Rīgas Zooloģiskais dārzs: Dzīvnieki – migranti ietekmē ekosistēmu

Ar Latvijas vides aizsardzības fonda (VARAM) atbalstu Rīgas Zooloģiskajā dārzā izveidoti pieci interaktīvi stendi, kas apmeklētājiem ļauj iepazīt bīstamas citzemju dzīvnieku sugas, kuras, nokļuvušas tālu no dabiskās dzīves vietas, nopietni ietekmē dabu daudzviet pasaulē. Trusis, tīģerpitons, zaļā iguāna, Ziemeļbrazīlijas kalitrikss, Amerikas ūdele – katrai sugai ir atšķirīgs stāsts par nokļūšanu tālu no savām “mājām” un ietekmi uz ekosistēmu, taču iepazīstot šos stāstus, var viegli gūt priekšstatu par problēmu, ko pasaules dabai rada INVAZĪVĀS SUGAS.

Kamēr plašsaziņas līdzekļi nenoguruši ziņo par satraucošām bēgļu, patvēruma  meklētāju un nelegālo imigrantu krīzēm, ne mazāk satraucoši notikumi vērojami pasaules dabā. Un ne jau tikai 21. gadsimtā, jau krietni agrāk. Līdz ar cilvēku arvien lielākajām pārvietošanās iespējām un saimniecisko darbību, tiem līdzi pārvietojas arī dzīvnieki un augi, lieliski iejūtoties pat tūkstošiem kilometru no dzimtās dzīves vietas un nopietni ietekmējot dabas norises jaunajā dzīves vidē, tāpēc liekot aktualizēt problēmu, ko rada INVAZĪVĀS augu un dzīvnieku sugas.

Savvaļā izkļuvušās mājas kazas iznīcinājušas daudzu unikālu sugu dabisko dzīvotni uz neskaitāmām salām. No terārijiem izlaistie vai izbēgušie Dienvidaustrumāzijas tīģerpitoni nu savairojušies un burtiski apsēduši ASV dievidaustrumu štatu mitraines, konkurējot ar aligatoriem. Savvaļā izlaisto trušu pēcteču miljoni ilgus gadus bijuši un ir Austrālijas lauksaimnieku nīstākā sērga. Uzskaitījumu varētu turpināt vēl un vēl, pieminot arī Ķīnas cimdiņkrabi, Amerikas signālvēzi un Amūras rotanu, kuri itin labi iejutušies Latvijas ūdenstilpēs, Latvijas dārzkopju biedu Spānijas kailgliemezi, Amerikas ūdeli, jenotsuni no Tālajiem Austrumiem un daudzas citas augu un dzīvnieku sugas, kas nopietni ietekmē Latvijas dabu un kuras dēvējam par INVAZĪVAJĀM SUGĀM.   

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs ļoti augstu vērtē Latvijas vides aizsardzības fonda (VARAM) atbalstu dažādu projektu realizācijai. Līdzās ikgadējam finansējumam, ar LVAF atbalstu tapuši daudzi lielākie RNZD objekti – Tīģeru mītne, Žirafu māja, “Lauku sēta”, plēsīgo putnu komplekss u.c. Ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu realizētais projekts “Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza vides izglītības veiktspējas palielināšana” ir kā atbalsts VARAM Dabas aizsardzības pārvaldes aktivitātēm, izzinot dažādu invazīvo sugu izplatību Latvijā un gatavojot to ierobežošanas pasākumu plānus. Jau 2019. gadā, ar Latvijas zivju fonda atbalstu  Rīgas zoodārza Akvārija ēkā tika izveidota Latvijas invazīvo zivju un bezmugurkaulnieku ekspozīcija ar bagātīgu informatīvo noformējumu, kurā var iepazīt Latvijas ūdeņu jaunpienācējus – Amūras rotanu, Apaļo jūrasgrunduli un Ķīnas cimdiņkrabi, kuri jau sen kļuvuši par mūsu nelūgtajiem kaimiņiem -  INVAZĪVAJĀM SUGĀM.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 12.04.2025 - 18.04.2025 Cesvaines pils un "Mocarts"? Madonas TIC
Saistībā ar vācu daudzsēriju mākslas filmas “Mozart” filmēšanas darbiem, Cesvaines pils apmeklētājiem būs slēgta no 10. līdz 18. aprīlim! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 07.04.2025 - 18.04.2025 Dunikas velo līkloči Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs
Aicinām 18. aprīlī izzināt Dunikas apkārtni velobraucienā | Skatīt vairāk
Trīs "A" Alūksnes ezerā Alūksnes TIC
Piektdien, 2. maijā Alūksnes ezerā notiks laivošanas pasākums ģimenēm un draugiem “Trīs “A” Alūksnes ezerā” ar devīzi “AIRĒ – ATKLĀJ | Skatīt vairāk
 Ekskluzīvais Pavasara Piedāvājums! Bellevue Park Hotel Riga
Veic rezervāciju, rakstot uz [email protected] Piedāvājums spēkā no 01.04.2025 līdz 30.09.2025 | Skatīt vairāk
150 EUR
Tez Tour
NEDĒĻAS LASĪTĀKAIS
Populārakie piedāvājumi
APMEKLĒTĀKIE UZŅĒMUMI
Baltijas tūrisma objekti

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::3.393821sec.