Apskatāma kalēja amatam veltīta izstāde

Līdz 2016. gada decembrim Preiļu 1. pamatskolas muzejā (Daugavpils iela 34) Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma izstāde "Kalējs kala, smēde dedza...".

Kalējs radās reizē ar dzelzi un kalēja amats ir viens no senākajiem. Par to, ka šādi vīri dzīvojuši, vēsta liecības, kas atrastas pilskalnos un senajās apmetnēs. Jau vēlajā dzelzs laikmetā kalēji sākuši attīstīt savas prasmes  kādā noteiktā virzienā – viens kala ieročus, cits darbarīkus, bet kāds cits bija rotu meistars. Vēlāk, kad kalēji strādājuši muižkungu pakļautībā, viņiem nebūt nav bijušas brīvas rokas, lai darītu ko un cik vēlas, - vispirms bija jāizkaļ noteikts apjoms muižas vajadzībām, un tikai tad drīkstēja kalt arī citiem, nopelnot sev iztiku. Kalēji izgatavoja lauksaimniecības un amatniecības darbarīkus, dzirnavu un celtņu dzelzs detaļas, apkala zirgus, ratus un ragavas.

 Tāpat kā senāk, arī šodien kalējs veic virkni darbu – veido metālkalumus, sētas, gatavo darba rīkus, tomēr pārsvarā veic darbu pēc pasūtījuma.

Izstādē kalēja amata rīku izturību un dažādību atklāj joprojām pielietojamie Preiļu pagasta vecā kalēja Sigismunda Sondora darba instrumenti, tos saglabājis un muzejam atvēlējis viņa dēls Pēteris Sondors.

Pārliecinošu amata meistara prasmi savos kalumos demonstrē Arvīds Mežinskis no "Kazu mājām", Mežinskos, Rušonas pagastā.

Starp izstādes eksponātiem skatāmi arī Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Metāla izstrādājumu dizaina izglītības programmas pedagoga, metālmākslinieka Norberta Kudiņa studentu radošo ideju risinājumi. Ceram, ka skaistie darbi uzrunās un rosinās arī Preiļu novada jauniešus izvēlēties un apgūt  rotkaļa vai metālmākslinieka amatu.

Pirmo reizi muzejā sākta veidot amatnieku karte – aktivitāte, kurā apmeklētāji aicināti  piedalīties visu izstādes darbošanās laiku, precizējot un papildinot esošo informāciju, kā arī aktualizējot faktus par vēl nezināmiem kalējmeistariem. Pateicamies visiem preiliešiem, Preiļu un apkārtējo novadu iedzīvotājiem,  kuri dalījās atmiņās par kalējiem – ģimenes locekļiem, kaimiņiem  un paziņām, lai uzsāktu kartes veidošanu. Īpašs paldies Marijai Verzei, Zentai Určai, Veronikai Smanei un Voldemāram Upeniekam par atsaucību, piedaloties izstādes autoru ieceru realizēšanā.

Izstādi sagatavoja:

Silvija Ivanovska – izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

Silvija Berezovska – izstāžu un ekspozīciju kuratore

Iepriekšēja pieteikšanās izstādes apmeklējumam darbdienās - tel. 26742058

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 21.04.2024 - 28.04.2024 Dubultā virdžināla skanējums Bauskas pilī! Bauskas TIC
Esi aicināts uz Bauskas pili, lai bez maksas baudītu 17. gadsimta mūzikas instrumenta, dubultā virdžināla, skanējumu. | Skatīt vairāk
Latvija
KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI - KARNEVĀLS Tukuma TIC
No 24. līdz 25. maijam tiekamies Kandavas pilsētas svētkos "Karnevāls Kandavā"! Būs gan pilsētas modināšana, gan svētku gājiens, amatnieku | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 19.04.2024 - 26.04.2024 Jauna dabas taka Ērgļos.  Madonas TIC
Atklāšanas pasākums Ērgļu "Dabas Spēka Takai" ar izzinošiem elementiem un uzdevumiem. 20.aprīlī (sestdiena) 10.00 iesim PĀRGĀJIENĀ! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 21.04.2024 - 26.04.2024 TALKA | Vīna darītavas "ABAVAS" teritorijā Tukuma TIC
Abavas vīna darītava aicina uz pavasara talku pie sevis Tukuma pusē 26.aprīlī no pulksten 9:00. Būs kopīga apkārtnes, ābeļdārza sakopšana, sidra | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.62814498sec.