Arheologu svētki notiks Turaidā

Turaidas muzejrezervāts aicina piedalīties Arheologu svētkos 2023. gada 26. augustā.

Turaida ir viena no arheoloģiski visvairāk pētītajām viduslaiku pilīm Latvijā. 25 gadu garumā no 1976. līdz 2000. gadam notika Turaidas pils arheoloģiskā ekspedīcija, kurā piedalījās 1802 ekspedīciju dalībnieki – tehnisko darbu vadītāji, zīmētāji, darbinieki. Katram no viņiem ir savs nopelns mūsu novada mantojuma apzināšanā un saglabāšanā.

Šogad ekspedīcijas vadītājam, arheologam Jānim Graudonim ir 110. dzimšanas diena un pils restaurācijas projekta autoram,  arhitektam Gunāram Jansonam 95. dzimšanas diena.  

PROGRAMMA

Svētku dienas sākums.

Plkst. 11.00 Vikmestes pilskalnā.

Iepazīšanās ar šīs vasaras pilskalna arheoloģiskās izpētes rezultātiem. Kopā ar muzejrezervāta arheologiem Vikmestes pilskalna arheoloģiskajā izpētē piedalās arī Siguldas novada jaunieši, no kuriem liela daļa ir muzejrezervāta īstenotā projekta Jauno arheologu skola dalībnieki.

Svētku turpinājums Turaidas muzejrezervātā.

Plkst. 13.30  konference “Personība un kultūras mantojums”  Turaidas pils Ziemeļu tornī.

Konference veltīta Turaidas pils arheologam Jānim Graudonim, arhitektam Gunāram Jansonam un Turaidas lībiešu valdniekam Kaupo, kura ceļojumam uz Romu aprit 820 gadi. Ziņojumus lasīs vēstures speciālisti: Anna Jurkāne, Guntis Zemītis, Ieva Ose, Eduards Plankājs, Alise Gunnarssone.  

Plkst. 16.00  kataloga “Turaidas pilī atrastie 13.–18. gadsimta apģērba piederumi” atklāšana.

Tas ir jau sestais mākslas vēsturnieces, dr.hist. Ievas Oses sastādītais Turaidas muzejrezervāta tematisko katalogu sērijas izdevums, kas iepazīstina ar muzeja krājumā glabātajiem arheoloģiskajiem atradumiem.

Plkst. 16.30  izstādes “Turaidas pils arheoloģiskās ekspedīcijas dalībnieku albums. 1976 – 2000” atklāšana.

Izstāde iepazīstinās ar arheoloģiskajiem izrakumiem, to norisi, dalībniekiem, darbu un sadzīvi. Tā veidota kā atmiņu albums, kuru pārlapojot var doties pagātnes ceļojumā, lai pakavētos atmiņās, un no laika distances palūkotos uz paveikto un to, kas rezultāta ir tapis.

Plkst. 13.00 – 17.00 radošās darbnīcas “Aizraujošā arheoloģija”  Turaidas pils pagalmā.

Gan bērniem, gan pieaugušajiem būs aizraujošas un izzinošas spēles un paraugdemonstrējumi. Darbnīcās varēs iepazīt un uzspēlēt viduslaiku galda spēles, kuru kauliņi atrasti Turaidas pils arheoloģiskajā izpētē. Darbosies māla putniņu darbnīca, kur ikviens varēs apgūt prasmes gatavot putniņu. Šī būs reize, kad varēs atklāt, cik naudas ir Lielajā pils naudas lādē un pašiem būs iespēja būvēt savu pili, kā arī izbaudīt vēl citas aizraujošas un interesantas aktivitātes.

Plkst. 17.00 vīru kopas “Vilki” koncerts Turaidas pils pagalmā.

27. augustā plkst. 12.00 – Jāņa Graudoņa 110. dzimšanai veltīts piemiņas brīdis Meža kapos (Rīgā).

Arheologu svētkos gaidīsim ikvienu, kas piedalījās Jāņa Graudoņa vadītajā Turaidas pils arheoloģiskajā izpētē. Tā būs reize, kad kopā sanākot varēs atcerēties un godināt gan ekspedīcijas vadītāju, gan satikti bijušos ekspedīcijas dalībniekus, kā arī apskatīt pili un no laika distances novērtēt savu veikumu.

Svētkus līdzfinansē Siguldas novada pašvaldība un atbalsta Latvijas Arheologu biedrība.

Uz tikšanos Turaidā!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 21.04.2024 - 26.04.2024 TALKA | Vīna darītavas "ABAVAS" teritorijā Tukuma TIC
Abavas vīna darītava aicina uz pavasara talku pie sevis Tukuma pusē 26.aprīlī no pulksten 9:00. Būs kopīga apkārtnes, ābeļdārza sakopšana, sidra | Skatīt vairāk
Latvija
KANDAVAS PILSĒTAS SVĒTKI - KARNEVĀLS Tukuma TIC
No 24. līdz 25. maijam tiekamies Kandavas pilsētas svētkos "Karnevāls Kandavā"! Būs gan pilsētas modināšana, gan svētku gājiens, amatnieku | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.04.2024 - 26.04.2024 UFO stāstīs jokus Tukumā Tukuma TIC
Ja meklē iespēju aizmirst ikdienas rūpes, nāc 26.aprīlī pulksten 19:00 uz Tukuma pilsētas Kultūras namu! | Skatīt vairāk
Rīko konferences un seminārus Bauskā! Bauskas TIC
Iepazīsties ar Bauskas novada konferenču un semināra telpu piedāvājumu! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.06708908sec.