Izdota latgaliešu vārdu spēle/kaita «A kas ite?»

“Giut breidi” komanda ir izveidojusi latgaliešu vārdu spēli visiem vecumiem jautrai un izglītojošai laika pavadīšanai ģimenē, skolā vai draugu lokā. Spēle sastāv no 100 kārtīm, kurās kopumā ir apkopoti 600 dažādi vārdi latgaliešu valodā, taču lai tas nebiedē, jo vārdi paralēli ir latgaliešu rakstu valodā un latviešu literārajā valodā.

Ikdienā mūsu radošo domubiedru grupiņa ir iecienījusi spēļu vakarus, un kādā no tiem, kad centāmies atrast spēlēs latgaliešu valodā, secinājām, ka piedāvājums ir ļoti skops. Tā nu ideja par spēli radās jau vairāk nekā pirms diviem gadiem, taču šogad intensīvi tika strādāts pie vārdu apkopošanas, kurā mums palīdzēja filoloģe un dažādu radošo projektu īstenotāja Skaidrīte Svikša, veicot vārdu atlasi un koriģēšanu.

“Esmu pateicīga par iespēju līdzdarboties šajā unikālajā projektā, jo nekas tamlīdzīgs līdz šim nav ticis izveidots. Process man ļāva atcerēties pašai un atgādināt citiem, cik bagāta un kolorīta tomēr ir latgaliešu rakstu valoda. Katrā kartītē atradīsies četrus lietvārdus, vienu īpašības vārdu un vienu darbības vārdu. Tie ir gan seni, gan jaunāki vārdi, tāpat iekļauti tādi, kas atklāj minimālas atšķirības rakstībā. Katrs, paņemot rokā kartīti, bagātinās gan savu vārdu krājumu, gan būs spēris solīti tuvāk pareizrakstībai. Spēlēšanās ar vārdiem ir viena no radošās domāšanas un rakstīšanas iespējām, tāpēc, domāju, ka spēle būs interesanta katram latvietim un mūsu valodas pētniekiem. Lai daudz jautru mirkļu un atklājumu, spēlējoties ar latgaliešu vārdiem!” saka S.Svikša.

“Veidojot plānotāju un šogad arī spēli, es pieķēru sevi pie domas, ka esmu piepildījusi lielus sapņus, kas reiz šķita neiespējami. “Giut breidi” jau trešo gadu atgādina, ka sapņiem ir lemts piepildīties, mūsu idejām jādzīvo un jādod tām iespēja sevi pierādīt. Lielākais atbalsts ikdienā ir cilvēki un komanda, kas īsteno visas trakās idejas. Galvenais, ka “Giut breidi” ģimenei deg acis par ideju un viss pārējais kļūst mazsvarīgs, mēs redzam mērķi, izvirzām uzdevumu un lēnām dodamies uz priekšu, lai rezultātā jūs spētu plānot gadu ar mums, mūsu plānotājā. Savukārt šogad piedāvājam jums brīvdienās vai ikdienā atrast laiku atpūtai un arī paspēlēt spēli “A kas ite?”. Lai viss izdodas arī jums, ticiet!” iedvesmojot saka Līga Springa.

Patiešām priecājamies, ka beidzot ideja tika īstenota un 2023. gadu izdevās pabeigt ar tādu lielisku dāvanu sev un citiem. Apzināmies, ka vārdu daudzums aktualizēs jautājumu par to lietojumu dažādās Latgales pusēs, bet “Giut breidi” komanda spēles veidolā nāca ar savu redzējumu un ieguldījumu latgaliešu valodas popularizēšanā. Ja vēlaties, uz e-pasta adresi [email protected] varat sūtīt informāciju par to, kādus vārdus lieto jūsu pusē. Katra aktivitāte ir svarīga latgaliešu valodai.

Mūsu galvenais uzdevums bija apvienot izglītojošo un humoristisko vienā spēlē un uzskatām, ka tas izdevās, jo piedāvājam vismaz trīs spēlēšanas iespējas: no vārdiem veidot teikumus, stāstījumus u.tml., spēlēt “Mēmo šovu latgaliski” un komandās sacensties vārdu skaidrošanā. Taču spēle ir arī vārdu apkopojums, kas izmantojams citām aktivitātēm.

Spēle jau pieejama www.giutbreidi.lv un būs lieliska dāvana zem eglītes, kā arī amizanta izklaide pēc svētku vakariņām. Taču tās vērtība noteikti ir izmantošanai ilgtermiņā – skolās un interešu izglītībā, veicinot latgaliešu rakstu valodas leksikas un pareizrakstības apguvi.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Tukuma puses daiļdārzi gaida ciemos  Tukuma TIC
Tukuma puses daiļdārzi aicina ciemos jau tagad! Piedāvājam iepazīties ar skaistākajiem dārziem | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.06.2024 - 20.06.2024 Koncertuzvedums “Likteņzīmes. Māra Zālīte” Aizkraukles novada TIC
5. jūnijā plkst.19.00 Likteņdārzā, neparastā vietā - uz Saieta nama jumta, norisināsies literāri muzikālā cikla “Likteņzīmes” pirmais | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 28.05.2024 - 16.06.2024 Vasaras Saulgriežu svinības TUKUMĀ Tukuma TIC
Ar dziesmām ieskandēsies pirmā vasaras nakts 20.jūnijā pulksten 21:00 Durbes estrādē. Ugunskurā degs trejdeviņas pagalītes. | Skatīt vairāk
Brīvdienas ģimenēm ar bērniem Bauskā! Bauskas TIC
Iepazīsti tūrisma piedāvājumu ģimenēm ar bērniem! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.14682889sec.