27. jūlijs vēsturē: Baltkrievija pasludina neatkarību no PSRS

Baltkrievija jeb pilnā nosaukumā Baltkrievijas Republika ir viena no četrām Latvijas kaimiņvalstīm.

Baltkrievija robežojas ar Poliju rietumos, Lietuvu ziemeļrietumos, Latviju ziemeļos, Krieviju austrumos un Ukrainu dienvidos. Baltkrievijas galvaspilsēta ir Minska, taču citas lielākās pilsētas ir Grodņa, Vitebska, Bresta, Mogiļeva un Gomeļa.

Baltkrievijas nosaukums nozīmē tieši to, kā tas izklausās - Baltā Krievzeme un šis nosaukums pirmo reizi parādījās viduslaikos, vācu un latīņu rakstos. Krievijas cari radīja šo terminu, apzīmējot slāvu tautu teritoriju Polijas - Lietuvas apgabalos.

Lielāko daļu no mūsdienu Baltkrievijas teritoriju sākotnēji apdzīvoja dažādas baltu ciltis (jātvingi, Dņepras balti), kas kopš 6. gadsimta sajaucās ar slāvu valodās runājošajiem ienācējiem. Līdzīgi kā Baltijas valstis, 1918.gadā Baltkrievijā centās izveidot neatkarīgu valsti - Baltkrievijas Tautas Republiku, Tas bija pirmais mēģinājums izveidot valsti ar Baltkrievijas vārdu.

Taču Baltkrievijai nebija ilgs mūžs, jo jau pēc gada tika nodibināta Baltkrievijas PSR un vēlāk teritorija sadalīta starp Poliju un Baltkrievijas PSR. Jau 1922. gadā Baltkrievijas PSR kļuva par vienu no četrām PSRS dibinātājvalstīm, bet 1939.gadā Padomju Savienība atkaroja Polijai atdotās Baltkrievijas teritorijas.

Baltkrievija neatkarību no PSRS deklarēja 1990. gada 27. jūlijā (uzreiz aiz Baltijas valstīm, Ukrainas un Gruzijas). Tomēr neatkarību tā atguva tikai teju gadu vēlāk - 1991. gadā, kad arī pievienojās jaunizveidotajai NVS (Neatkarīgo Valstu Savienībai). Līdz ar šo lēmumu, Baltkrievija palikusi politiski un ekonomiski cieši saistīta ar Krieviju. Kopš 1994. gada jūlija Baltkrievijas prezidents ir Aleksandrs Lukašenko. Arvien biežāk Baltkrievijā gan manāmas Rietumu demokrātijas pazīmes.

Baltkrievijas platība ir 207 600 km² (aptuveni 3 reizes lielāka nekā Latvija) un tajā dzīvo ap 9,6 miljoniem iedzīvotāju. Baltkrievijai nav pieejas jūrai. Valsts oficiālās valodas ir gan baltkrievu, gan krievu valoda. Baltkrievu valoda, kas ir galvenais jēdziens nacionālajai identitātei, ir viena no austrumslāvu valodām, kura ir radniecīga krievu un ukraiņu valodām. Baltkrievu valodu pieraksta izmantojot kirilica alfabētu. Šajā valodā ir arī daudz aizguvumi no krievu un poļu valodām.

Tāpat kā Latvija, Baltkrievija ir zema - augstākais punkts virs jūras līmeņa ir Dzeržinska kalns (345 m). Vairāk nekā puse no valsts teritorijas atrodas zem 200 metru atzīmes virs jūras līmeņa. 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.43066502sec.