skolēnu mēneši – tad tiek organizētas ekskursijas uz pili "mazie mūciņi", kas ir ļoti pieprasītas ekskursijas sākumskolas klasēm. Pieaugušo auditorijai ir ekskursija pils mūka ekskursija, kuras laikā viesi iepazīst viduslaiku paražas, nodod bruņinieka zvērestu un izmēģina sievišķo un vīrišķo ieroču valdīšanas mākslu. Ir arī individuālie apmeklētāji – gan no ārzemēm, gan Latvijas. Pārsvarā ar ģimenēm cilvēki.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Mūziķa GACHO koncerts Valmieras TIC
1.septembrī plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā notiks GACHO koncerts #PirmaisValmierā. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.05.2018 - 27.05.2018 Koncerts "Prieks ir skaņās un krāsās" Valmieras TIC
26. maijā plkst.18.00 Valmieras estrādē notiks tautas deju koncerts „Prieks ir skaņās un krāsās”. | Skatīt vairāk
JĒKABPILS PILSĒTAS SVĒTKI “RADI JĒKABPILĪ” Jēkabpils TIC
Jēkabpils pilsētas svētki norisināsies 13., 15. un 16. jūnijā. | Skatīt vairāk
Ventspilī gaidīs skolēnu grupas Ventspils Olimpiskais centrs
Lai aicinātu skolēnus doties rudens ekskursijā uz Ventspili, Piedzīvojumu parkā un Ūdens piedzīvojumu parkā ir pieejami īpaši piedāvājumi klasēm. | Skatīt vairāk
no 2 EUR

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.26058006sec.