5. aprīlis vēsturē - Gruzijā ievieš savu naudas vienību

Ar ļoti retiem izņēmumiem, katrai neatkarīgai valstij ir sava naudas vienība. Izņēmums nav arī Gruzija, kur 1993.gadā, pāris gadus pēc neatkarības atgūšanas tika ieviesta nauda vienība lars.

Šādu soli Gruzija spēra 5.aprīlī, tomēr vēl divus gadus apritē bija gan lari, gan Krievijas rubļi, kurus lari aizstāja. Valūtas kods ir  GEL. Viens lars sīkāk dalās 100 tetros. Vārds “lari” no sengruzīņu valodas nozīmē “mantojums” vai “īpašums”.

Šobrīd apgrozībā ir monētas ar nominālu: 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri un 1, 2 lari, kā arī banknotes ar nominālu: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lari. Agrāk apgrozībā bija arī 1 un 2 laru banknotes, kas šobrīd ir aizstātas ar monētām. Banknošu aversā ir attēloti slaveni gruzīņu valdnieki, rakstnieki un mākslinieki, bet reversā – gleznu reprodukcijas, arhitektūras pieminekļi un skulptūras.

Vispopulārākās banknotes norēķiniem ir 20, 50 un 100 lari.

Cenu līmenis ir zemāks nekā Latvijā, jo īpaši salīdzinājumā ar lielākajām pilsētām valstī. Tomēr cenas par izmitināšanu un ēdināšanu, protams, ir atkarīgas no izvēlētā pakalpojuma kvalitātes. Vienkāršu viesnīcas numuru pilsētā 2 cilvēkiem var atrast aptuveni par 35 eiro, savukārt, ja braucat lielākā kompānijā, tad ērtāk un izdevīgāk būs noīrēt dzīvokli. Sabiedriskais transports Gruzijā ir ļoti pieejams un ir daudz lētāks nekā Latvijā.

Pašlaik 1 Gruzijas lars ir aptuveni 0,35 - 0,40 EUR vērts.

-------------------------------------------------------------------------------------------

5.aprīlis: Čārlzs Darvins nosūta izdevējam pirmās trīs «Sugu izcelšanās»nodaļas 

Foto: Pixabay.com; Avots: BalticTravelnews.com/ History.com

1859.gada 5.aprīlī pazīstamais dabas zinātnieks, evolūcijas teorijas autors Čārlzs Darvins beidzot nosūtīja izdevējiem sava pasaulslavenā darba “Sugu izcelšanās” pirmās trīs nodaļas. Grāmatas publicēšana bija teju garu darba gadu rezultāts, un izraisīja īstu apvērsumu ne tikai dabas zinātnēs, bet cilvēku pasaules uzskatā vispār. 19.gadsimtā pasaulē vēl joprojām valda reliģiskas dogmas, un sugu dabiskās attīstības jeb evolūcijas teorija tika uzskatīta par radikālu, zaimojošu un asi kritizēta. Ne velti, redzēdams pret kolēģiem vērstās represijas, Darvins vairākas desmitgades neuzdrošinājās savu darbu publicēt, tā vietā viņas savu teoriju nācās attīstīt gandrīz vai slepenībā. “Sugu izcelšanās” nosaukta par vienu no ietekmīgākajām grāmatām cilvēces vēsturē.     

Čārlzs Roberts Darvins (1809-1882) dzimis labi situētā ārsta ģimenē. Vecāki uzskatīja, ka arī dēlam jākļūst par ārstu, tāpēc Darvins uzsāka medicīnas studijas Edinburgas Universitātē. Tomēr izrādījās, ka Čārlzs nespēj skatīties uz asinīm. Pēc diviem studiju gadiem, kad viņš bija novērojis dažas bez anestēzijas veiktas operācijas, viņš pameta medicīnu un sāka Kembridžas Universitātē mācīties teoloģiju. Drīz pēc tam izrādījās, ka viņu daudz vairāk interesē ģeoloģija un botānika.

Studiju laikā Darvins sadraudzējās ar botānikas profesoru Džonu Stīvensu Henslovu, kurš viņam 1831.gadā piedāvāja iespēju piedalīties kādā pētniecības ekspedīcijā uz Dienvidameriku. Tā izrādījās vēlāk par leģendāru kļuvusī kuģa “Beagle” ekspedīcija, kuras maršrutā ietilpa arī unikālās Galapagu salas – dzīva dabas laboratorija, kas palīdzēja Darvinam izdarīt savus satriecošos atklājumus.

Galapagu salās atrodas tuvu  ekvatoram, apmēram 1000 kilometrus no Dienvidamerikas krastiem, un šajās salās sastopamas unikālas endēmiskas augu un dzīvnieku sugas, tai skaitā slavenie Galapagu bruņurupuči. Ģeogrāfiskās izolētības dēļ uz katras salas bija attīstījušās unikālas dzīvnieku pasugas, pielāgojušās konkrētās salas apstākļiem. Tas rosināja Darvinu domāt par sugu dabisko vēsturisko attīstību. Izpētījis visus viņam pieejamos dzīvniekus, Darvins izstrādāja dabiskās izlases teoriju. Saskaņā ar to, kaut arī vairums dzīvnieku mazuļu iet bojā, izdzīvo tie, kas vislabāk piemērojušies dzīves apstākļiem. Ja laiku pa laikam piedzimst dzīvnieks ar kādu īpatnību, kuras dēļ tas ir pārāks par citiem, viņš noteikti izdzīvo, tāpat kā viņa pēcnācēji ar šo pašu īpatnību. Tādā veidā dabiskā izlase liek katrai dzīvo būtņu sugai attīstīties.

Kā jau varēja gaidīt, tai paša 1859.gada novembrī publicētā “Sugu izcelšanās”, lai arī tika burtiski izķerta no grāmatnīcu plauktiem, izraisīja spēcīgu sabiedrības sašutumu. Šodien grūti noticēt, ka vēl tik nesenā pagātnē vispāratzītais domāšanas modelis par dzīvības rašanos bija Bībeles radīšanas mācība: dažādās dzīvo būtņu sugas bija vienreizīgi un nemainīgi Dieva radītas. Darvina uzskats par visu dzīvo būtņu radniecību un kopīgajiem senčiem tajā laikā bija negaidīts. Arī pats Darvins savu domāšanas modeli pieticīgi apzīmējis par "hipotēzi". Par atzīstamu teoriju to paaugstināja tikai viņa sekotāji.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Mākslas plenērs un izstādes Lielvārdē Lielvārdes novads
Projekta „Lejasdaugavas novadu iedzīvotāju iesaiste velo un ūdenstūrisma maršrutu par godu Latvijas simtgadei izstrādē, kā arī vides | Skatīt vairāk
Latvija
KAMERMŪZIKAS DIENAS JĒKABPILĪ Jēkabpils TIC
04.10.2018-18.10.2018 Jēkabpils Tautas namā notiks "Kamermūzikas dienas Jēkabpilī"! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.06.2018 - 30.06.2018 ĪPAŠAS CENAS alus kausiem un glāzēm! Arkolat
Līgo leģenda – tas ir alus kauss! Iedvesmojies svētkiem un atrodi savu alus baudīšanas sabiedroto par IZDEVĪGĀM CENĀM! | Skatīt vairāk
Saulkrastu Jazz 2018 Saulkrastu TIC
No 16.jūlija līdz 21.jūlijam Saulkrastos jau 21.reizi norisināsies Saulkrastu Jazz festivāls atpūtas kompleksā "Minhauzena Unda". | Skatīt vairāk
no 10.00 EUR

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.13670206sec.