Brīdina par iespējamu haosu lidostās vasarā COVID-19 pārbaužu dēļ

Brīdina par iespējamu haosu lidostās vasarā COVID-19 pārbaužu dēļ

Starptautiskā lidostu padome Eiropā (ACI EUROPE) brīdina par riskiem, ka vasarā ceļotājiem būs jāpavada ilgas stundas Eiropas lidostās COVID-19 pārbaužu dēļ.

Ņemot vērā jau esošos un arvien gaidāmos ceļošanas ierobežojumu atvieglojumus gan Eiropā, gan ārpus tās epidemioloģiskās situācijas uzlabošanās dēļ, Eiropas lidostas ar prieku gaida brīdi, kad cilvēki atsāks ceļošanu. Ir paredzams, ka pasažieru satiksme pieaugs gandrīz trīskārtīgi – no 47 miljoniem pasažieru jau šomēnes līdz 125 miljoniem augustā.

Lai gan šis rādītājs joprojām nebūs ne tuvu tam ceļošanas līmenim1, kāds tas bija pirms pandēmijas (2019. gadā), tomēr šāda pasažieru plūsmas pieauguma pārvaldīšana radīs lidostām iepriekš nepieredzētus operatīvos sarežģījumus turpinājumā minēto faktoru unikālās kombinācijas dēļ:

-        Ierobežota vieta lidostu telpās. Fiziskās distancēšanās ieviešana maksimāli visos lidostas procesos2 ir ierobežojusi cilvēkiem pieejamo telpu visos termināļos, ievērojami samazinot pieejamās fiziskās iespējas un palielinot pasažieru apkalpošanas laiku. Šī ietekme uz operatīvo darbību ir īpaši izteikta maksimumstundās. Ietekmi ir izskatījusi un izvērtējusi Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācija “Eurocontrol” sadarbībā ar Starptautisko Lidostu padomi Eiropā un tā ir pienācīgi dokumentēta.3

-        Vairāk maksimumstundu gaisa satiksmē. Lidsabiedrību pašreizējie plāni rāda, ka gaisa satiksme šai vasarā aktīvākā būs tieši maksimālās noslodzes periodos – tas ir vairāk nekā pagājušajā gadā un atsevišķās lidostās pat vēl vairāk nekā 2019. gada vasarā. Satiksmes maksimumstundas ir ierasta lidostu darbību pazīme, un tā ir atkarīga no lidsabiedrību darbības režīma, tāpēc lidostu telpas ir veidotas tā, lai efektīvi pielāgotos lielam pasažieru skaitam. Taču to izdarīt kļūst īpaši apgrūtinoši, kad fiziskās distancēšanās rezultātā kapacitāte tiek samazināta, turklāt procesus, kas iepriekš veikti bez aizķeršanās, vairs nav iespējams veikt konsekventi papildu COVID-19 pārbaužu dēļ.

-        Daudzējādas un dažādas COVID-19 pārbaudes. Tagad pasažieri ir spiesti veikt papildu pārbaudes lidostā ar mērķi pārbaudīt COVID-19 testu sertifikātus, pasažieru lokācijas formas un karantīnas dokumentus. Šīs pārbaudes parasti veic valsts iestādes, lidsabiedrības un/vai virszemes apkalpojošie uzņēmumi. Tās atšķiras atkarībā no izlidošanas valsts un galamērķa un ir balstītas uz noteikumiem, kuri Eiropas mērogā joprojām ir lielākoties nesaskaņoti un nepastāvīgi. Turklāt šīs pārbaudes tiek veiktas vairākas reizes gan izlidojot, gan ierodoties galamērķī, un vairumā gadījumu tās ir manuālas, kā rezultātā tās kļūst neefektīvas un ievērojami palēnina pasažieru apkalpošanas laiku. Piemēram, 77% Eiropas lidostu COVID-19 testu pārbaudes tiek veiktas divas un pat trīs reizes, ierodoties galamērķī.

