Liepājas muzejā notiks tulkotāja Vinifreda Krauča jubilejai veltītas izstādes atklāšana

Liepājas muzejā 23. aprīlī pulksten 17:00 notiks biedrības "Sabiedrības attīstības centrs" sarūpētās izstādes "Vinifreds Kraučis. Fotomirklības" atklāšanas pasākums.

Izstāde tapusi biedrības "Sabiedrības attīstības centrs" projekta ietvaros, tās mērķis ir atzīmēt izcilā tulkotāja Vinifreda Krauča 75 gadu jubileju. Izstādes atklāšanas pasākumā notiks V. Krauča nepublicēto tulkojumu priekšlasījumi.

V.  Kraučis (1939-2005) ir viens no Liepājas kultūras dārgumiem – izcils tulkotājs no čehu valodas uz latviešu. Savas profesionālās darbības laikā V. Kraučis tulkojis, piemēram, V. Havela, M. Kundera, O. Pavela, Z. Pluharža, darbus, kā arī J. Lada, B. Ržīha, Z. Adla un V. Čtvrteka bērnu grāmatas.

Kopumā V. Kraučis iztulkojis aptuveni 60 grāmatu gan no čehu, gan vēl slāvu citām valodām, piemēram, poļu, slovāku, ukraiņu, krievu, serbu, bulgāru. Visas valodas tulkotājs bija apguvis pašmācības ceļā.

1969. gadā V. Kraučis neklātienē pabeidza Latvijas Valsts universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātes vēstures nodaļu. Savukārt tulkošanai pievērsās 20. gadsimta septiņdesmitajos gados.

Algotu darbu V. Kraučis sācis strādāt jau piecpadsmit gadu vecumā – bijis atslēdznieks, šoferis, skolotājs, muzeja zinātniskais līdzstrādnieks, laikraksta korespondents. Savā dzīves aprakstā tulkotājs ir minējis, ka publicēties sācis 1970. gadā, bet no 1974. gada iztiku pelnījis tikai ar radošu darbu.

Atmodas laikā V. Kraučis uzsāka savu darbu radio „Brīvā Eiropa”. Laikā no 1992. gada līdz pat 2004. gadam V. Kraučis bija raidstacijas latviešu redakcijas brīvais līdzstrādnieks, viņš sagatavoja un ierunāja vairākus simtus materiālu par Austrumeiropas, NVS valstu un Krievijas vēsturi, kultūru, politiku un ekonomiku.

V. Kraučis mūžībā devās 2005. gada 30. jūlijā, atstājot nepabeigtu savu pēdējo un sarežģītāko tulkojumu no serbu valodas – Milorada Paviča hrestomātisko romānu "Hazāru vārdnīca".

Liepājas izcilais rakstnieks un dzejnieks Olafs Gūtmanis, 2006. gadā atklājot tulkotājam veltītu piemiņas plāksni pie nama Franču ielā 9, teicis: "Vinifreds Kraučis bija izcilākais jaunāko laiku čehu kultūras sūtnis Latvijā."

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 07.05.2022 - 21.05.2022 "Viduslaiku diena Ronnenburgā" 21.05.Raunā Smiltenes TIC
21. maijā aicinām uz "Viduslaiku dienu Raunā" - gadatirgus, bruņinieku cīņas, ceļojošais cirks, vēsturiskā ekskursija, dziesmas, dejas un daudz kas | Skatīt vairāk
Latvija
Valdis Atāls, Daina Briede & Oskars Burovs LaVita
Koncerts sajūtā un vakara zvaigznēs - Kārķu meža dienu ieskaņai. Par garšas baudām rūpēsies Ēriks Dreibants. | Skatīt vairāk
0.00 EUR
Ilgtspējīgs tūrisms = jēgpilna ceļošana Biznesa augstskola Turība
ALTA prezidents Ēriks Lingebērziņš par jēgpilnu ceļošanu! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.05.2022 - 24.05.2022 Izstāde "Rotaļlietu stāsts" Bauskas TIC
Bauskas muzejā apskatāma izstāde "Rotaļlietu stāsts" un sestdienās notiek radošās darbnīcas bērniem | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.406394sec.