Interesanti svētki, ko pasaulē svin novembrī

Iestājies novembris, kas Latvijā raksturīgs ar pamatīgu devu patriotisma. Pateicoties svinīgajai latvietības sajūtai, kas īpaši silda šajā mēnesī, mums ir vieglāk pieņemt tumsu, kas strauji pārņem dienas gaismas ilgumu ik dienu. Apkopojām interesantus svētkus, ko svin arī citviet pasaulē noslēdzošajā rudens mēnesī.

1.-2.novembris: Mirušo dienas lāpu gājiens Meksikā

Meksikā pret viņsaulē aizgājušajiem ir īpaša attieksme, un divas dienas gadā – 1. un 2. novembrī šeit ļoti priecājas par viņiem un cer uz satikšanos. Katrā mājā gatavo īpašus ēdienus; parasti visam, kas radīts meksikāņu virtuvē, raksturīga ļoti asa, piparota garša, bet šajās dienās to nomaina saldā garša un saldumi, par ko sevišķi, protams, priecājas bērni. Šī Mirušo dienas atzīmēšanas tradīcija Meksikā ir ļoti sena, bet līdz ar spāņu kolonizāciju un kristietības uzspiešanu tā tika mīkstināta, atsakoties no upurēšanas un pieskaņojoties Visu Svēto dienai. Līdzība ar to vērojama galvenokārt kostīmos, jo daudzi šajos svētkos uzvelk  monstru tērpus, bet ielu muzikanti pārģērbjas par skeletiem.  Svētki izskan ar grandiozu lāpu gājienu. Meksikāņi orķestru mūzikas un dziesmu pavadījumā dodas uz tuvējām kapsētām ar dāvanām un ēdieniem saviem aizgājušajiem tuviniekiem, bet mājās atgriežas ar sajūtu, ka aizgājēji ir tepat līdzās.

5. novembris: Gaja Foksa nakts Anglijā

1605. gada 5.novembrī  angļu katoļticīgo grupas dalībnieks Gajs Fokss bija iecerējis uzspridzināt Lielbritānijas parlamenta ēku, nogalināt karali Džeimsu I un atjaunot tronī katoļu monarhu. Šī t. s.  Pulvermucas sazvērestība neizdevās.  Kopš tā laika Gaja Foksa vārds kļuvis par sinonīmu neveiksmei, un Gaja Foksa nakts ir plašākie Neveiksmes svētki ne tikai Lielbritānijā, bet arī visā pasaulē. Lai gan tie nav oficiāli, bet gan tautas svētki, tos svin kā londonieši, tā arī citu pilsētu iedzīvotāji, iededzot  ielu ugunskurus un dedzinot Gaja Foksa izbāzeni – salmu lelli.  Jāpiebilst, ka vārds "guy", kas ar nozīmi "nepatīkams cilvēks", "neveiksminieks", "ķēms" ienāca angļu valodā tieši pēc šīs 5. novembra nakts 1605. gadā, tagad nostiprinājies valodā ar nozīmi "puisis".

1.-7. novembris: Sulīgā granatābola svētki Azerbaidžānā

Šie svētki ir samērā jauna tradīcija, jo tos svin tikai kopš 2006. gada Tie notiek laikposmā, kad valstī novāc granātābolu ražu. Izrādās, ka granātābols, ko paši azerbaižāņi dēvē par augļu karali, var sasniegt pat 1,5 kg lielu apjomu. Bet ārstniecībā var lietot gan granātābola sulu, kas samazina asinsspiedienu, gan saknes novārījumu – sāpju mazināšanai, gan mizu, kas uzlabo gremošanu.   Svētku laikā notiek neskaitāmas izstādes, kurās var iepazīties ar šī augļa visiem iespējamiem veidiem un nogaršot sulu, ievārījumu un citus gardumus, ko var pagatavot no granatābola.  Arī – koncerti, konkursi, dažādas interesantas tikšanās un svētku uguņošana.

11.novembris: Vecpuišu diena Ķīnā ar milzīgām atlaidēm tirdzniecības centros

Ķīnā ar tās daudzmiljoniem iedzīvotāju ir ļoti daudz vecpuišu, un, kā zināms, arī šīs valsts politika ne sevišķi atbalsta dzimstības pieaugumu. Tomēr, neraugoties uz filozofiju "Esmu viens un ar to lepojos", šī diena  ar četriem vieniniekiem (11.11) pēc ķīniešu numeroloģijas  skaitās ļoti labvēlīga jaunu attiecību uzsākšanai un savas otrās pusītes meklēšanai. Tāpēc ķīniešu jauniešu vidū šajā dienā īpaši populāri ir norunāt "aklo randiņu". Jāpiebilst, ka visi tirdzniecības centri Ķīnā šajā dienā piedāvā grandiozas atlaides, turklāt ne tikai vecpuišiem, bet arī visiem pārējiem pircējiem.

