Svētdienas ekskursija ar autori izstādē «Iespiestas Rīgā. 17. gadsimta grāmatas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā»

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs (RVKM) aicina svētdien, 2024. gada 28. janvārī, pulksten 13.00 un 15.00 uz īpašu ekskursiju izstādē “Iespiestas Rīgā. 17. gadsimta grāmatas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā”. Par eksponētajiem unikālajiem seniespiedumiem, to saturu, par grāmatu izgatavošanas procesa sākotni stāstīs, kā arī mūsdienu grāmatu iesiešanas mākslas praktiskas detaļas atklās izstādes autore Antija Erdmane-Hermane, RVKM kartogrāfijas, dokumentu, iespieddarbu un periodikas kolekciju krājuma glabātāja. 

Ekskursijas dalībnieki, ieklausoties stāstos, ko glabā izstādē eksponētās kultūrvēsturiskās vērtības, uzzinās, kad Rīgas rāte nodibināja pirmo grāmatu spiestuvi, ko paveica pirmais Rīgas tipogrāfs Nikolauss Mollīns un viņa darba turpinātāji, no kurienes uz Rīgu ceļoja papīrs, no kādiem materiāliem izgatavoja grāmatu vākus, kāds bija iespaidīgo izdevumu svars, ko atklāj grāmatu lapās paslēptās ūdenszīmes, kas zināms par grāmatsējēju cunfti Rīgā, kā arī vēl citus zīmīgus vēstures vēstījumus. Izstādes autore klātesošos iepazīstinās arī ar dažiem mūsdienās grāmatu iesējēja aroda meistariem nepieciešamajiem darba rīkiem.

Izstādē eksponētas retas vēsturiskas vērtības. Tikai daži piemēri. Grāmata “Rīgas atjaunotie aptieku noteikumi un cenrādis” (Stadt Riga erneuerte Apotheker – Ordnung und Taxa, 1685. gads), kurā fiksēti vairāk nekā 3000 ārstniecības līdzekļi, kas tikuši tirgoti Rīgas aptiekās, ir vienīgais saglabājies šī izdevuma pilnais eksemplārs Latvijā. Ernsta Glika latviešu valodā tulkotās Bībeles pirmizdevums "Tā Svēta Grāmata jeb Dieva Svētais Vārds…", izdota 1689. gadā. Pirmais prozas oriģinālsacerējums latviešu valodā – Georga Manceļa “Ilgi gaidītais latviešu sprediķu krājums” (Langgewünschte lettische Postill), izdots 1654. gadā (muzeja krājumā saglabājusies šī apjomīgā darba pirmizdevuma daļa). Īpaša ir iespēja ar skatienu “aptaustīt” Rīgas mācītāja Hermaņa Samsona sprediķu krājuma “Debesu dārgumu krātuve” (“Himmelische Schatzkammer”) saglabājušos titullapu no Nikolausa Mollīna 1625. gada iespieduma. Izstādes eksponāti stāsta arī par 1630. gadā dibināto grāmatsējēju cunfti. Pirms vairāk nekā 300 gadiem Rīgas grāmatsējēju paveiktajam ir nepārvērtējama kultūrvēsturiska vērtība. 

Izstāde “Iespiestas Rīgā. 17. gadsimta grāmatas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā” iekārtota muzeja ekspozīcijas “Rīga Livonijas sastāvā. 13.-16. gs.” zālē.

Svētdien, 28. janvārī, muzejs atvērts apskatei no 10.00-17.00. Dalība svētdienas ekskursijā: ar ieejas biļeti muzejā (skolēniem – EUR 1.00, studentiem un pensionāriem – EUR 3.00, pārējiem – EUR 5.00). Pulcēšanās uz ekskursiju – muzeja vestibilā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 10.04.2024 - 20.04.2024 Skulptūru stāsti Cēsīs! Cēsu TIC
Piesakies ekskursijai Cēsīs! Izzini skulptūru ceļu no Cēsu vecpilsētas līdz pat Meža kapiem un atpakaļ, tēlnieka Matiasa Jansona pavadībā! | Skatīt vairāk
Latvija 6 EUR
Īpašs piedāvājums ģimenēm  Gulbenes novada TIC
Izglītojošais un interaktīvais centrs “Dzelzceļš un Tvaiks” Gulbenē iepriecinās apmeklētājus, dāvājot iespēju piedalīties brīnišķīgā | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 12.04.2024 - 20.04.2024 Ar vilcienu uz Madonu, Cesvaini un Gulbeni Madonas TIC
Kāp Rīgā vilcienā un, vērojot ainavas aiz loga, brauc uz Vidzemi, kur tevi sagaidīs bagātīgs tūrisma maršruts visas dienas garumā. | Skatīt vairāk
17 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 12.04.2024 - 21.04.2024 Satiec savu meistaru Tukuma pusē Tukuma TIC
Tukuma pusē no 13.aprīļa līdz 21.aprīlim varēs iepazīt 12 meistaru stāstus tuvplānā! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.83482099sec.