TŪRISMA BIZNESS | Bizness

Cēsu muzeja priekšmetu rādītava – piemērs muzeju un radošo industriju sadarbībai

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs ir pirmais un vienīgais muzejs Latvijā, kas, darbojoties sevišķi ciešā sasaistē ar radošajām industrijām, izveidojis atsevišķu izglītojošo nodarbību telpu, kas apvienota ar muzeja atvērto krājumu. Priekšmetu rādītava Cēsīs jau mēnesi darbojas koprades mājā “Skola6”.

Telpas viena daļa ir iekārtota kā 19.gadsimta skolas klase, bet otra daļa atvēlēta plauktiem, kuros izvietota daudzveidīga priekšmetu kolekcija. Skolēni var iejusties 19.gadsimta skolas atmosfērā, apgūstot gan rakstīšanu, gan rēķināšanu stingru skolmeistarieņu vadībā. Mācību stundu muzeja speciālistes sagatavojušas, izmantojot muzeja krājumā esošās mācību grāmatas un tajās atrodamās mācību metodes. Nepaklausīgākajiem skolēniem nākas arī izciest sodu – klases priekšā jātup uz zirņiem un jāiemācās dzejolis.

Muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere atklāja, ka nākotnē priekšmetu rādītavā paredzēts īstenot arī mūžizglītības programmas, kurās ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem būtu iespējams apgūt kaligrāfiju, latviešu tradicionālo kultūru un latvisko dzīvesziņu.

Papildus senajai skolai bērni muzejpedagoga vadībā var doties seno lietu pasaulē un iepazīt atvērtā krājuma plauktos esošos dažādos priekšmetus. Starp krājumā atrodamajām lietām ir mūzikas instrumenti, pulksteņi, kārbiņas, lampas un daudzi citi priekšmeti, kuru pielietojumu apmeklētājam bieži vien atliek minēt. Šāds priekšmetu izvietojums apskatei vedina uz asociāciju ar muzeju pirmsākumiem renesanses laikmetā, kad retu priekšmetu kolekcijas tika izvietotas tā saucamajos retumu kabinetos. Tādējādi arī paša krājuma apmeklējums izvēršas par savdabīgu piedzīvojumu. It sevišķi tādēļ, ka priekšmeti no apmeklētāja nav nošķirti ar vitrīnu aizsargstikliem, bet muzeja speciālista uzraudzībā ir arī aptaustāmi un aplūkojami tuvāk.

Priekšmetu rādītavas iekārtošanā piedalījušies vietējie radošo industriju pārstāvji. Skolas solus izgatavojuši vietējie galdnieki. Sadarbībā ar drukas uzņēmumu “Decor Print” tapušas unikālas apdrukātas žalūzijas. Šuvēja, kas darbojas koprades mājā “Skola6”, radījusi tērpus 19.gadsimta skolotājām, bet, strādājot pie šiem tērpiem, radusi iedvesmu arī sava atsevišķa produkta izveidei – piespraudēm 19.gadsimta stilā. Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere ar muzeja un radošo industriju mijiedarbību īpaši lepojas un atzīst, ka cer – muzeja priekšmetu rādītava kļūs par iedvesmas vietu arī citiem. “Nav jāizgudro divritenis no jauna – muzeja krājumā netrūkst lietu, kas varētu kalpot par iedvesmas avotu jauniem produktiem vai iegūt jaunu un mūsdienīgu elpu radošu cilvēku rokās,” pārliecināta muzeja vadītāja.

Muzeja atvērtais krājums uz Lielo Skolas ielu 6 pārcelts no iepriekšējās mājvietas Rīgas ielā 23. Lai arī pārcelšanās nebija viegla, tomēr jaunā atrašanās vieta piedāvā jaunas iespējas, starp kurām ir arī ciešāka sadarbība ar Cēsu radošajiem cilvēkiem, kas darbojas koprades mājā. “Skola6” vadītāja Dita Trapenciere atklāja, ka muzeja krājuma ienākšana koprades mājā pavērusi jaunas sadarbības iespējas un pašlaik jau top kopīgi projekti. Dita Trapenciere uzsvēra, ka muzeja un koprades mājas sadarbības potenciāls ir liels, un nākotnē noteikti tiks īstenotas daudzas kopīgas idejas.

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja priekšmetu rādītavas apmeklējums Cēsu novada skolēniem ir bez maksas. Pašlaik atvērto krājumu ir iespējams apmeklēt, iepriekš piesakoties pa tālruni 22014848

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.06.2018 - 21.06.2018 Ielīgosim koši Saulkrastos Saulkrastu TIC
22. jūnijā 20:00 Saules laukumā jautri un lustīgi ielīgosim svētkus kopā ar Saulkrastu mākslinieciskajiem kolektīviem un iemēģināsim dejas soli. | Skatīt vairāk
Latvija 00.00 EUR
NORMUNDS RUTULIS / VĒL VIENS LAIMĪGS RĪTS Miķelis
Aicinām ciemos uz MIĶELI pašā vasaras pilnbriedā - 6.jūlijā,kad pie mums,Mūsas upes krastā dzirdēsim skanam skaistākās dziesmas Normunda Rutuļa | Skatīt vairāk
8 EUR
KONCERTS “Paldies, Tev Draugs” Jēkabpils TIC
14.07.2018 plkst. 19.00 Krustpils brīvdabas estrādē aicinām uz koncertu "Paldies, Tev Draugs"! | Skatīt vairāk
no 6 EUR
TURKISH AIRLINES PIEDĀVĀ - "STOPOVER"  Turkish Airlines
Turkish Airlines piedāvā iepazīt Stambulu, lidojumos no Rīgas uz Amerikas, Āfrikas kontinentiem, kā arī uz Dienvideiropu, Āziju un Tuvajiem Austrumiem! | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.32936883sec.