Lietuvas pilsētā Panevēžā atklāj jaunu laikmetīgās mākslas muzeju

Lietuvas pilsētā Panevēžā atklāj jaunu laikmetīgās mākslas muzeju

Piektdien, 2024. gada 31. maijā, Lietuvā, Panevēžas centrā, durvis vērs jauns laikmetīgās mākslas muzejs – “Stasys Museum”. Muzejam atrodoties pusceļā starp Lietuvas galvaspilsētu Viļņu un Latvijas galvaspilsētu Rīgu, tā atklāšana iezīmēs jaunu mākslas pieturu Baltijas reģionā, pozicionējot Panevēžu kā plaukstošu mākslas centru. Vienlaikus tas paver dialogu starp starptautiskām mākslas kopienām un aicina ārvalstu apmeklētājus iepazīt gan pilsētas māksliniecisko, gan pilsētvides dzīvi.

Laikmetīgās mākslas muzejs “Stasys Museum”, kurā investēti vairāk nekā 10 miljoni eiro,  darbosies kā daudzfunkcionāls kultūras centrs un līdztekus izstādītajiem mākslas darbiem izcelsies ar unikālu panorāmas jumta terasi un gastro kafejnīcu, kā arī iedvesmojošām atpūtas un izklaides telpām. Pirms tam muzeja vietā atradās “Garsas” – viena no senākajām kinozālēm Lietuvā, un pēc muzeja atklāšanas pagrabstāvā šī kinozāle tiks atklāta no jauna, demonstrējot nekomerciālo kino.

Mākslinieks Stasis Eidrigevičus, kura vārdā muzejs nosaukts, ir unikāli talantīgs vizuālais mākslinieks, kas pārstāv modernās un laikmetīgās mākslas ainu. Viņš labi pārzina daudzas tehnikas un ir pētījis dažādus žanrus. Mākslinieks apgalvo: "Manos darbos robežas starp glezniecību un ilustrāciju, fotogrāfiju un grafiku, skulptūru un scenogrāfiju, zīmējumu un fresku bieži vien ir neskaidras." S. Eidrigevičus sasniedzis starptautisku atzinību un jau vairāk nekā 40 gadus dzīvo Polijā. 2019. gadā S. Eidrigevičus saņēma Polijas Republikas Nopelnu ordeņa Komandiera krustu, tāpēc muzejs simbolizē saikni ar Polijas mākslas aprindām. Kopumā mākslinieks ir sarīkojis vairāk nekā 100 izstādes visā pasaulē un saņēmis vairāk nekā 40 starptautisku apbalvojumu. Tikmēr muzeja direktore Vaida Andrijauskaite stāsta: "Ir lieliski, ka tagad mums ir muzejs, kas godina mākslinieku Eidrigeviču – vienu no slavenākajām Lietuvas personībām. Muzejs izcels veiksmes stāstu, kas rezonē gan vietējā, gan pasaules mērogā”.

Atklāšanas izstāde ICON - O – STASYS

Muzejs tiks atklāts ar Staša Eidrigevičus izstādi ICON - O – STASYS, kuras nosaukums varētu radīt jautājumu – ko tas nozīmē? Ir vairākas piedāvātās interpretācijas, un tām varētu sekot arī citas: galu galā atbilde ir apmeklētāju ziņā. Simbols “O” varētu apzīmēt primitīvajā stilā izteiktu seju vai aci. Abi ir nozīmīgi temati Staša daiļradē. Tas varētu arī iezīmēt centrālo punktu, kas simbolizē krustpunktu starp Stasi un publiku, kā arī starp publiku un muzeju...

Izstāde ICON - O - STASYS būs apskatāma līdz 2024. gada novembrim, un tās platība ir vairāk nekā 1000 kvadrātmetru, ieskaitot trīs muzeja stāvus un āra skulptūras. Viss pirmais stāvs ir veltīts mirkļiem no Staša biogrāfijas, kā arī iepazīstina ar viņa daiļrades laika grafiku. Otrajā stāvā saglabāsies pastāvīga ekspozīcija, kurā būs aplūkojamas gandrīz visas tehnikas, ar kurām mākslinieks ir strādājis. Trešais stāvs ir vairāk mūsdienīgs, to veido mediju mākslas darbi, un tajā būs arī pagaidu ekspozīcija.

