TŪRISMA BIZNESS | Domnīca

Marija Ručevska: Tehnoloģiju uzdevums ir atvieglot ikdienas procesus

Marija Ručevska pagājušajā gadā ir absolvējusi Biznesa augstskolu Turība, bet jau trīs gadus aktīvi darbojas TechHub Riga. Pēdējo pusotru gadu viņa strādā pie TechChill konferences, vadot tās attīstību un izaugsmi. Jau uzsākot studijas Marija zināja, ka vēlas studijas apvienot ar darbu un tas viņai arī izdevās. Intervijā Marija stāsta, kā ir radusies ideja Latvijā izveidot TechHub Riga un kas tas ir, kā arī iesaka jaunajiem uzņēmējiem mest kaunu pie malas un nebaidīties runāt ar nepazīstamiem cilvēkiem, veidot kontaktus un tādējādi attīstot savu uzņēmējdarbību.
Start-up uzņēmums ar skatu uz pasauli
Start-up ir strauji augošs un viegli «mērogojams» (scalable) uzņēmums, kura galvenais mērķis ir piedāvāt inovatīvus tehnoloģiju risinājumus. Latvijas jaunuzņēmumu priekšrocība ir tā, ka mūsu mazā tirgus dēļ uzņēmēji jau no pirmās dienas domā par to, kā iekarot globālu tirgu un sasniegt auditoriju ne tikai Latvijā, bet arī Amerikā, Ēģiptē vai Jaunzēlandē. Tehnoloģiju nozare attīstās ātri, tāpēc arī uzņēmumu izaugsmei ir jābūt ātrai. Veiksmīgiem jaunuzņēmumiem izdodas par savu ideju pārliecināt arī investorus, kuru ieguldītās investīcijas ļauj īstenot strauju paplašināšanos. Kopumā start-up nozare pasaulē ir sākusi attīstīties salīdzinoši nesen, tas ir, pēdējos 20 gadus, bet Rīgā aktīvāka darbība ir aptuveni sešus gadus.
TechHub Riga būtība – savstarpēja ideju apmaiņa
Nodibinājumu un Latvijas lielāko start-up centru TechHub Riga izveidoja četri līdzīgi domājoši cilvēki, kuri nāca katrs no savas vides. Viņi satikās un sprieda par to, cik labi būtu, ja būtu tāda vieta un telpa, kur viņi visi varētu strādāt kopā. Ja būtu kāds, kurš varētu šo vidi vadīt un būvēt tai apkārt veselu kopienu, kur cilvēki var smelties idejas viens no otra un palīdzēt viens otram, paralēli būvējot savus risinājumus. Tā radās ideja izveidot TechHub Riga, vienlaicīgi ar vietējo telpu uzsākot arī veiksmīgu starptautisku sadarbību ar Londonas koprades telpas TechHub zīmolu. TechHub Riga ir vairāk kā tikai telpa, tā ir aktīva organizācija un Latvijas start-up vides centrs, kas aktīvi pārstāv start-up uzņēmumu intereses ar mērķi attīstīt Latvijas start-up ekosistēmu, veidojot ērtu vidi Latvijas start-up veiksmes stāstu radīšanai.
Runā ar cilvēkiem, ar kuriem neesi pazīstams
Veiksmīgas attīstības pamatā izšķiroša ir aktīva jaunu kontaktu dibināšana. Tas ir īpaši svarīgi start-up vidē, kur mērķis ir izplesties pasaulē, un starptautiskie kontakti šeit ir viens no galvenajiem resursiem, ar ko viss sākas. Latviešiem pagaidām vēl ir diezgan kautrīgi un baidās uzrunāt svešinieku, mums ir tendence starptautiskos pasākumos komunicēt savā starpā. Tas ir sliktākais veids, jo netiek paplašināts kontaktu loks - bieži vien starptautiskā konferencē lielākais ieguvums būs tieši jauni kontakti! Tāpēc ir jāiet un jārunā, un tas ir tas, uz ko mēs cenšamies mudināt arī jaunos uzņēmējus - nepietiek ar labu ideju un risinājumu, ir jāprot arī šī ideja izstāstīt un par to pārliecināt citi. Turklāt šie svarīgie kontakti - potenciālie partneri, investori, arī potenciālie klienti un pat darbinieki - ir apzināti jāuzrunā, jāmeklē un jāiedraudzējas. Tāpēc jāizvirza sev mērķis šādos pasākumos uzrunāt cilvēkus, kurus vēl nepazīsti.
