Turaidas pils pusapaļajā tornī atvērta jauna ekspozīcija

Turaidas mūra pils gadu gaitā ir kļuvusi ne tikai par muzejrezervāta, bet arī Latvijas tēla neatņemamu sastāvdaļu. No šī gada oktobra ekspozīciju klāstu Turaidas pilī papildinājusi jauna ekspozīcija “Mūra pils nocietinājumi: aizsardzība un uzbrukums”, kas ar mūsdienīgiem izteiksmes līdzekļiem un tehnoloģiskiem risinājumiem modernizē vēstures stāstu par Turaidas pils nocietinājumiem 13.-16. gadsimtā. 

Ekspozīcija izvietota pils pusapaļā torņa ceturtajā stāvā un vēsta par pils nocietinājumiem, uzbrukumiem un aizsardzību. Tajā attēlotas cīņas metodes un izmantotie ieroči, ietverot dažādus interaktīvus elementus, kas saistoši būs arī jaunākajiem muzejrezervāta apmeklētājiem. Ekspozīcijā iegūstama ne tikai informācija par cīņām pie Turaidas pils, apskatāmas arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas, bet arī iespējams pārbaudīt savu kara laimi lielformāta grīdas spēlē vai iejusties pils aizstāvja Dāvida lomā īpaši šai ekspozīcijai veidotā datorspēlē. Lielākam priekšstatam par aplenkuma metodēm, ekspozīcijā izvietoti viduslaiku kara mašīnu maketi, kā arī cita vizuāla informācija par pils aplenkumu un būvniecības vēsturi.

Viduslaiku pils nocietinājumi ir būtiska pils sastāvdaļa, jo no tiem bija atkarīgs, vai pilij izdosies pārdzīvot uzbrukumus, karus un dažādus citus apdraudējumus, pret kuriem nepieciešama aizsargāšanās vai noslēgšanās nepieejamā vietā. Turaidas pils nocietinājumi būvēti ilgā laikā periodā no 13. līdz 16. gadsimtam. 13. gadsimtā uzbūvēts Galvenais tornis un apkārtmūri, 14. gadsimtā – pils vārtu nocietinājumi, 15. gadsimtā – priekšpilis, aizsarggrāvji ar paceļamo tiltu un pusapaļo torni rietumu sienā, 16. gadsimtā – papildus vārtu aizsardzībai - ziemeļu iekšvārtu tornis. Nocietinājumu būvēšanai izmantota sava laika vismodernākā tehnika. Nocietinājumiem regulāri uzbrukts - darbā laisti trebušeti jeb paterellas - lielas, stacionāras atsvara katapultas, kas darbojās ar lingas principu, un arkbalistas - masīvi arbaleti, kas šāva gan ar milzu bultām, gan akmeņiem. Dažreiz, lai ieņemtu pili, lietotas arī kara viltības, uzpērkot pils sargus vai slepeni iesūtot pilī savus karavīrus. Ir bijuši gadījumi, kad pretošanās likusies tik bezjēdzīga, ka pils aizstāvji pārspēka priekšā padevušies pat bez cīņas. Tomēr 16. gadsimta sākumā – viduslaiku beigu posmā – Turaidas pils bija viens no spēcīgākajiem cietokšņiem Rīgas arhibīskapa zemēs un arī vēlākos karus pārdzīvoja neizpostīta un nesagrauta.

Turaidas pils ekspozīciju “Mūra pils nocietinājumi: aizsardzība un uzbrukums” atbalstījusi LR Kultūras ministrija, piešķirot finansējumu valsts budžeta programmā “Kultūras mantojums” muzeju atbalstam. 


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 24.05.2022 - 31.05.2022 "Carnival Youth" koncerts Balvos Balvu TIC
"Carnival Youth" koncerts Balvos | Skatīt vairāk
Latvija
Ilgtspējīgs tūrisms = jēgpilna ceļošana Biznesa augstskola Turība
ALTA prezidents Ēriks Lingebērziņš par jēgpilnu ceļošanu! | Skatīt vairāk
Ceļo ar vilcienu uz Gulbeni! Gulbenes novada TIC
Ikviens aicināts ceļot ar vilcienu no Rīgas uz Gulbeni un izmantot iespēju doties īpašā ekskursijā, viesojoties Gulbenes pilsētas un novada tūrisma | Skatīt vairāk
Iepazīsti kaimiņus Zemgalē! Bauskas TIC
Piedalies vērienīgākajā Latvijas - Lietuvas tūrisma akcijā! Apmeklē 16 objektus, izpildi uzdevumus, nofotografējies un pretendē uz lieliskām balvām! | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Siguldas novada TIC
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.35856795sec.