Līdztekus S. Eidrigevičus pastāvīgajai ekspozīcijai, muzejā būs skatāmas arī citu starptautiski atzītu laikmetīgās mākslas pārstāvju izstādes. Piemēram, jau šoruden muzejā būs skatāma pazīstamā austriešu mākslinieka Hermaņa Nīča (Hermann Nitsch) personālizstāde. Kā stāsta “Stasys Museum” kuratore Līna Albrikiene (Lina Albrikienė), Nīčs ir viens no galvenajiem personāžiem, kas 20. gadsimta 60. gados aizsāka Vīnes akcionismu – vienu no radikālākajiem 20. gadsimta mākslas virzieniem. Mākslinieka darbi tiek izstādīti visā pasaulē, un starptautisko mākslas kolekcionāru aprindās pēc tiem ir liels pieprasījums.

Panevēža kā starptautisks mākslas centrs, kas savieno Latviju un Lietuvu

“Stasys Museum” ir daudzslāņains daudzkultūru fenomens un kalpo arī kā stratēģisks elements pilsētas kultūras identitātes un pievilcības veidošanā. Muzejs pieder Panevēžas pašvaldībai, un finansējums tā būvniecībai nāca no Lietuvas Kultūras ministrijas un pašvaldības. Vaicāts par “Stasys Museum” nozīmi, Panevēžas pilsētas mērs Ritis Račkausks (Rytis Račkauskas) apgalvo: "Tas ir liels pavērsiens, kas veido pilsētas, visa reģiona un Lietuvas identitāti. Muzeja atklāšana Panevēžā apliecina mūsu ambīcijas kļūt par starptautisku mākslas piesaistes centru".

Muzeja pārstāvji norāda, ka, pateicoties “Stasys Museum”, Panevēža attīstās par pasaules mākslas kultūras centru, kas stiprina kultūras saites, veidojot sadarbības ar dažādiem starptautiski atzītiem māksliniekiem, mākslas institūcijām un kopienām, kuras ir vai nu saistītas ar Stasi Eidrigeviču, vai atbilst muzeja kuratora vīzijai. Muzejs, pateicoties tā atrašanās vietai, paplašina kultūras pieturpunktus starp Latviju un Lietuvu, tādējādi veicinot laikmetīgās mākslas attīstību reģionā.

“Stasys Museum” aizpilda vakuumu, padarot reģionā pieejamu starptautiski atzītu mākslu, tādējādi sniedzot taustāmu ieguldījumu mākslinieciskās zinātkāres un kultūras nozares attīstības veicināšanā reģionā," norāda muzeja direktore Vaida Andrijauskaite.

Par “Stasys Museum”

“Stasys Museum”, kas durvis apmeklētājiem vērs 2024. gada 31. maijā Panevēžā, Lietuvā, ir iecerēts kā kultūras fenomens un starptautiskās mākslas centrs. Muzejs, kas nosaukts atzītā mākslinieka Staša Eidrigevičus vārdā, demonstrēs viņa daudzveidīgos darbus un kalpos kā platforma pasaules talantiem un radošumam. Muzeja arhitektūra atspoguļo vienkāršību, loģiku un fantāziju, un tā mērķis ir kļūt par reģiona kultūras sirdspukstu un drosmīgu jaunu orientieri Baltijas mākslas ainā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Agrās rezervēšanas piedāvājumi! Estravel Latvia
Ieplānojiet atvaļinājumu eksotiskā galamērķī - uzsildiet ziemu! | Skatīt vairāk
no 619 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.06.2024 - 21.06.2024 Liepājas pusmaratons Liepājas reģiona TIB
Liepājas pusmaratons atgriežas Liepājas centrā šī gada 29. jūnijā, aicinot visus skriešanas entuziastus piedalīties vienā no vasaras gaidītākajiem | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 12.06.2024 - 18.06.2024 Ciemos uz Lielo latgaļu tirgu! Nikos Travel
Pašā vasaras vidū dosimies aizraujošā braucienā uz Ludzu- Latvijas senāko pilsētu. Jautrri koncerti, amatnieku ražojumi, gardumi svētku galdam, 22.06 | Skatīt vairāk
no 35 EUR
Lidojums + Kruīzs. Antiļu salas 7 naktis Estravel Latvia
Lidojums no Parīzes + Karību salu kruīzs 7 naktīm. Akcija līdz 31.05. // ceļošana: novembris - februāris | Skatīt vairāk
no 1413 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.05138707sec.