Autors: Kristīne Indriksone
Avots: BalticTravelnews.com/Web.de
Iestājoties vasaras un ziemas laikam, elektrības un dienasgaismas taupīšanas nolūkos lielākajā daļā Eiropas valstu pulksteņu rādītāji tiek pagriezti uz priekšu vai pabīdīti atpakaļ. Šāda laika maiņa samulsina cilvēka iekšējo pulksteni un izsit to no ritma, kā arī var izraisīt koncentrācijas zudumu, nogurumu un miega traucējumus.
Īpaši no rītiem var tikt novērots pastiprināts nogurums un vāja koncentrēšanās spēja. Novērots, ka pirmdienās pēc pulksteņa pagriešanas notiek vairāk ceļu satiksmes negadījumu. Izmaiņas organismā var ietekmēt par pulsu un asinsspiedienu. Protams, arī laika izmaiņas ietekmē cilvēkus dažādi.
Pamatā cilvēks izjūt laiku ar iekšējā pulksteņa gēna palīdzību. Tas ir spējīgs piemēroties un adaptēties, piemēram, dodoties ceļojumā. Iekšējais pulkstenis lielākoties vadās pēc tumsas un gaismas cikla, kas valda dabā - informācija par to pulkstenim piegādā sensori acīs. Iekšējais pulkstenis nosaka ne tikai to, vai miegs un koncentrēšanās ir labā stāvoklī, bet arī ķermeņa temperatūru, vielmaiņu aknās, asinsspiedienu un pulsu un pat šūnu dalīšanās procesus.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.