TŪRISMA BIZNESS | Pētījumi & Statistika

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 2,8%

2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis* palielinājās par 2,8 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 2,5 % un pakalpojumiem – par 3,3 %.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2018. gada jūnijā bija par 6,5 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 5,3 %, bet pakalpojumiem – par 9,5 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju, bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija pienam (+8,5 %) un piena izcelsmes produktiem kā sviestam (+20,0 %), skābajam krējumam (+7,0 %), sieram un biezpienam (+2,7 %), kefīram (+7,2 %). Cenas palielinājās arī mājputnu gaļai (+5,5 %), olām (+10,9 %), svaigiem dārzeņiem (+3,3 %), maizei (+2,8 %), konditorejas izstrādājumiem (+3,4 %), augļu un dārzeņu sulām (+9,0 %), cūkgaļai (+3,3 %). Savukārt lētāks bija cukurs (‑31,0 %), kartupeļi (-13,9 %), kafija (-7,8 %), svaigi augļi (-6,0 %), svaigas vai atdzesētas zivis (-11,5 %), makaronu izstrādājumi (-11,0 %), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (-1,2 %), augu eļļa (-7,3 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 5,2 %. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,1 %, sadārdzinoties galvenokārt stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 5,4 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 4,3 %. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, ūdensapgāde, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, kā arī kanalizācijas pakalpojumi, savukārt cenas samazinājās materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,2 %. Cenu pieaugums bija zobārstniecības un ārstu speciālistu pakalpojumiem, kā arī farmaceitiskajiem produktiem.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+17,5 %), tai skaitā dīzeļdegvielai – par 20,5 %, benzīnam – par 16,3 % un auto gāzei – par 0,1 %. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru aviopārvadājumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 5,1 %, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, savukārt cenu samazinājums bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, apaviem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem. Savukārt lētāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi, kā arī mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,6 %

2018. gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,6 %. Precēm cenas pieauga par 0,4 %, bet pakalpojumiem – par 1,1 %. Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,2 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu grupā sezonālo faktoru ietekmē bija kartupeļiem, kam cenu kāpums jūnijā ir bijis raksturīgs arī iepriekšējos gados. Cenas palielinājās mājputnu gaļai (+3,1 %), sieram (+5,6 %), šokolādei (+4,0 %), konditorejas izstrādājumiem (+1,7 %). Savukārt lētāki bija svaigi dārzeņi (-5,0 %), svaigi augļi (-3,3 %), svaigas vai atdzesētas zivis (-10,2 %), sviests (-6,0 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,2 %. Alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga par 1,6 %, ko ietekmēja cenu kāpums vīnam par 5,8 % un alum – par 2,0 %. Tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,5 %.

Galvenokārt akciju ietekmē apaviem cenas samazinājās par 7,6 %, apģērbiem – par 1,1 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 1,2 %. Vidējais cenu līmenis palielinājās ūdensapgādei, mājokļa īrei, kanalizācijas pakalpojumiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 3,0 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 4,5 %, tai skaitā dīzeļdegvielai – par 4,7 %, benzīnam – par 4,3 % un auto gāzei – par 2,9 %. Dārgāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,0 %, ko galvenokārt noteica cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem par 13,2 %. Dārgāka bija barība lolojumdzīvniekiem, savukārt cenas samazinājās ziediem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām 2018. gada jūlijā paziņos 8. augustā.

*Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
VINNIJS PŪKS. Izrāde bērniem Jantarnij Bereg
Aicinām Jūs un Jūsu bērnus apmeklēt izrādi bērniem «Vinnijs Pūks». Izrāde notiks 3. martā plkst. 12:00 sanatorijā "Jantarnij Bereg" (Jūrmala). | Skatīt vairāk
Latvija no 6 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 25.01.2019 - 23.02.2019  Stikla mākslas izstāde “Cilvēks” Valmieras TIC
Valmieras muzeja Izstāžu namā līdz 23.februārim apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un pasniedzēju laikmetīgās stikla mākslas izstāde | Skatīt vairāk
Autobusu noma - Setra S 416 (50 sēdvietas) AP SAULI
Ietilpīgs un ērts autobuss ar 50 sēdvietām, lieliem logiem un panorāmas skata jumtu. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 06.02.2019 - 17.02.2019 Amora ligzdiņa viesnīcā Park Hotel Latgola Park Hotel Latgola
Nobaudiet mīlestības divvientulību biznesa klases numuriņā ieskauti rožlapiņu vēdeklī ar šampanieti un augļiem! No rīta Jūs sagaidīs gardas | Skatīt vairāk
50 EUR

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2019 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2019 1st-studio.com

 
Total Timed::0.26308298sec.