Pieņemti jauni MK noteikumi par aizsargājamiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas pieminekļiem

Lai precizētu 51 dabas pieminekļa robežas, administratīvo iedalījumu un noteiktu vienu jaunu dabas pieminekli, apstiprināti jauni Ministru kabineta noteikumi “Noteikumi par aizsargājamiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas pieminekļiem”. Noteikumos arī iestrādātas normas, kas nodrošinās aizsardzību Ostupes posmam (starp Ostiem un Ostciemu), kur lielā koncentrācijā sastopams ievērojams skaits atsegumu un Eiropas nozīmes biotopu.

Jaunie noteikumi (MK 2022. gada 14. jūlija noteikumi Nr. 461) ne vien precizē 51 dabas pieminekļa robežas, bet arī 15 dabas pieminekļu nosaukumus. Tāpat arī vairāki blakusesoši dabas pieminekļi tiek apvienoti vienā dabas piemineklī. Dabas pieminekļu robežu precizējumu rezultātā kopējā dabas pieminekļu platība samazinājusies par 254 ha. 23 dabas pieminekļiem platība pieaugusi (13 dabas pieminekļiem palielinās līdz 10 ha, 5 dabas pieminekļiem no 10-20 ha), 22 dabas pieminekļiem platība samazināta.

Dabas piemineklis “Grīžu Velna beņķis” un “Velna Skroderis” svītroti no dabas pieminekļu saraksta, jo to aizsardzību regulē noteikumu 1. punkts par dižakmeņiem.

Dabas piemineklis “Sēravoti Zaļajā purvā”, pēc ekspertu ierosinājuma, svītrots no dabas pieminekļu saraksta, jo tā izplūdes vieta dabā ir applūdusi un nav konstatējama, vienlaikus šīs vietas aizsardzību nodrošina Ķemeru Nacionālā parka dabas lieguma zonas nosacījumi.

Noteikumos iekļauts jauns dabas piemineklis – “Ostupes atsegumi” 45 ha platībā. Ostupes posms starp Ostiem un Ostciemu, Ventspils novada Ances pagastā, kur konstatēts ievērojams skaits smilšakmens atsegumu un avotu. Ostupes krastos kopumā reģistrēti 39 īpaši aizsargājami iežu atsegumi, kuri atbilst Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamam biotopam 8220 Smilšakmens atsegumi.

Jaunajos noteikumos precizētas dabas pieminekļu teritorijas administratīvais iedalījums atbilstoši Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumam. Administratīvais iedalījums precizēts gan noteikumu pamattekstā (tabulā), gan pielikumos (robežu shēmās).

Šī bija noslēdzošā no trim dabas pieminekļu robežu precizēšanas kārtām. Iepriekš teritorijas izmantošanu regulēja Ministru kabineta 2001. gada 17. aprīļa noteikumi Nr.175 “Noteikumi par aizsargājamiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas pieminekļiem”, kuros bija noteikti 179 dabas pieminekļi.

Pirmajās divās kārtās 2017.gadā un 2019.gadā, veicot grozījumus MK noteikumos Nr.175, tika precizētas 128 dabas pieminekļu robežas. Jaunie noteikumi noslēdzošajā kārtā precizē atlikušo (51) dabas pieminekļu robežas, kas bija neprecīzas, noteiktas uz novecojuša kartogrāfiskā materiāla un neatbilda reālajai situācijai dabā un mūsdienu ģeotelpisko datu prasībām. Zinātnisko pamatojumu dabas pieminekļu robežu precizējumiem sagatavoja Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti sadarbībā ar Latvijas Universitātes ģeologiem.

Ar Noteikumiem var iepazīties tīmekļa vietnē: www.likumi.lv


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Viesu māja “Vintāža” TAKA
Viesu nams “Vintāža”, kas atrodas 10 min. braucienā no Daugavpils, piedāvā patīkamu atpūtu ezera krastā. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 24.11.2022 - 04.12.2022 Melnās Piektdienas SPA piedāvājumi Wellton Riverside SPA Hotel
Melnās Piektdienas SPA piedāvājumi Ierobežotā daudzumā - īpašie SPA piedāvājumi par godu Melnās Piektdienas iepirkšanās svētkiem! Rezervē | Skatīt vairāk
no 36 EUR
Viesnīca "Sventes muiža" TAKA
“Sventes muiža” ir mājīga, pagājušā gadsimtā celta muiža, kurā iekārtota 4-zvaigžņu viesnīca. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 24.11.2022 - 01.12.2022 PA ZVĒRU TAKĀM LIELAJĀ PELĒČĀRES PURVĀ  Jēkabpils novada TIC
"Purva bridēji" aicina 4. decembrī plkst. 11:00 doties pārgājienā ar purva kurpēm Jēkabpils novada Lielajā Pelēčāres purvā. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.42098379sec.