11.-14. novembris: degošo lampiņu palaišana Gangā Varanasi

Ganga Mahotsava ir indiešu tradicionālie svētki, kas par godu svētajai upei Gangai notiek vienā no senākajām pasaules nepārtraukti apdzīvotajām pilsētām – Varanasi –  un kas atrodas Indijas ziemeļaustrumos.  Svētku laikā uz Varanasi dodas desmitiem un pat simtiem tūkstoši  tūristu-svētceļnieku – kā vietējie, tā arī tūristi. Ganga Mahotsavas laikā visi sapulcējas Gangas krastā un palaiž peldēt pa upi degošas lampiņas. Jo ilgāk lampiņa nenodziest, jo lielākas cerības, ka augstākie spēki izpildīs tās saimnieka vēlēšanos. Tas ir neaizmirstams skats, kad pa upi peld tūkstošiem uguntiņu. Vienlaikus Gangā norit arī tradicionālais apmazgāšanās rituāls, kas saskaņā ar ticējumu palīdz attīrīties  no grēkiem. Starp citu, lampiņas un citus svētku atribūtius var iegādāties turpat uz vietas Gangas krastā, kur svētku laikā izvietojas vesela tirgotāju nometne.

14. novembris: Peldošo laiviņu svētki Taizemē

Loi Krathong – tie ir taizemiešu nacionālie svētki, ko svin visā Taizemē, kad 12. reizi gadā iestājas pilnmēness. Parasti šī diena iekrīt novembrī. Šajā dienā taizemieši palaiž ūdenī pašdarinātas laiviņas lotoszieda formā, kuru iekšpusē deg svece, un visas ūdenstilpes atspīd lieāku un mazāku gaismiņu ugunīs. Par īpašu meistardarbu šeit uzskata laiviņu, kura veidota no banānkoka lapām un izgreznota ar ziediem un kuras viducī paslēpts kāds auglis, rieksti, saldumi vai maza monētiņa. Pats par sevi saprotams, ka šādus brinumus var nopirkt arī gatavus, bet dieviem labāk patiks, ja laiviņu būsiet darinājis pats.  Ticējums vēsta: ja mīlētāji vienlaikus  ielaidīs šādus divus "kuģīšus" upē un ja tie ilgāku laiku turēsies blakus, tad arī to īpašniekiem laimīgai kopdzīvei ir garantija.  Loi Krathong svin par godu ūdens dievei, kurai taizemieši tādā veidā lūdz piedošanu par ūdens resursu  izšķērdēšanu un cenšas attīrīties no visa negatīvā, kas pa gadu sakrājas ikviena dvēselē.

17. novembris – mūžīgi jaunie svētki Beaujolais Nouveau Francijā

Katru gadu trešajā ceturksnī Francijā svin jaunā vīna svētkus, kas kļuvuši populāri ne vien Voltēra un Viktora Igo valstī, bet arī tālu aiz tās robežām. Beaujolais Nouveau ir jaunais vīns, ko ražo Burgundijā, Božolē,  un nodod realizācijā tajā pašā gadā, kad tas izgatavots. Agrāk galma aristokrāti šāda nenogatavināta vīna lietošanu uzskatīja par sliktu toni, jo atšķirībā no daudzām citām vīnu šķirnēm un veidiem tas nav domāts ilgstošai uzglabāšanai, bet gan jādzer tūlīt. Taču 20. gs. vidū božolē izgatavošanu un pārdošanu nostiprināja ar likumu, un tas ātri vien kļuva ļoti populārs.

Protams, viskrāšņāk šos svētkus svin Burgundijā. Skan mūzika, svētkus atklāj ar lāpu gājienu un pajūgiem, kas izgreznoti ar vīnogulāju zariem, lapām un stīgām. Pilsētas laukumos jau iepriekš novietotas mucas ar jauno vīnu, kam piemīt īpašs aromāts un maiga garša. Tieši pusnaktī mucām sper vaļā spundi un piepilda vīna glāzes, sakot nu jau par tradicionālu kļuvušo frāzi: "Jaunais božolē ir klāt!" Dažas dienas pirms svētkiem miljoniem pudeļu ar jauno vīnu dodas ārpus valsts, lai paspētu nokļūt veikalu plauktos visā pasaulē. Pēc iespējas drīzāk nogādāt garšīgo dzērienu  pie patērētāja – to ikviens vīndaris uzskata par savu goda lietu.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ekskursiju tūre Itālijā - no Rīgas Estravel Latvia
Lidojums no Rīgas, transfēri, 7 naktis 3* viesnīcā, puspansija un ekskursiju programma // 24.05.-31.05.2024. // Vietu skaits ierobežots | Skatīt vairāk
no 1299 EUR
Būsim pazīstami Latgale, Sēlija! TAKA
Skolēnu ekskursijas Augšdaugavas novadā! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.04.2024 - 23.04.2024 Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI” Trakai TIC
Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI” | Skatīt vairāk
Atlaides auto nomai Igaunijā Europcar
Vai esi gatavs piedzīvot neaizmirstamas brīvdienas Igaunijā? Tagad ir lieliska iespēja iegūt izdevīgu auto nomas piedāvājumu! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.13793802sec.