Vērienīgā seminārā uzsver Kuldīgas centienus unikālā un vērtīgā kultūras mantojuma saglabāšanā

2020. gada 10. septembrī tiešsaistē norisinājās starptautiskā projekta "Ainava pilsētā" jeb "UrbanLinks 2 Landscape" (UL2L) seminārs "Partnerības un biznesa modeļi".

Tajā piedalījās dažādu nozaru speciālisti no Kuldīgas novada, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības pārvaldes, Zemgales plānošanas reģiona un sadarbības partneru valstīm – Reinzemes reģiona (Vācija), Kristianstādas pašvaldības (Zviedrija), Umbrijas reģiona (Itālija), Silēzijas parka, fonda "Schloss Dyck" (Vācija) un Sari grāfistes (Lielbritānija). Semināru šā gada aprīlī bija plānots noturēt klātienē, bet Covid-19 dēļ tas nebija iespējams.

Semināra dalībnieki iepazinās ar Kuldīgas pieredzi vides atjaunošanā, saglabāšanā un uzturēšanā, sadarbojoties ar iedzīvotājiem, uzņēmējiem un dažādām valsts pārvaldēm. Kuldīgas novada pašvaldības arhitekte Inta Jansone pastāstīja: "Kuldīgas vecpilsētas ēku saglabāšana un atjaunošana prasa īpašas rūpes. Balstoties uz veikto vēsturisko izpēti, novērtējot katru ēku arhitektoniski, vēsturiski un tehniski, izveidotas dažādas programmas un projekti, kuros aicināti iesaistīties ēku īpašnieki un ar pašvaldības atbalstu tās atjaunot." Tāpat izstrādāti dažādi metodiskie materiāli, kas kalpo kā rokasgrāmata arhitektiem un citiem speciālistiem. Kuldīgas novada pašvaldības būvvalde un Restaurācijas centrs uzrauga un konsultē iedzīvotājus par praktiskiem jautājumiem ēku atjaunošanā. Izveidota arī sadarbība ar ekspertiem Latvijā un ārvalstīs. Būvvaldes vadītāja Jana Jākobsone skaidroja novada pašvaldības pieejas jaunu ēku būvniecībā vecpilsētā, kā arī parku un apstādījumu attīstībā.

Kuldīgas vairāk nekā 20 gadus ilgais ceļš pilsētas unikālā un vērtīgā kultūras mantojuma saglabāšanā un pasargāšanā palīdzējis pilsētu tuvināt UNESCO pasaules mantojuma sarakstam. Kuldīgas novada pašvaldības Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska dalījās ar semināra dalībniekiem Kuldīgas pieredzē: "Pašvaldības mērķis bija izveidot vecpilsētu, kurā valda dzīvība un rosība. Tas panākts, mērķtiecīgi sakārtojot publisko infrastruktūru un pašvaldības īpašumus, ieliekot funkciju vecpilsētā, piemēram, bibliotēkas iekārtošanu atjaunotajā sinagogas ēkā, peldbaseina iebūvēšanu blakus sporta skolas kompleksam vecpilsētā, kā arī atbalsta programmām, kas palīdz iedzīvotājiem un uzņēmējiem – vērtīgo vēsturisko ēku īpašniekiem – ar pašvaldības līdzfinansējumu atjaunot senās ēkas." Mākslinieku rezidences vadītāja Ilze Supe  pastāstīja  par Kuldīgas Mākslas un radošā klastera, Kuldīgas Mākslinieku rezidences izveidi degradētā teritorijā, savukārt Terēza Strauta informēja par  novada iedzīvotāju iesaisti projektā "Darīsim paši", kurā ar pašvaldības piešķirto līdzfinansējumu cilvēki atjauno vidi ap sevi.

Projekta UL2L ietvaros veikts apjomīgs pētījums, kurā gūta vērtīga informācija par teritorijas no Kuldīgas jaunā tilta līdz Veckuldīgas pilskalnam vēsturisko izmantošanu, tās ietekmi uz Ventas upi, krastmalu ainavu un ekoloģisko stāvokli, kā arī izstrādāti priekšlikumi un ieteikumi teritorijas attīstības iespējām mūsdienās, ņemot vērā bioloģisko daudzveidību. Par pētījuma atziņām un iespējamo rīcību Ventas krastos semināra klātesošajiem pastāstīja projekta speciāliste Elīna Voika.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta Telpiskās plānošanas politikas nodaļas vecākā eksperte Dace Granta pastāstīja, kā ainava un dabas daudzveidība tiek attīstīta, veidota un saglabāta Latvijā, balstoties uz valstī izstrādātajiem teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem. Šādu dokumentu izstrādā katra pašvaldība, taču tikai puse definē vērtīgās ainavas, kurām nepieciešama īpaša saglabāšana. D. Granta Kuldīgu min kā vienu no pozitīvākajiem piemēriem valstī nozīmīgu teritoriju attīstīšanā.