Palīdzēt lieliskām idejām augt
TechHub Riga koprades telpā darbojas cilvēki ar savu start-up ideju, kas ir orientēta uz jauno tehnoloģiju produktu izstrādi. Starp mūsu biedriem ir tādi Latvijas start-up uzņēmumi kā Nordigen, Dripit, Finch, Toneboard un citi. Daudzi Latvijā jau zināmi jaunuzņēmumu vārdi šo vidi ir jau pārauguši, piemēram, arī Infogr.am, Froont, Sellfy, Edurio savu darbību ir sākuši tieši TechHub Riga. Šeit galvenokārt strādā cilvēki ar svaigām idejām, kas atrodas sākuma attīstības posmā. Jaunais uzņēmējs uzsāk savu biznesu, izaudzē komandu līdz desmit cilvēkiem un tad viņam jau ir vajadzīgs savs birojs. Mēs esam kā mini akselerācijas programma, kas palīdz uzsākt biznesu no nulles, uzaudzēt komandu un piesaistīt finansējumu. Pēc tam start-up dodas pats uz savām telpām un viņa vietā nāk cits – tā notiek aprite. Mūsu galvenais mērķis ir nodrošināt, lai jaunais uzņēmums pēc iespējas veiksmīgāk iziet šo procesu, attīstās un aiziet savā dzīvē.
Šobrīd TechHub uz vietas ir start-up gan no finanšu tehnoloģiju industrijas, gan no mārketinga analītikas industrijas, gan arī hardware izstrādātāji. Piemēram, viens uzņēmējs izstrādā gudro sistēmu snovborda apģērbam, kas kā instruktors māca labāk snovot, principā šis aprīkojums jau ir instruktora aizstājējs.
Start-up uzņēmumiem jāizmanto visas iespējas
Start-up kopiena Latvijā ir vēl agrīnā stadijā. Ir daudzi uzņēmēji, kuri sāk savu start-up, bet paši neapzinās, ka viņi ir start-up, viņi neapzinās visas iespējas, ko tas viņiem paver - piemēram, saņemt padomu un atbalstu, pieteikties dažādiem akseleratoriem un programmām, saņemt investīcijas. Kopumā var teikt, ka Baltijā vairāk dominē jaunuzņēmumi un idejas, kuru galvenie klienti ir citi uzņēmumi jeb B2B (Business-to-business), bet mazākumā ir tie, kuri rada risinājumus privātpersonām. Tas vienkārši atspoguļo mūsu tirgus specifiku. Viena no aktuālākajām tendencēm šobrīd ir tieši finanšu tehnoloģijas, ko pārstāv dažādi jaunuzņēmumi Baltijas reģionā - sākot no pavisam jaunām idejā, līdz vairākiem nu jau ļoti veiksmīgiem un lieliem uzņēmumiem.
Ekosistēmas attīstība Latvijā – pieņemts likums
Jaunuzņēmumu atbalsta likums noteikti ir viens no mazajiem, bet ļoti būtiskajiem soļiem uz priekšu, ko izdevies paveikt visai start-up ekosistēmai strādājot kopā. Esam devuši signālu valdībai par to, ka mēs eksistējam, un potenciāli šie uzņēmumi var ļoti daudz dot mūsu valstij nākotnē, radot nodokļu ieņēmumus, darbavietas ar augstu pievienoto vērtību, un ne tikai. Tas nav bijis viegli, šis process bija rūpīgs darbs trīs gadu garumā, skaidrojot un stāstot valdībai par jaunuzņēmumiem un kāpēc tos ir svarīgi atbalstīt. Galvenais likuma mērķis ir gan veicināt to, lai šeit savus uzņēmumus dibinātu ne tikai vietēji jaunuzņēmumi (un neizvēlētos to darīt citur), gan arī padarīt šo valsti pietiekami pievilcīgu arī ārzemju jaunuzņēmumiem, mudinot citu jaunuzņēmumu pārcelšanos, un reizē arī nodokļu nomaksu tieši Latvijā. Mēs gribam panākt, ka potenciāli ļoti veiksmīgi uzņēmēji apzināti izvēlas braukt uz Latviju, attīstīt savus uzņēmumus un veidotu savu komandu šeit. Tas būtu ļoti liels sasniegums ar pozitīvu efektu ne tikai nozarē, bet valsts ekonomikā kopumā.
