Mīti un patiesība par glābēju seriāliem

Filmās un seriālos attēlotā ugunsdzēsēju, mediķu un citu glābšanas dienestu darbinieku ikdiena ir varonīgu notikumu un drāmu pilna, taču ekrānos redzamais ne vienmēr atbilst reālajai dzīvei, kaut arī emocijas, kuras skatītāji gūst, ir pavisam īstas.

Ugunsdzēšanas glābēju seriāla “Čikāga liesmās” (“Chickago Fire”) veidotāji cenšas, lai viss izskatītos pēc iespējas reālistiskāk, tāpēc filmēšana notiek reālā ugunsdzēsēju depo, bet fonā aktieriem bieži redzami arī īsti ugunsdzēsēji. Jāpiebilst, ka šis depo kļuvis par vienu no iecienītākajām tūristu apskates vietām Čikāgā.

Ar šo seriālu ir saistīts arī cits interesants fakts, proti, 2012. gada novembrī vietējais televīzijas ziņu kanāls skatītājiem ziņoja par baisu aviokatastrofu Čikāgā, rādot tiešraides kadrus no notikuma vietas. Kā vēlāk izrādījās, patiesībā tas bija tobrīd jaunās seriāla “Čikāga liesmās” sērijas filmēšanas laukums.

Seriāla “Čikāga liesmās”, ko var skatīt kanālā “Fox Life” darbdienu vakaros plkst. 21.55, pirmizrāde notika neilgi pirms šā incidenta, 2012. gada 10. oktobrī. Tas ar panākumiem tiek rādīts vairāk nekā desmit gadus. Pavisam nesen, 2022. gada 22. septembrī, tas piedzīvoja jaunās, 11. sezonas, pirmizrādi.

Vēl viens seriāls, kurš ataino glābēju ikdienu, ir “9-1-1”, kas tiek filmēts kopš 2018. gada un nupat, 2022. gada 19. septembrī, piedzīvoja 6. sezonas pirmizrādi. Tas stāsta par Losandželosas policistiem, feldšeriem, ugunsdzēsējiem un dispečeriem, kas pirmie dodas palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem. Seriāls skatāms katru darba dienas vakaru kanālā “Fox”, plkst. 21.00.

Seriāla veidotāji bieži iedvesmojas no reāliem notikumiem un izsaukumu zvaniem, ko saņem ASV glābšanas dienesta “911” darbinieki.

Glābēju seriālu katras sērijas sižets mēģina attēlot ugunsdzēsēju ikdienu, taču īstajā dzīvē ugunsdzēsējiem, par laimi, nav katru dienu jāriskē ar savu dzīvību vai jāglābj nelaimē nonākušie. Viņi dzēš arī aizdegušos matračus, glābj kaķus, kas uzkāpuši augstu kokos un sniedz cita veida palīdzību. Kādi vēl mīti un patiesības par ugunsdzēsēju un citu glābēju darbu eksistē?

Mīts. Ēka ir liesmās, bet dūmu tikpat kā nav

Patiesībā, pat ja ugunsgrēks izcēlies nelielā telpā, tas rada pietiekami daudz dūmu, lai redzamība būtu tuvu nullei. Īsta ugunsgrēka aina būtu telpa, pilna ar pelēku, zaļu vai melnu dūmu mākoni.

Gandrīz vienmēr personāži piedūmotājā telpā redzami, stāvot kājās. Reālajā dzīvē ugunsdzēsējiem bieži nākas rāpot pa grīdu, kur ir labāka redzamība un gaiss, ko ieelpot.

Turklāt daži personāži šajā piesmakušajā telpā vēl pamanās risināt personīgās drāmas un citus jautājumus, kas realitātē, protams, nav iespējams.

Ugunsgrēku dzēšanas ainās tiek izmantoti rūpīgi novietoti propāna gāzes degļi, kas rada liesmu efektu. Šos degļus uzpilda attālināti. Jāatzīmē, ka filmēšanas laukumā ir daudz cilvēku ar ugunsdzēšamajiem aparātiem. Dūmu, protams, nav, jo skatītājiem ir jāredz aktieri.

