15.augusts – Indija svin savu neatkarības dienu

Lai arī grūti iedomāties tik lielu valsti kā Indiju (pasaulē otra lielākā valsts pēc iedzīvotāju skaita, atpaliekot tikai no Ķīnas un septītā – pēc teritorijas) neesam neatkarīgu, bet tā patiešām bija – un bija ilgu laiku, jo līdz pat 1947.gadam tā bija pakļauta Lielbritānijai.

Indijā dzīvo vairāk nekā 1,3 miljardu cilvēku un šajā teritorijā runā vairāk kā 1600 dažādās valodās. Indiju dienvidos apskalo Indijas okeāns, rietumos Arābijas jūra, bet austrumos Bengālijas līcis. Valsts krasta līnijas garums sasniedz 7 517 km.

Lai arī vairums uzskata, ka Indijas galvaspilsēta ir Mumbaja, tā ir "tikai" lielākā pilsēta Indijā – un galvaspilsēta ir Deli (jeb precīzāk "Ņūdeli" (New Delhi")).

Indijas vēsturē raugoties, pirmie iedzīvotāji te fiksēti dzīvojam jau 30 000 gadu pagātnē. Aptuveni pirms 7000 gadiem cilvēki sāka apstrādāt zemi un piekopt lopkopību, bet civilizācija patiešām uzplauka aptuveni 2000 gadus pirms mūsu ēras – attīstījās tehnoloģijas un pilsētas. Šajā laikā arī izplatījās hinduisms. Vēlākos gados daļu Indijas iekaroja Aleksandrs Lielais, kā arī notika regulāras cīņas par plašo teritoriju. Tas viss turpinājās līdz pat mūsu ērai, kad te siroja arābi, tjurki un persieši. Indiju iekāroja arī slavenais Čingishans. Čingishana dēls Indijā nodibināja Mogolu impēriju, kas pastāvēja līdz pat 18.gadsimtam. Šajā laikā sākās Eiropas lielvaru cīņa par dominanci tirdzniecībā ar Indiju.

1498. gadā portugāļu jūrasbraucējs Vasko da Gama atklāja jūrasceļu uz Indiju, apbraucot apkārt Labās Cerības ragam Āfrikas dienvidos. Portugāļi drīz vien pakļāva Goā teritoriju Indijas rietumu krastā un tur izveidoja garšvielu tirdzniecības bāzi. 17. gadsimta sākumā nīderlandieši, briti un franči sāka apstrīdēt portugāļu monopolu tirdzniecībā ar indiešiem. 1600. gadā tika izveidota Britu Austrumindijas kompānija, un tā gadsimta laikā dibināja vairākus tirdzniecības posteņus vietās, kur mūsdienās atrodas Čennai, Mumbaja un Kalkāta. Kalkāta, kas tajā laikā tika saukta par Kalkutu, bija Britu Indijas galvaspilsēta no 1772. līdz 1912. gadam. 1740. gados sākās Francijas un Lielbritānijas sāncensība kontroles iegūšanā pār tirdzniecību ar Indiju. Lai vieglāk to būtu panākt, abas lielvaras veidoja alianses ar daudziem dažādiem indiešu valdniekiem.

Dažas valdonīgas metodes, ko izmantoja britu kompānija, piemēram, britu misionāru mēģinājumi hinduistus pievērst kristietībai un eiropiešu muitas ieviešana tradicionālo indiešu uzņēmumu izdevumiem, izraisīja lielu nemieru vilni. 1858. gadā pārvalde pār Indiju tika nodota Britu karaļnamam. 1876. gadā Lielbritānijas parlaments nolēma, ka Indija ir daļa no Britu impērijas. Nākamajā gadā par Indijas imperatori tika kronēta karaliene Viktorija. Indijas vicekaralis, kuru iecēla britu karalis vai karaliene, valdīja tikai tieši Britu Indijas provincēs. Hindu un musulmaņu prinči turpināja valdīt gandrīz 600 atsevišķās valstīs. Šīs valstis nomināli bija autonomas, un tām tika aizliegts karot savā starpā.  Britu valdīšanas laikā tika nodrošināta iekšēja saskaņa starp Indijas teritorijā dzīvojošajām tautām, kā arī attīstījās dažas no tautsaimniecības nozarēm. Briti modernizēja pilsētas, izbūvēja ceļus un dzelzceļu, kanālus, veica apūdeņošanas darbus, kā arī uzbūvēja dzirnavas, rūpnīcas un skolas. Viņi ieviesa Rietumu pasaules likumus un policijas sistēmu.