Nākotnē cer uz lielāku valsts atbalstu
Nākamie soļi, ko mēs vēlētos redzēt, ir lielāks valdības atbalsts nozarei. TechHub Riga ir bezpeļņas organizācija, un mūsu aktivitātes start-up vides sakārtošanā atbalsta privātie uzņēmumi, kuriem arī ir konkrēta vīzija un sava dienaskārtība. Mēs vēlētos, lai valdība nākotnē mūs atbalsta vairāk - gan finansiāli, gan pārstāvniecības ziņā, dodot iespēju organizācijai fokusēties uz risinājumiem, nevis atbalsta piesaisti.
Jāatzīmē, ka mums ir diezgan liels atbalsts no finanšu attīstības institūcijas Altum, kas ir valsts uzņēmums. Pateicoties viņiem, mēs esam varējuši rīkot ikmēneša tehnoloģiju pasākumus ar starptautisku lektoru dalību, kas ir pieejamas bez maksas visiem interesentiem. Altum līdzfinansē arī konferenci TechChill. Mēs strādājam arī kopā ar vēstniecībām, ar Ekonomikas ministriju pārstāvniecības līmenī. Pārējais atbalsts nāk no privātā sektora. Arvien vairāk sākam just atbalstu tieši no start-up uzņēmējiem, kas jau ir pietiekami daudz sasnieguši un nopelnījuši, lai varētu dot atpakaļ kopienai - par to ir vislielākais prieks, jo tas nozīmē, ka viņi saprot un atbalsta spēcīgas nozares nozīmi. Turklāt esam veiksmīgi pierādījuši sevi arī Baltijas līmenī, par ko liecina tas, ka TechChill atbalsta arī vairāki igauņu uzņēmumi, kuri vēlas šeit būt un uzskata to par pietiekami svarīgu notikumu. Tuvākajā nākotnē ceram aizvien vairāk nostiprināt attiecības arī ar Ziemeļvalstīm, kur jau šobrīd aktīvi strādājam ar partneriem Somijā.
Ir interese, bet trūkst iniciatīvas un aktivitātes
Baltijas kartē jauno tehnoloģiju attīstības ziņā mēs neizskatāmies ne labi, ne slikti, mēs vienkārši neizskatāmies. Lietuva ir tādā pašā līmenī, kādā esam mēs, Igaunija ir mazu soli priekšā, jo tur veiksmīgi veidojušies vairāki jau sevi pasaulē pierādījuši uzņēmumi. Mūsu lielākā priekšrocība ir tādi pasākumi kā TechChill, ar kuriem pagaidām nesam Latvijas vārdu pasaulē visskaļāk. Tas, ko mēs darām, ir sarežģīti un darbietilpīgi, tas ir milzīgs izaicinājums, cilvēki strādā dienām un naktīm, tas ir ļoti aizraujošs process - atvest pasauli uz Latviju.
Mēs gribētu, lai cilvēki Latvijā atļaujas vairāk riskēt. Ja tu uztaisi uzņēmumu, bet tas bankrotē, taisi vēl vienu, jo otrajā reizē tu nepieļausi tās pašas kļūdas un būsi norūdījies neveiksmē. Daudzi starptautiski investori nemaz neinvestē uzņēmumos, kura vadītājam tā ir pirmā pieredze - viņi dod priekšroku tiem, kuri jau vienreiz ir paklupuši un ir gatavi mēģināt vēlreiz un labāk. Tas nozīmē, ka viņi ir iemācījušies. Tāpēc vēlētos mudināt aizvien vairāk cilvēkus izkāpt no komforta zonas un riskēt!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
2019.gada pasākumi Valmieras pusē  Valmieras TIC
2019.gadā aicinām apmeklēt un baudīt kultūras, izziņas, sporta un citus pasākumus Valmieras pusē! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.01.2019 - 25.01.2019 Dzīvās mūzikas vakars! Bellevue Park Hotel Riga
11.stāva panorāmas restorāns „Le Sommet” aicina Jūs 25. janvārī pavadīt neaizmirstamu dzīvās mūzikas vakaru kopā ar akustisko duetu „Kristīne | Skatīt vairāk
Ceļotājas piedzīvojumi Ganā Valmieras TIC
31.janvārī, plkst. 18:30 Valmieras Tūrisma informācijas centrs aicina uz Ceļotāju stāstu vakaru par eksotisko Āfrikas valsti Ganu! | Skatīt vairāk
Dokumentālā foto izstāde Valmierā Valmieras TIC
Dokumentālā foto izstāde ''Brīvības sardzē-Saharova balva trijos gadu desmitos'' līdz 1.februārim apskatāma Valmieras integrētajā bibliotēkā. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2019 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2019 1st-studio.com

 
Total Timed::0.44282389sec.