Iepazīsti 10 iespaidīgākās bākas Igaunijā

Ir daudz dažādu veidu kā gūt iespaidus ceļojot, viens no tiem ir – apceļot jūras piekrastes bākas, kas ir dzīvs aizvadīto laikmetu liecinieks un redzamas gan no jūras gan no sauszemes jau kilometriem tālu.

Igaunijā ir vairāk kā 50 šādu apskates objektu, kas cēli un majestātiski slienas gar visu Igaunijas kontinentālās daļas un daudzo salu jūras līniju. Apskates objektu vidū ir sastapami vairāki ievērības cienīgi eksemplāri - pasaules trešā vecākā, kā arī par Igaunijas Pizas torni dēvētā bāka. Bāku vidū jūs atradīsiet gan mūra, gan metāla celtnes, gan tievākas, gan resnākas. Arī krāsu ziņā tās ir dažādas. Populārākās protams būs baltās un sarkanās bākas.

Kihnu bāka

Kihnu bāka atrodas pašos Pitkāna dienvidos. 1864. gadā bāka šeit tika atvesta no Anglijas, izjaukta pa detaļām un šeit salikta atkal kopā. Tas ir viens no četriem čuguna torņiem, kas slejas debesīs pie mūsu krastiem. Tornis ir balts un konisks ar prožektoru un balkonu. Prožektors atrodas 31 metru virs jūras līmeņa un 29 metrus virs zemes. No 2013. gada tornis atkal ir atvērts apmeklētājiem, un cilvēkiem var uzkāpt tajā un baudīt brīnišķīgo skatu. Noderīga informācija: Tornis tika uzbūvēts vienā laikā ar Vormsi un Virtsu bākām, un pēc uzskata ir līdzīgs tām.

Roņu salas bāka

1877. gadā Roņu salas austrumos Houbjeres kalnā (salas augstākā vieta) tika uzstādīta no Francijā, Havras rūpnīcā, izgatavotajām detaļām samontēta bāka ar sarkanu metāla cilindra torni. Vairāk nekā simt gadu strādājušais metāla tornis līdz pat mūsdienām ir darba kārtībā. Noderīgi zināt • Bākas augstums ir 39,5 metri, no jūras līmeņa – 65 metri. • Baltijas jūras reģionā tā ir vienīgā saglabājusies šāda veida bāka. • Torni ir projektējis tas pats vīrs (Gustavs Eifels), kas plānoja arī Eifeļa torni.

Saxby bāka

Saxby bāka jeb Vormsi bāka ir celta 1864. gadā, tā bija pirmā Gordona sistēmas čuguna bāka Igaunijā. Bākas tuvumā, mežā ir daļēji saglabājušās 20. gadsimta sākumā Pētera Lielā būvētās jūrniecības drošības aizsardzības ēkas. Saxby bāku iesakām apmeklēt gan dienas laikā, gan saulrietā. Pēc nostāstiem šeit ir ļoti skaists saulriets... Bāka ir apskatāma tikai no ārpuses.

Pakri bāka

Bāka ir izvietota Pakri pussalas ziemeļrietumu galā uz stāvkrasta malas un tā kalpo kā svarīga kuģu ceļa ziemeļu piekrastes jūras robežas zīme. Iespējams, ka bāka uz Pakri pussalas augstā krasta atradusies jau Zviedru valdīšanas laikā. 1724. gadā pēc Pētera I pavēles te tika uzbūvēta kaļķakmens bāka. Savukārt 1760. gadā pussala ieguva jaunu - 48 m augstu kaļķakmens bāku. Iespējams, ka tika veikta vecās bākas rekonstrukcija. 1889. gadā 80 m attālumā no vecās bākas tika uzcelta jauna mūra bāka. Pastāvīgo krasta nogruvumu dēļ vecā bāka bija nonākusi bīstami tuvu stāvkrasta malai un tādēļ tā tika nojaukta.

Kepu bāka

Igaunijas un vienlaikus arī Baltijas jūras un Baltijas valstu vecākās bākas vēsture aizsākās pirms vairāk nekā 500 gadiem, kad Hanzas savienībai radās nepieciešamība pēc orientiera jūrā. Gar Hīju salu veda svarīgākais Ziemeļeiropas rietumu-austrumu virziena preču ceļš, un tirgoņi sūdzējās par kuģu bojāeju Baltijas jūrā. Tā nu tika uzbūvēta Kepu (Kõpu) bāka, kuras uzdevums bija brīdināt kuģus par Hīju sēkļa atrašanās vietu. Bāka tika uzcelta Hīju salas augstākajā punktā - 67 m augstumā virs jūras līmeņa. Bākas augstums virs zemes ir 36 m, tādējādi signāluguns ir izvietota 102, 6 metru augstumā virs jūras līmeņa. Tā ir Baltijas jūrā visaugstāk novietotā signāluguns. Interesanti fakti: Kepu bāka ir pēc vecuma pasaulē trešā pastāvīgi strādājošā bāka 1660. gadā uz bākas ārējās sienas tika uzstādītas metāla trepes 1810. gadā tika izveidotas trepes torņa iekšienē

