15. jūnijs vēsturē: Pirms gandrīz 3000 gadiem notiek pirmais dokumentētais pilnais saules aptumsums

Dzīvošanai 21.gadsimtā ir savas priekšrocības. Piemēram, informācijas laikmetā ir iespējams visai viegli noskaidrot zinātnisku skaidrojumu saules aptumsumam, līdz ar to nekrītot panikā, kad dienas vidū pēkšņi kļūst tumšs.

Tomēr varam tikai iedomāties kā cilvēki jutās pirms vairākiem tūkstošiem gadu, kad kas tāds notika (jāņem vērā, ka saules aptumsumi reti notiek vienās un tajās pašās vietās, kas nozīmē, ka zināšanas pat grūti nodot tālāk saviem bērniem)... Lai arī jau se­na­jās ci­vi­li­zā­ci­jās (Ķī­nā, Ēģip­tē, Ba­bi­lo­ni­jā) mā­cī­ti ļau­dis bi­ja ap­tvē­ru­ši li­kum­sa­ka­rī­bas, kas ļā­va ap­tu­ve­ni prog­no­zēt ap­tum­su­mu lai­ku, pilnu aptumsumu redzēt nācās tikai retajam.

Mūs­die­nās as­tro­no­mi ap­lē­su­ši, ka kā­dā kon­krē­tā vie­tā pilns Sau­les ap­tum­sums no­vē­ro­jams vidē­ji rei­zi 370 ga­dos. Ša­jā lai­kā pa­spēj uz­augt un sa­vu mū­žu no­dzī­vot ne vie­na vien pa­au­dze, sa­vu­kārt ar mo­bi­li­tā­ti mū­su priekš­te­či ne­va­rē­ja le­po­ties un uz ci­tiem kon­ti­nen­tiem vē­rot ap­tum­su­mu ne­dzi­nās. Tā­pēc nav pār­stei­gums, ka šī pa­rā­dī­ba, kas pa­tie­sī­bā ir tik­pat da­bis­ka kā Mē­ness fā­žu mai­ņa, līdz pat sa­mē­rā ne­se­niem lai­kiem tā arī ne­ti­ka uz­ska­tī­ta par ik­die­niš­ķu.

Pirmais datētais pilnais saules aptumsums notika 763.gada 15.jūnijā pirms mūsu ēras. Asīriešu astronomi atstājuši rakstiskas ziņas par Saules aptumsumu, kas notika. Teksts vēstī, ka Saules aptumsuma laikā notika Ašūras iedzīvotāju sacelšanas. Viņi bija pārliecināti, ka notikums signalizē par pasaules galu.

Tāpat arī daudzas citas civilizācijas uzskatīja šo ne­pa­ras­to dabas parādību kā bries­mu un gai­dā­mu ka­tas­tro­fu sig­nā­lu - vēl aptuveni 1900.gadā Turcijā cilvēki šāva ar ieročiem pret pazūdošo sauli, jo uzskatīja, ka tai jācenšas palīdzēt.

---------------------------------------------------------------------------------------

15. jūnijs vēsturē: Bendžamins Franklins pierāda, ka starp elektrību un zibeni pastāv saistība

Foto: ecmag.com

1752. gadā amerikāņu izgudrotājs Bendžamins Franklins veica savu slaveno eksperimentu ar gaisa pūķi, lai pierādītu savu teoriju par to, ka zibens patiesībā ir elektrība.

Bendžamins Franklins bija viens no izcilākajiem amerikāņu izgudrotājiem un politiķiem. Viņa darba un eksperimentu rezultātā radušies dažādi svarīgi izgudrojumi un atklājumi, piemēram, zibensnovedējs, bifokālas brilles, šūpuļkrēsls, un mazgabarīta mājas krāsns. Kā arī Franklins ieviesa terminus "+"un "-" elektrības lādiņa apzīmēšanai.

Franklins uzskatīja, ka no zibens ir iespējams iegūt elektrību, tāpēc 1752. gadā viņš veica eksperimentu, kas spētu pierādīt viņa teoriju. Kaut gan eksperimenta detaļas vēl šodien ir neskaidras, tiek uzskatīts, ka Franklins sākumā savu eksperimentu vēlējās veikt ar Filadelfijas baznīcas smaili, taču pēc tam, visu vēlreiz apsverot, secināja, ka labāk tomēr izmantot viegli pārvietojamu un vadāmu gaisa pūķi.

Franklins savu gaisa pūķi izveidoja piesienot kabatlakatiņu pie diviem sakrustotiem atbilstoša garuma kociņiem. Pie vertikāli novietotā kociņa bija pievienota arī aptuveni 30 centimetrus gara stieple, kuras galā bija iesieta metāla atslēga, kurai vajadzēja novadīt elektrību. Franklins uzskatīja, ka stieple piesaistītu zibens lādiņu no negaisa mākoņiem, kas pēc tam tiktu novadīts līdz iesietajai metāla atslēgai.

Par savu eksperimentu Franklins izstāstīja tikai savam dēlam, kurš arī palīdzēja viņam sagatavot gaisa pūķi. Nevienam citam par šo eksperimentu netika stāstīts, jo Franklins baidījās, ka tiks izsmiets.

Laukā ar pūķi Franklins nostāvēja ļoti ilgu laiku, taču tieši tad, kad viņš sāka zaudēt ticību savam eksperimentam un grasījās doties mājās, Franklins ievēroja, ka daži no gaisa pūķa diegiem nospriegojas. Uzskatot, ka šādas reakcijas iemesls ir elektriskā strāva, viņš ar pirksta locītavu pastiepās pēc metāla atslēgas un tika elektrizēts. Drīz pēc tam šis eksperiments tika veikts arī cilvēku priekšā un tika pierādīts, ka zibens ir elektrisks lādiņš.