Kino un televīzijas dēļ, kur redzami drošsirdīgi ugunsdzēsēji, kas, ilgi nedomājot, metas degošās ēkās, cilvēkiem ir radies priekšstats, ka arī reālajā dzīvē tā notiek. Taču pirmais ugunsdzēsēja likums ir izvērtēt savu drošību un tikai tad doties glābšanas misijā.

Mīts. Jaunie ugunsdzēsēji dodas dzēst ugunsgrēku jau pirmajā darba dienā

Ja citās darba vietās mēdz būt tā saucamās ‘‘ugunskristības’’ jau pirmajā darba dienā, tad ugunsdzēsēju darbā tas nav pieļaujams. Pat labi apmācītus, jaunos darbiniekus pirmajos izsaukumos parasti pavada kolēģi, kuriem ir vismaz piecus līdz 15 gadu pieredze, un viņi ir labi sagatavoti izaicinājumiem, kas viņus sagaida.

Protams, visi, kuru darba aprakstā ir ugunsgrēku dzēšana un dzīvību glābšana, aktīvi trenējas, lai uzturētu sevi labā fiziskā formā, taču ugunsdzēsēju depo neatlasa darbiniekus pēc izskata. Darba pienākumos nav arī  ugunsgrēku dzēšana un cilvēku glābšana bez krekla, kā tas redzams dažās seriāla sērijās.

Mīts. Ugunsgrēka dzēšanas laikā ir daudz kliegšanas

Kritiskās, dzīvībai bīstamās situācijās cilvēki mēdz paaugstināt balsi, lai viņus var sadzirdēt apkārtējā haosā. Taču viena no pirmajām lietām, kas jāiemācās ugunsdzēsējam, ir saglabāt mieru jebkuros apstākļos.

Radio sakari īstajā dzīvē arī nav tik perfekti, kā to rāda seriālos – to dzirdamība var pasliktināties vai pat pilnībā pazust, atstājot glābējus bez iekšējiem sakariem. Tāpēc apmācībās tiek uzsvērts, ka būtiskākā informācija jānodod sarunas sākumā, lai sakaru pārtrūkšanas gadījumā glābējiem būtu visa nepieciešamā informācija palīdzības sniegšanai.

Mīts. Ugunsdzēsēji bieži sadeg liesmās

Patiesībā ugunsdzēsēji iet bojā ne tikai veicot darba pienākumus. Viņus piemeklē tādas pašas veselības likstas kā citu profesiju pārstāvjus – sirds slimības, vēzis un citas.

Runājot par ASV, kur risinās seriālu “Čikāga liesmās” un “9-1-1” notikumi, jāpiemin, ka šajā valstī ir ap 365 000 profesionālo un 676 900 amatieru ugunsdzēsēju. Statistika liecina, ka 2021. gadā veicot darba pienākumus gāja boja 70 glābēji. Vislielākais bojāgājušo ugunsdzēsēju skaits ASV bija 2001. gadā, kad notika 11. septembra terorakti. Tajā gadā dzīvību zaudēja 441 ugunsdzēsējs.

Tikšanās ar drošsirdīgiem seriāla “Čikāga liesmās” varoņiem katru darba dienas vakaru kanāla “Fox Life”! Savukārt, glābējseriālu cienītājiem vēl viena glābšanas dienesta saspringta ikdiena skatāma seriālā “9-1-1” kanālā “Fox” darbdienu vakaros!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Romantiska atpūta Tartu! Hookusbookus.com
Viesnīcā V Spa Hotel jūs gaida brīnišķīgas romantiskas brīvdienas ar burvīgajām viesnīcas pakalpojumiem un spa, cena no 119 EUR (parasta cena līdz | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 03.02.2023 - 14.02.2023 Iepriecini savu mīļoto! ViaJurmala
Valentīndienas dāvanas outlet ciemata veikalos Piņķos. | Skatīt vairāk
Aktuālie pasākumi Dienvidkurzemē Liepājas reģiona TIB
Ieskaties Dienvidkurzemes lielākajos 2023. gada pasākumos. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.02.2023 - 14.02.2023 Valentīndienas kocerts ar Andri Kiviču ViaJurmala
14. februārī outlet ciematā Piņķos. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.10194302sec.