Tahkunas bāka

Tahkunas bāka atrodas Hīumā ziemeļu galā. Čuguna bākas būvniecība sākta 1873. gadā. Bāka ir samontēta no t.s. Gordona sistēmas čuguna detaļām. Sistēma ir balstīta uz rūpnīcā izgatavotām detaļām, kas ir viegli transportējamas, tāpēc arī augstā torņa montāža izrādījās salīdzinoši vienkārša. Interesanti zināt • Cariskā Krievija iegādājās bāku Parīzes pasaules izstādē 1871. gadā. • Igaunijas piekrastes augstākā bāka – 42,7 m virs jūras līmeņa.

Sūrupi bākas

Sūrupi (Suurupi) augšējā bāka ir atvērta no 2017. gada maija! Cilindra formas kaļķakmens bāka tika uzbūvēta 1760. gadā, lai starp Naissāri un Sūrupi kursējošiem kuģiem būtu kur patverties vētras laikā. Torni ieskauj pilsētiņa, kas saglabājusies no 1890. gadiem, un tai apkārt ir izveidots mūris.  Bākas un pilsētiņas kā kultūras pieminekļi ir valsts aizsardzībā, un veido apvienoto mērķi, kas norāda ceļu uz Tallinas ostām.  Sūrupi apakšējā bāka šobrīd apmeklētājiem ir slēgta, tā ir apskatāma tikai no ārpuses. Koka četru šķautņu, piramīdas formas bāka ar divslīpju jumtu ir būvēta 1859. gadā. Bāka ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Ristnas bāka

Bāka atrodas Ristnas ziemeļu zemesragā, salīdzinoši tuvu Kepu bākai, kura uzbūvēta augstākajā vietā starp purviem un kuru tādēļ reizēm aizsedz migla. Tas arī bija par iemeslu, kāpēc uzbūvēta Ristnas bāka. Ristnas bāka tika pasūtīta 1873. gadā no Francijas, un tā sāka darboties 1874. gadā. Bākā tika izvietots arī 7 pudus smags no vara izliets miglas zvans. Bākas pakājē atvērta maza ēstuve.

Kīpsāres (Kiipsaare) bāka

Kīpsāres (Kiipsaare) bāka tika pabeigta 1933. gadā un tā ir 26 metru augsta. Sākotnēji tornis tika uzbūvēts 100 metru attālumā no pludmales, bet šodien tas krasta līnijas izmaiņu dēļ atrodas jūrā. Spēcīgu vētras vēju un viļņu ietekmē, pirms daudziem gadiem bāka strauji sasvērās uz sānu. Tāpēc bāka tika nokristīta par Sāremā Pizas Torni. Vēlāk vēja brāzmas un viļņi sasvēra bāku daudzmaz taisni. Noderīga informācija: Tā kā bāka atrodas Vilsandi Nacionālā parka teritorijā, tad pie tās nokļūt var tikai kājām. Attālums no stāvvietas līdz bākai ir apmēram 4 km, un bāka ir apskatāma tikai no ārpuses.

Kesmu bāka

Kesmu (Käsmu ) raga galā Kesmu bāka, kas tika uzcelta 1892. gadā no savāktajiem ziedojumiem. Šī ir viena no divām koka bākām, kas ir saglabājušās Igaunijā. Bāka tika uzcelta pēc Kesmu jūrskolas iniciatīvas, lai rudenī, kad kuģi atgriezās mājās, tiem būtu vieglāk sameklēt savu māju ostu. 2013. gada vasarā bāka atvērta visiem interesentiem kā muzejs. 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
AIJA VĪTOLIŅA & TANGO SIN QUINTO ATTA Centre
Koncertā skanēs no populāriem tango skaņdarbiem līdz pavisam nepazīstamām, taču aizkustinošām latino mūzikas virziena kompozīcijām. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.07.2022 - 10.07.2022 9. jūlijā Liepājā svinēsim Jūras svētkus Liepājas reģiona TIB
9. jūlijā Liepājā ar plašu kultūras un izklaides programmu ģimenēm ar bērniem, dažāda vecuma liepājniekiem un pilsētas viesiem svinēsim Jūras | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.38856983sec.