Zemgales plānošanas reģiona un Baltijas Vides Foruma speciālisti dalījās savā pieredzē ainavu un zaļās infrastruktūras plānošanā, LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora projektu vadītājs Rimants Safonovs informēja par atbalstu jaunajiem uzņēmējiem, un viesu mājas "Raxti" saimniece Aija Pušīlova dalījās ar savu pieredzes stāstu. Seminārā vērtīgā informācijā dalījās arī projekta partneri no Zviedrijas, Itālijas un Vācijas.

Semināru vadīja pasākumu moderators Reinis Ruska, savukārt tehnisko norisi nodrošināja Kuldīgas Attīstības aģentūras plānotājs Raivis Jasinskis. Projekta vadītāja Rosvita Arnolda uzsvēra kvalitatīvo semināra norises organizāciju un tehnisko risinājumu, kā arī pastāstīja par līdzšinējo projekta īstenošanas gaitu un veiksmīgo sadarbības pieredzi un daudzveidīgās jomas, kuru attīstību veicina dažādās projekta aktivitātes.

11. septembrī notika attālināta projekta vadības grupas sanāksme, kurā Kuldīgas novadu pārstāvēja Kuldīgas Attīstības aģentūras vadītājas vietnieks Kaspars Rasa un projektu vadītāja Liene Jūrmale.

Tikko ir noslēgusies projekta "Ainava pilsētā" pirmā fāze, kurā notika aktīva pieredzes apmaiņa starp partneriem, kā arī tika izstrādāti rīcības plāni un pētījumi. Otrajā fāzē notiks rīcības plānu ieviešana katrā reģionā.

Projekts vērsts uz rekreācijas teritoriju, jaunu ekosistēmu pakalpojumu attīstīšanu un ainavas saglabāšanu pilsētās un tām piekļaujošās teritorijās, un tas tiek īstenots Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" Interreg Europe starpreģionu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros.

Projekta kopējais finansējums ir EUR 1 193 175.00, t.sk., ERAF finansējums EUR 1 004 903.75. Kuldīgas novada pašvaldībai pieejamais ES Programmas finansējums ir EUR 113 985.00, valsts budžeta dotācija – EUR 6705.00 un pašvaldības līdzfinansējums – EUR 13 410.00. Projekts tiek īstenots no 2018. gada 1. jūnija līdz 2022. gada 31. maijam.

Informācija par projektu pieejama www.kuldiga.lv (pašvaldība-projekti), kā arī projekta vietnē www.interregeurope.eu/ul2l.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 15.09.2021 - 30.09.2021 Dzejas dienās Valmierā “Konceptuāla dzejas Valmieras Tūrisma informācijas centrs
13. septembrī plkst. 16.00 Valmierā tiks atklāts pastaigas maršruts “Konceptuāla dzejas pastaiga”, kas būs pieejams pilsētvidē līdz 30. septembrim | Skatīt vairāk
Latvija
Ģimenes atpūta Jūrmalā Estravel Latvia
1 nakts 2 pieaugušajam un 1 bērnam ģimenes numurā, brokastis, izklaides programma bērniem un atpūta pieaugušajiem | Skatīt vairāk
no 175 EUR
Jūrmala Hotel Spa Rudens piedāvājums Estravel Latvia
1 nakts 2 personām ērtā numurā, brokastis, atpūta Wellness Oasis | Skatīt vairāk
no 119 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 27.08.2021 - 29.09.2021 SPA rituāls "Tropiskais baudījums" Kurshi Hotel & SPA
Iedvesmojošs, aromātisks un dziļi kopjošs SPA rituāls ļaus izbaudīt rūpes par ķermeni un atslābināt prātu. KURSHI SPA - iedvesmo un sniedz | Skatīt vairāk
85 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.366817sec.