Indijas intelektuāļi, no kuriem daudzi bija izglītojušies Anglijā, sāka sapņot par brīvu Indiju. 1885. gadā viņi dibināja politisko partiju, kura bija pazīstama kā Indijas Nacionālais Kongress. Sākotnēji tā bija viduvēja reformu partija, kuras mērķis bija indiešu ievēlēšana viņu pašu valdībā; vēlāk tā aicināja iegūt neatkarību no Lielbritānijas.

Mohandass K. Gandijs bija viens no šīs kustības pārstāvjiem un no Kongresa partijas vadīja kustību pret britu varu tikai ar nevardarbīgiem veidiem. Piemēram, viņš aicināja boikotēt britu ražotos produktus un britu institūcijas. Vairāki simti tūkstoši pievienojās viņa nevardarbīgajai kampaņai, un daudzi no viņiem, tai skaitā, arī Gandijs, tika ieslodzīti.

Kad 1939. gadā sākās Otrais pasaules karš, Kongresa partija pieprasīja britiem, lai tā pēc kara dod Indijai brīvību kā atlīdzību par Indijas aktīvu līdzdalību karā. Briti nebija gatavi dot šādu solījumu, tādēļ Kongresa partija iebilda pret Britu Indijas karaspēka iesaistīšanos karā. Tomēr, kad 1944. gada pavasarī agrāk Indijas sastāvā esošajā Birmā iebruka Japānas impērijas karaspēks, Indijas karaspēks tomēr iesaistījās karā, izveidojot brīvprātīgo armiju, kuru veidoja aptuveni 2,5 miljoni karavīru.

Britu Indija ieguva neatkarību 1947. gadā, kad Lielbritānijas parlaments nolēma apstiprināt lēmumu, kas sadalīja Indiju un Pakistānu divās atsevišķās domīnijas. Šis lēmums radīja asiņainus nemierus starp sikhiem, hindiem un musulmaņiem, taču 1950. gada 26. janvārī Indija tika pasludināta par republiku. Džavarharlals Neru kļuva par pirmo Indijas premjerministru. Viņa valdības laikā turpinājās kari starp Indiju un Pakistānu un pat karš ar Ķīnu.

Pēc PSRS sabrukuma Indija 1990. gadu sākumā sāka atkāpties no sociālistiskās ekonomiskās politikas un pastiprinājās hindu nacionālisms. 1990. gadu beigās pie varas nāca nacionālistiskā Bharatiya Janata Partija (BJP). Tās vadībā Indija veica kodolizmēģinājumus, 1998. gadā uzspridzinot 5 atombumbas. 2004. gada vēlēšanās pie varas atgriezās Indijas Nacionālais Kongress, bet 2014. gada vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja BJP.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
 “100 iemesli lepoties ar Jēkabpili” Jēkabpils TIC
No 2018. gada 5. maija līdz 2019. gada 31. decembrim Jēkabpils Vēstures muzeja Izstāžu zālē būs iespējams aplūkot izstādi “100 iemesli lepoties ar | Skatīt vairāk
Latvija no 0.30 EUR
ĪPAŠAS CENAS alus kausiem un glāzēm! Arkolat
Līgo leģenda – tas ir alus kauss! Iedvesmojies svētkiem un atrodi savu alus baudīšanas sabiedroto par IZDEVĪGĀM CENĀM! | Skatīt vairāk
Prāta Spēles Simtgades kauss Jēkabpils TIC
Jēkabpils posms norisināsies 1. septembrī plkst. 12.00 Jēkabpils Tautas namā. | Skatīt vairāk
ĪPAŠAS CENAS alus kausiem un glāzēm! Arkolat
Līgo leģenda – tas ir alus kauss! Iedvesmojies svētkiem un atrodi savu alus baudīšanas sabiedroto par IZDEVĪGĀM CENĀM! | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37007809sec.