Viedoklis: Kā augstskolas gatavojas izmaiņām tūrisma nozarē un vai tās gatavo arī tūrisma uzņēmējus?

Viesmīlības nozare pieaug - ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Prognozes liecina, ka tā turpinās pieaugt, jo cilvēki ceļo arvien vairāk un ceļošana vairs netiek uzskatīta par luksusa preci. Kā augstskolas un mācībspēki gatavojas tam, ka nozare aug (piemēram, plānots, ka aviosatiksmes apjoms nākamo 20 gadu laikā pieaugs pat divas reizes) un arī mainās – jo rodas dažādi e-pakalpojumi un cita veida alternatīvas – piemēram, audio gidi viedtālrunī, iespējas "ceļot" virtuāli. Kā augstskolas sadarbojas ar tūrisma uzņēmējiem - un vai tās arī pašas veido tūrisma uzņēmējus - potenciālos darba devējus?

Ēriks Lingebērziņš, Biznesa augstskolas "Turība" docents, Tūrisma stratēģiskās vadības programmas direktors, Tūrisma pētniecības centra direktors

Gatavošanās izmaiņām nozarē notiek vairākos virzienos (pieejās), bet īpaši vēlētos izcelt divas – pirmkārt, cenšamies skaidrot un stāstīt par to, ka mainās starptautiskie tirgi, patērētāji un kā tas maina darbu ar klientiem. No otras puses, protams, ir tehnoloģiju attīstība un viss kas saistās ar jauniem IT rīkiem, kuri izmantojami tūrismā. Tomēr jāņem vērā, ka tūristu skaita pieaugums notiek pakāpeniski, līdz ar to, nozarei ir iespējams augt ejot laikam. Mācībspēki piedalās dažādos nozares aktualitātei veltītos pasākumos un arī pati augstskola tādus organizē. Tomēr ir jāņem vērā, ka cilvēka motivācija ceļot nereti paliek tā pati – rekreācija, izziņa.

Mēs arī ļoti sadarbojamies ar tūrisma uzņēmējiem, es pat teiktu, ka Turība ir sava veida centrs, kur izglītības sistēma tiekas ar uzņēmējiem! Tikšanās starp augstskolas pārstāvjiem un uzņēmējiem notiek regulāri un dažādās formās – mums ir Tūrisma Pētniecības Centra nozares diskusijas, kurās pēdējo gadu laikā ir viesojušies gandrīz jau 100 dažādi Latvijas tūrisma nozares uzņēmēji. Tāpat sadarbojamies veicot dažāda veida pētījumus par uzņēmējiem interesējošām tēmām un visbeidzot ir fakultātes dome, kura pārstāvēti arī uzņēmēji. Līdz ar to sadarbība ir ļoti veiksmīga.

Apgūstot studiju programmas pie mums, tiek iegūta arī uzņēmuma vadītāja kvalifikācija. Kā to paredz studiju programmu akreditācija, uzņēmejdarbības pamati ir svarīga studiju procesa komponente. Turība piedāvā studējošajiem biznesa izglītību, tai skaitā iespēju specializēties tieši tūrisma un viesmīlības nozares uzņēmējdarbībā. Bet kā mudināt radīt jaunus produktus -  izzinot pieprasījumu tirgū!

Ilgvars Ābols, Vidzemes Augstskolas Tūrisma un atpūtas virziena direktors

Augstskolas mācību spēki seko līdzi visām aktualitātēm, kas notiek nozarē! Tas tiek integrēts kursos, kā arī studentu pētījumi ir saistīti ar dažādām izmaiņām, to paredzēšanu. Viens no Vidzemes Augstskolas plusiem ir tas, ka mums ir arī Informāciju tehnoloģijas programmas, kas ļauj sadarboties gan mācību spēkiem, gan studentiem, sekot līdzi jaunajiem tehnoloģiskiem risinājumiem.

Latvijā kopumā ir problēmas ar uzņēmēja garu, jūtam, ka arī studenti vairāk mēģina domāt no klienta, ne uzņēmēja pozīcijām. Kopīgiem spēkiem mēģinam mainīt šo domāšanu. Kā viena no aktivitātēm ir regulāras tūrisma profesionāļu vieslekcijas dažādu kursu ietvaros, pie mums viesojas ne tikai Latvijas tūrisma profesionāļi, bet izmantojot Erasmus+, uzaicinām arī nozares pārstāvjus no ārvalstīm. Svarīga arī prakse uzņēmumā, kas sniedz reālu pieredzi.

Šogad Vidzemes Augstskolas mācību spēki "Boosted" projekta ietvaros tikās ar tūrisma uzņēmējiem visā Latvijā, lai noskaidrotu viņu viedodkli par tūrisma izglītību Latvijā un ar to saistītām problēmām. Viņu atziņas arī tiks ņemtas vērā veidojot izmaiņas programmā, bet jāskatās arī talāk 10 un 20 gadus uz priekšu, jo tas, kas šobrīd ir aktuāls, nebūs vairs aktuāls pēc pieciem gadiem.  Tā ir visas izglītības sistēmas problēma, ka patreizējās vajadzības, nav tās, kas būs vajadzīgas pēc gadiem uz priekšu, tāpēc ir ļoti svarīgi iemācīt prasmes atrast un sekot līdzi visam jaunajiem, turpināt izglītoties visu laiku!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ceļotājas piedzīvojumi Ganā Valmieras TIC
31.janvārī, plkst. 18:30 Valmieras Tūrisma informācijas centrs aicina uz Ceļotāju stāstu vakaru par eksotisko Āfrikas valsti Ganu! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.01.2019 - 18.01.2019  Valmierieši filmā “100 gadi esības vējos” Valmieras TIC
Filmas pirmizrāde Valmieras integrētajā bibliotēkā gaidāma 17.janvārī plkst.17.30. Ieeja bez maksas. | Skatīt vairāk
2019.gada pasākumi Valmieras pusē  Valmieras TIC
2019.gadā aicinām apmeklēt un baudīt kultūras, izziņas, sporta un citus pasākumus Valmieras pusē! | Skatīt vairāk
Pasākums ''Vasarai ziemā būt'' Valmieras TIC
Lieliskas mūzikas pavadībā pasākuma apmeklētājiem iespējams atpūsties vairākās vasarīgās noskaņās iekārtotās atpūtas zonās un baudīt | Skatīt vairāk
Tez Tour
NEDĒĻAS LASĪTĀKAIS
load
Populārakie piedāvājumi
APMEKLĒTĀKIE UZŅĒMUMI
Baltijas tūrisma objekti

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2019 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2019 1st-studio.com

 
Total Timed::0.10985208sec.