Par godu Bendžaminam Franklinam Filadelfijā, ASV Pensilvānijas štata dienvidaustrumos ir izveidots Franklina institūts, kas ir viens no vecākajiem un labākajiem zinātnes centriem valstī. Taču šajā institūtā darbojas arī muzejs, kurā par zinātni un tehnoloģijām var uzzināt pašam izmēģinot dažādus eksperimentus, kā arī vērojot sarežģītākus eksperimentus no malas. Institūtā ir izvietots arī Bendžamina Franklina memoriāls, kurā noteiktos dienas laikos tiek rādīts 3,5 minūšu garš multimediju šovs, kas vēsta par Franklina zinātnisko un politisko darbību ietekmi uz mūsdienu pasauli.

---------------------------------------------------------------------------------------

15.jūnijs vēsturē: 1219.gadā cīņas laikā pret igauņiem «no gaisa» nokrīt Dānijas karogs, motivējot dāņus uzvarai

Foto: Pixabay.com; Avots: BalticTravelnews.com/Neogeo.lv/Europa.eu/History.com

Par Dannebrogu dēvētais Dānijas karogs, kā vēsta leģenda, nokritis no debesīm Lindanises kaujas laikā Igaunijā. Šis notikums esot radījis lielu motivāciju karavīros, kas uzskatīja, ka viņiem kāds palīdz "no augšas" un tādējādi tas palīdzēja dāņu armijām izcīnīt uzvaru grūtā kaujā. Lai gan pieņemts to uzskatīt par karoga izcelsmes vietu un laiku, tam nav fizisku pierādījumu. 

Pati Lindanises kauja iesākās, kad 1219. gadā Dānijas karaļa Valdemāra II karaspēks ieradās igauņu zemēs, lai "nestu pagāniem kristietību". Karaļa karaspēks piestāja krastā netālu no Tallinas, ieņēma tuvumā esošo pilskalnu un apmetās atpūtai pie tā. Tomēr 1219. gada 15. jūnijā igauņu karaspēks negaidīti uzbruka dāņiem un dāņi bija tik nesagatavoti, ka sāka atkāpties. Tad dāņu bīskapi uzkāpa pilskalnā un lūdza Dievu palīdzēt. Negaidīti no debesīm nolaidās liels sarkans karogs ar baltu krustu uz tā. Redzot Dieva doto zīmi, dāņi atguva pārliecību un uzvarēja igauņus – pagānus. Lai gan pieņemts to uzskatīt par karoga izcelsmes vietu un laiku, tam nav ticamu pierādījumu.

Kāds cits nostāsts vēsta, ka kad dāņu karalis Valdemārs II, kas veda krustnešus kaujā, redzēja pret tumšajām debesīm izgaismojušos baltu krustu. Viņš to iztulkojis kā Dieva zīmi, ka jāuzbrūk igauņiem. Domā, ka sarkanais fons simbolizē vai nu karaļa redzēto tumšo padebesi, vai arī kaujā izlietās asinis.

Tomēr pirmais rakstiskais avots, kas apstiprina tiešu Dānijas karoga saistību ar dāņu karali, atrodams nīderlandiešu ģerboņu kolekcijā, kas veidota laikā starp 1340. un 1370. gadu. Pats karogs ir sarkans ar baltu skandināvu krustu, kura vertikālā daļa novietota tuvāk masta daļai.

Dannebrogs ir pasaulē vecākais joprojām lietotais valsts karogs. Uz kristietību simbolizējošā dāņu krusta bāzes izveidojusies Ziemeļu krusta tradīcija, ko laika gaitā pārmantojušas arī visas Ziemeļvalstis, izņemot Grenlandi. Dānijas karogs ietekmējis arī vairāku Latvijas pilsētu simbolus – piemēram, Ventspils un Cēsu. Tas noticis periodā, kad jau minētā dāņu karaļa Valdemāra II valdīšanas laikā 1220. gadā dāņu rokās nonāca liela daļa Igaunijas un Livonijas. Tomēr 1227. gadā pēc zaudējuma vācu firstiem kaujā pie Bornhēvedas, Valdemārs II bija spiests atteikties no iekarojumiem, paturot vienīgi Rīgenes salu un Ziemeļigauniju.

Vēlāk Dānija spēlēja vadošo lomu 1397. gadā izveidotajā Kalmāras ūnijā, kas aptvēra Dāniju, Norvēģiju un Zviedriju.

Otrā pasaules kara laikā 1940. gadā Vācija okupēja Dāniju, taču pēc kara beigām 1949. gadā Dānija kļuva par vienu no NATO dibinātājvalstīm un 1973. gada 1. janvārī tā kļuva par Eiropas kopienas (Eiropas savienības priekšteces) dalībvalsti.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Konference Vidzemes Augstskolā Valmieras TIC
Tūrisma nozares pārstāvji 25.oktobrī Vidzemes Augstskolā tiksies konferencē“Tūrisma izglītības izcilību meklējot. Augstskolu un nozares | Skatīt vairāk
Latvija
Valmieras Restorānu nedēļa Valmieras TIC
Valmieras Restorānu nedēļas laikā, no 5. līdz 11.novembrim, restorānos ēdienkarti būs sastādījis pats rudens. | Skatīt vairāk
Ceļotāju stāstu vakars Valmieras TIC
24. oktobrī, plkst. 18:30 Valmieras Tūrisma informācijas centrā norisināsies stāstu vakars par divu latviešu piedzīvojumiem Āfrikā. | Skatīt vairāk
“Age of Stones” albuma prezentācija Valmieras TIC
Albuma prezentācijas koncerts notiks 19.oktobrī plkst. 21:00 koncertzālē „Valmiera“. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.11093998sec.