TŪRISMA BIZNESS | Bizness

Vecumnieku novada Valles pagastā apzināti 16 jauni dižkoki [1]

Vecumnieku novada Valles pagastā apzināti 16 jauni dižkoki
Latvijas simtgades gadā nozīmīgu dāvanu savai dzimtajai pusei sarūpējusi kāda Vecumnieku novada Valles pagasta iedzīvotāja, kura savas dzīvesvietas apkārtnē sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvaldes) darbiniekiem atklājusi 11 jaunus un 2 potenciālus dižkokus.

Līdz ar to pagasts, kurā vēl 2017. gadā nebija reģistrēts pilnīgi neviens dižkoks, patlaban var lepoties ar 16 dižkokiem un 2 potenciālajiem dižkokiem. Valles pagasta dižkoku mantojumu nu veido 11 kundzes atklātie dižkoki, kuriem pievienosies arī Buku ozols, un Pārvaldes darbinieku pamanītie četri dižozoli.
 
Valles pagastā dižkoku uzmērīšana sākās pagājušā gada novembrī “Buku” mājas pagalmā, pie aktieru Amtmaņu muzeja “Zvanītāju Bukas”. Uzmērot dižozolu, Pārvaldes darbiniekus pamanīja vietējā iedzīvotāja Iluta Letkovska, kura solījās sazināties par potenciāliem dižkokiem savas mājas apkārtnē. Jau pēc neilga laika tika saņemts zvans – jādodas atpakaļ uz Valli, jo atrasti 3 dižkoki.
 
“Cerēto 3 dižkoku vietā, uzmērījām 11 dižkokus un divus potenciālos dižkokus. Esam pateicīgi par lokālpatriotismu  un sniegto ieguldījumu dižkoku apzināšanā! Tas ir lielisks akcijas “LV100 dižošanās” piemērs. Svarīgs ir ikviena Latvijas iedzīvotāja veikums, jo tikai kopā mēs varam atklāt, cik patiesībā bagāta ir Latvijas daba,” pauž Pārvaldes Dabas aizsardzības daļas vecākā eksperte Simona Geršebeka.

Patlaban dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols” Valles pagasta teritorijā reģistrētas sešas liepas, divas kļavas, trīs ozoli, viens osis un viena goba. Šiem dižkokiem pievienosies arī Buku ozols, un Pārvaldes darbinieku pamanītie četri dižozoli. Tomēr nav izslēdzams, ka apkārtnē atrodami vēl daudz neidentificēti dižkoku.
 
Dižkoki ir savu sugu vecākie un lielākie eksemplāri. Daudzos gadījumos tie ir nozīmīgi un izcili ainavas elementi. Tiem ir arī liela nozīme dabas daudzveidības uzturēšanā - mājvieta daudzām dzīvo organismu sugām, tostarp retām un apdraudētām. Bieži dižkokiem ir arī kultūrvēsturiska nozīme – ar tiem saistās vēstures notikumi, tie ir gadskārtu liecinieki cauri gadu simtiem.

Noderīga informācija, kā meklēt un kartēt dižkokus, pieejama tīmekļa vietnē dizosanas.lv100.lv. Tur arī izveidota lietotājam ērta karte, kur apskatīt jau esošos dižkokus un pievienot jaunus. Digitālajā kartē ievietotos datus par atrastajiem kokiem pēcāk pārbaudīs un norādītos kokus dabā apsekos Pārvaldes speciālisti. Ja koks atbildīs noteiktajiem standartiem, to reģistrēs Dabas datu pārvaldības sistēmā „Ozols”, un pie tā izvietos informatīvo zīmi.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

1 Andris 01/24/2018 14:53 Šī ziņa kopumā ir jauka, bet izskatās pēc kaut kādas acu aizmālēšanas. Tas, ka 2017.gadā pagastā nav neviens dižkoks - neatbilst patiesībai. Ir Valles pagastā vairāki dižkoki un bija vēl vairāk! Tas, ka DAP datu bāzē nav atzīmēts - vēl nav realitāte. Cik zināms tieši 2017.gada sākumā Latviju pāršalca skaļš skandāls, ka tieši Valles pagastā bija nozāģēta 2.dižākā LV tūja! Tik nav zināms ar ko tas viss beidzās - vai vainīgais saņēma pienācīgu sodu...

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 06.02.2018 - 30.01.2018 Mazā grupā pa Azoru salām Jēkaba Ceļojumi
Azoru salas ir galamērķis dabas mīļotājiem, jo šeit ir apskatāmi dažādu formu ezeri, okeāns, termālie ūdeņi, tējas plantācijas un vulkānu | Skatīt vairāk
Latvija 1373 EUR
Balkānu māsas - Bosnija un Melnkalne Jēkaba Ceļojumi
Bosnija un Hercegovina tikai sāk atklāt savus dārgumus pasaulei – tā vēl nav tik tūristu izlutināta kā Horvātija, tādēļ šeit ir daudz kas īsts | Skatīt vairāk
1195 EUR
Fjordu un troļļu zeme - Norvēģija Jēkaba Ceļojumi
Norvēģija ir fantastiskas dabas un laimīgu cilvēku zeme. Dosimies to izbaudīti visā krāšņumā! | Skatīt vairāk
1437 EUR
Madeira - sala, kur vasara nekad nebeidzas Jēkaba Ceļojumi
Madeiras salā visu gadu ir vienāda diennakts temperatūra ~20 grādiem, tādēļ tā vienmēr ir pievilcīga - saule, okeāns, garšīgās maltītes, | Skatīt vairāk
1528 EUR

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37524796sec.