Rekonstruēti 17. gadsimta sākuma Jaunpils un Džūkstes vainagi Tukuma muzejā

Tukuma muzeja krājums papildināts ar divu 17. gadsimta sākuma skārda lentes cizelēto vainagu atdarinājumiem, ko pēc arheoloģiski iegūtiem oriģinālu fragmentiem izgatavojis Latvijas Tautas daiļamata meistars, Rīgas Tautas lietišķās mākslas studijas “Cilnis” vadītājs, Amatniecības kameras juvelieru amata meistars, Longins Švirevičs.

Skārda lentes cizelētie vainagi Latvijā ir nēsāti pavisam īsu laika sprīdi – 16.gs. beigās un 17.gs. sākumā. 1974. gadā šāda vainaga fragmenti atrasti Jaunpils muižas pagalmā savrupos izrakumos, ko veicis Arvīds Gusārs (1906–1995), Latvijas Vēstures muzeja darbinieks, pētnieks, fotogrāfs, arheoloģisko senlietu zīmētājs. Šos fragmentus 2019. gadā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta krājumā pētnieces Mg.hist. Iritas Žeieres vadībā pētīja Tukuma Audēju darbnīcas vadītāja Vineta Šulca un rotkalis Longins Švirevičs. Konsultācijas vainaga izgatavošanā sniedza arī arheologs Dr. hist. Rūdolfs Brūzis. Izgatavošanas procesā tika organizēta plašāka Tukuma muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbinieku diskusija par 17. gadsimta apģērbiem, kurā piedalījās arī etnogrāfe Dr. hist. Anete Karlsone un mākslas zinātniece Mg. art. Ina Līne.

Jaunpils vainaga atdarinājums izgatavots, pielietojot senu amatniecības paņēmienu – cizelēšanu. Meistars ar speciāli izgatavotiem tērauda kaltiņiem un maza āmuriņa palīdzību katru ornamenta fragmentu uzmanīgi “iesita” skārda lentē tam paredzētajā vietā. Longins Švirevičs šo seno metālmākslas amatu – cizelēšanu – apguvis no metālmākslinieka Arnolda Viļa Naika (1908–1991).

Vainaga iekšpusē iestrādāta gluda, notīrīta bērza tāss odere vienā gabalā (bērza tāss iegūta Līgatnē no tāšu meistariem Kaspara Zvirbuļa un Madaras Putnas-Zvirbules). Pāri bērza tāss pamatnei aplikts un cieši savilkts vilnas audums madaru sārtā krāsā. Vineta Šulca sagatavoja un nokrāsoja dziju ziemeļu madaru jeb rūbiju saknēs un uzauda audumu abpusējā diognālā četrnīšu trinīša tehnikā. Audums tāss ārpusē pa vidu savilkts kopā ar linu diegu, auduma abi gali ielocīti un sašūti kopā ar vilnas dziju. Pāri oderei pārliekta cieši savilkta cizelētā skārda loksne, abi skārda gali pārlikti viens otram, aizmugurē sastiprināti ar dzeltena metāla stiepli, tā 4 vietās aizmugurē izdurta cauri skārdam un oderei. Vainaga skārda malas (augšējā un apakšējā) ielocītas uz iekšpusi tā, lai, savelkot kopā skārda lenti ar oderi, vainaga maliņas noturētos viscaur vienādi stingri – ar nedaudz redzamu oderes audumu gan augšmalā, gan apakšmalā.

Tukuma novada pašvaldības atbalstītā projekta “Tukuma novada tautastērpu kolekcijas papildināšana” ietvaros ir tapis ne tikai Jaunpils, bet arī Džūkstes skārda lentes cizelētais vainags. Īpatnēja skārda lentes vainaga fragmenti 1934. gadā atrasti Džūkstes “Sīkmaņu” viensētas teritorijā kādā apbedījumā, kas bija atklājies grants ieguves rezultātā. Arī Džūkstes vainaga atdarinājumu pēc līdzīgas tehnoloģijas 2020. gadā izgatavoja Longins Švirēvičs.

Abi skārda lentes vainagi ir apskatāmi Tukuma muzeja 85. gadu jubilejas izstādē “ARTEFACTUM” Durbes pilī, M. Parka ielā 7, Tukumā, līdzās arheoloģiskajām senlietām un Tukuma novada tautastērpu kolekcijai, ko darinājušas Tautas lietišķās mākslas studijas “Durbe” audējas.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.12.2021 - 11.12.2021 Satiec ziemu Cēsu apkārtnē! Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Cēsis un apkārtne pamazām ietinas sniega segā. Pateicoties ziemīgajiem laika apstākļiem, arī vairākas slēpošanas bāzes nedēļas nogalē sāks | Skatīt vairāk
Latvija
Ziemas SPA viesnīcā Baltic Beach Estravel Latvia
1 nakts 2 personām Deluxe numurā un izvēlētais SPA piedāvājums | Skatīt vairāk
no 229 EUR
Ziemassvētku dāvanas no Cēsu novada! Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Ziemassvētkiem tuvojoties, ir laiks meklēt svētku dāvanas. Lai dāvanu meklējumi būtu piedzīvojums, ir izveidoti divi dāvanu iepirkšanās maršruti. | Skatīt vairāk
Ziemassvētki Baltic Beach Hotel Estravel Latvia
2 nakts izvēlētajā numurā 2 pieaugušajiem un 1 bērnam, brokastis, spa atpūta | Skatīt vairāk
no 350 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.35146403sec.