Olivjē Jankovečs (Olivier Jankovec), Starptautiskās Lidostu padomes Eiropā ģenerāldirektors: “Lidostas ar nepacietību gaida iespēju atgriezties dzīvē, atkal apvienot savas kopienas un atbalstīt ārkārtīgi nepieciešamo Eiropas atgūšanos no esošās ekonomiskās situācijas. Taču neskaidrības un sarežģītības līmenis, kas apvij darbības restarta plānošanu, pagaidām ir prātam neaptverams. Ar katru dienu arvien reālāk šķiet, ka šajā vasarā ceļotājiem lidostās būs jāsaskaras ar plaša mēroga haosu. Absolūti un nekavējoties ir nepieciešams, lai valstu valdības paātrinātu efektīvu plānošanu, ņemot vērā dažādos problēmjautājumus, un vēl ciešāk sadarbojas ar lidostām un lidsabiedrībām.”

Tādējādi Starptautiskā Lidostu padome Eiropā mudina Eiropas valstu valdības:

1.    Saskaņotā veidā pieņemt un ieviest ierosinātos pārskatītos ES Padomes ieteikumus attiecībā uz ceļošanu ES valstu ietvaros, kurus 1.jūnijā ir publicējusi Eiropas Komisija.

Tam vajadzētu garantēt vienprātību ar Ieteikumiem attiecībā uz ieceļošanu ES, kurus nesen pieņēmusi Padome, un tādējādi nodrošināt ceļošanas ierobežojumu atcelšanu vakcinētajiem ceļotājiem, kā arī testētajiem un tiem, kuri ir izslimojuši vīrusu.

2.    Nodrošināt, ka tās būs gatavas izdot kopīgus un sadarbībspējīgus ES digitālos COVID-19 sertifikātus vēlākais līdz 1. jūlijam un arī to, ka kopā ar Eiropas Komisiju atzīs gan digitālos, gan manuālos COVID-19 sertifikātus, ko izdevušas ES kaimiņvalstis, kā citas trešās valstis, kuras atvieglo ierobežojumus ceļošanai uz Eiropu.

3.    Nodrošināt, ka COVID-19 pārbaudes ceļojuma ietvaros netiek veiktas divreiz (attiecīgi apvienojot gan izlidošanas, gan ielidošanas procesus lidostās) un ka šīs pārbaudes notiek pēc iespējas agrāk pasažieru apkalpošanas procesa laikā (jo īpaši, ja reģistrācija lidojumam tiek veikta tiešsaistē).

4.    Izvietot pietiekamus valsts aparāta resursus (personālu) lidostās, lai nodrošinātu, ka manuālās pārbaudes un robežkontroles procesi neaizkavē ceļotājus.

Starptautiskā Lidostu padome Eiropā arī aicina Eiropas Aviācijas drošības aģentūru (EASA) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru (ECDC) atkārtoti izvērtēt fiziskās distancēšanās prasības lidostās, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas attīstību un to, ka arvien pieaugošs skaits ceļotāju būs pilnībā vakcinēti.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Brīvdienu māja "Meža skuķi" TAKA
Ģimenei vai nelielai kompānijai iespēja baudīt dabas burvību, senas Latgales viensētas mieru un saimnieku viesmīlību. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.06.2021 - 23.06.2021 Līgo Vakariņās Jūras Krastā 23.06.2021 Baltic Beach Hotel & SPA
Sens tautas ticējums vēsta, ka Līgo naktī atverās debesis. Ja tai brīdī kaut ko vēlas, tas piepildās! Aicinām Līgo vakaru svinēt kopā ar mums, | Skatīt vairāk
no 27.50 EUR
Svinēs "Cēsis - 815" Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Sestdien un svētdien, 17. un 18.jūlijā, Cēsis svinēs savus gada lielākos svētkus – “Cēsis 815”. Arī šogad svētkus aicinām svinēt, lai arī | Skatīt vairāk
Atpūta Kārļamuižā, ar brokastīm ābeļdārzā Estravel Latvia
1 nakts 2 personām divvietīgā numurā, brokastis svaigā gaisā | Skatīt vairāk
no 52 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.18334603sec.