INTERVIJA AR CEĻOTĀJU: Mūziķis Markus Riva ceļojumos iepazīst pasauli un uztur sevi lieliskā formā

INTERVIJA AR CEĻOTĀJU: Mūziķis Markus Riva ceļojumos iepazīst pasauli un uztur sevi lieliskā formā

Mūziķis Markus Riva darba dēļ daudz ir ceļā un aizvadītajos gados īpaši iepazinis Maskavu, Kijevu, bet labprāt ceļo arī brīvajā laikā, un viens no viņa saistošākajiem galamērķiem ir ASV. "Ceļojums ir labākais ieguldījums, jo gūtie iespaidi atmiņā paliks uz visu dzīvi", atzīst Markus Riva. Interviju atbalsta MyFitness - lielākais fitnesa un sporta klubs Latvijā

BalticTravelnews.com: Kā veidojas Jūsu ceļotprieks? Vai ceļošana Jums ir nepieciešamība?

Markus Riva: Jā, tā ir, un ceļošanas paradumi veidojās jau pusaudža gados. Kad es dziedāju Rīgas Doma zēnu korī, daudz braucām pa koncertiem Eiropā, kā arī viesojāmies citos kontinentos. Tagad darba dēļ daudz braucu uz Ukrainu, Krieviju, dažreiz arī pa Eiropas valstīm. Ja ir iespēja, tad braucienam pielieku vēl dažas dienas klāt, kurās varu atpūsties un apskatīties valsti. Ceļošana paplašina redzesloku, man no tās ir izveidojusies sava veida atkarība. Esmu atvērts, man visur ir interesanti un nekad nesaku, ka man kāda pilsēta nepatīk. Visās vietās, kur esmu bijis, man vienmēr gribas atgriezties. Taču es arī nevarētu katru gadu ceļot uz vienu un to pašu vietu, piemēram, Turcijā vai Ēģiptē, lai atpūstos.

BalticTravelnews.com: Vai Jūs braucat arī ceļojumos, kas nav saistīti ar darbu? Kuri no ceļojumiem sajūtās silda vēl šodien?

Markus Riva: Sanāk doties arī tādos. Oktobrī apmeklēju ASV, kad izbrīvēju sev divas nedēļas, lai nevajadzētu strādāt. Aptuveni gadu nebiju šādi atpūties, kad apmeklētajā valstī nevajadzētu koncertēt vai darboties. Losandželosa un Ņujorka ir vietas, kurās gūtie iespaidi manī ir atstājuši vēlmi tur atgriezties vēl un vēl. Ja aizeju uz kino, kur redzami skati no šīm pilsētām, tad vienmēr atgriežos savās atmiņās, ko tur esmu piedzīvojis. Man ir tuva turienes mentalitāte, sajūta, ka ikviens var piepildīt Amerikas sapni!

BalticTravelnews.com: Kam Jūs ceļojumos pievēršat lielāku vērību – muzejiem, slaveniem apskates objektiem? Ko cenšaties izbaudīt?

Markus Riva: Ja dodos, piemēram, uz Romu, tad neizvirzu sev prasību noteikti apmeklēt Vatikānu vai kādu citu ievērojamu objektu. Es dodos apskatīties konkrēto vietu atkarībā no savām tā brīža sajūtām. Ja esmu noguris, tad pastaiga būs citādāka, nekā, ja varu apskatīt pilsētu spēka pilns. Man nepatīk speciāli plānotas ekskursijas, bet gan pašam doties un vērot dzīvi, iejusties vietējā vidē.

BalticTravelnews.com: Kā Jūs atrodat sev vajadzīgo? Pēc kā orientējaties?

Markus Riva: Daudz var uzzināt internetā, Youtube.com patīk paskatīties citu piedzīvoto. Bieži vien es izeju no viesnīcas un dodos, kur acis tobrīd rāda. Apskatos, kurās kafejnīcās, ēstuvēs pulcējas vairāk vietējie iedzīvotāji. Protams, ja esmu Parīzē, tad jau nonāku arī līdz Eifeļa tornim, bet tomēr cenšos meklēt vietas, kas nav tūristu iecienītas.

Mani saista visas pasaules kultūras, jo visās valstīs ir kaut kas interesants. Līdz šim neesmu bijis vienīgi Dienvidamerikā, bet ASV esmu pat pusgadu dzīvojis.

BalticTravelnews.com: Vai, esot ceļojumā, Jūsu dienas režīms krasi mainās, vai tomēr cenšaties darīt to pašu, ko mājās? Zinām, ka daudz sportojat, esat regulārs lielākā fitnesa un sporta klubā Latvijā MyFitness apmeklētājs.

Markus Riva: Kad pēdējo reizi biju ASV, nedaudz apslimu, man vajadzēja arī pagulēt, bet bija sajūta, ka tā kaut ko palaidīšu garām, vajag iet apskatīties no rīta pludmali, paskriet.

Sports nozīmē disciplīnu, jo man nav normēts darbalaiks. Savukārt sporta dēļ ceļos no rīta un dodos uz zāli vai peldēt. Laba pašsajūta ir svarīga, un esmu pārliecinājies, ka sports palīdz koncentrēties, būt labā formā, dziedāt, uzstāties uz skatuves. Svars man ir vienmērīgs, tam īpaši nesekoju līdzi. Nelietoju nekādus uztura bagātinātājus, līdz ar to mana forma veidojas dabīgi. Man tuvāki ir funkcionālie treniņi, peldēšana, skriešana. Ziemā gan neskrienu, jo baidos apaukstēties, jāsargā balss un veselība. Vasarā daudz sportoju brīvā dabā. Darīt vienu un to pašu man būtu garlaicīgi. Citās dienās pietiek pat ar vienkāršu izstaipīšanos.

Sports sniedz arī labāku miegu, jo ķermenis vakarā ir patīkami noguris. Mans darbs nav pārāk fizisks, tādēļ šāda papildu slodze man ir pat nepieciešama. Tā es sagatavojos tām reizēm, kad man ir pusotru stundu garš koncerts, pēc kura esmu slapjš un sevi pilnībā izlicis. Ja es nesportotu, tad uz skatuves aizelstos, nespētu izpildīt kustības, droši vien skatītājiem nebūtu tik vizuāli pievilcīgs.

BalticTravelnews.com: Kādam ir jābūt sporta klubam, lai Jūs to apmeklētu? Kāda vide saista vairāk?

Markus Riva: Galvenais, lai tur nav pārāk komfortabli un mājīgi. Maskavā esmu bijis dažos sporta klubos, kur ieejot, viss ir iekārtots tik relaksēti, ka arī pašam neko īpaši negribas darīt... Dīvāni, klusinātas gaismas vedina vairāk pasēdēt pirtiņā, nevis aktīvi nodarboties ar sportu. Tāpat esmu bijis aizvēsturiskā sporta zālē Kijevā, bet atmosfēra bija motivējoša, gribējās sportot. Tā kā sporta klubā nav noteikti jābūt luksusam.

BalticTravelnews.com: Esat sabiedrībā pazīstama personība. Kā cilvēki pret Jums sporta klubā izturas? Vai nāk klāt, grib aprunāties?

Markus Riva: Citreiz tā ir, bet, ja mana talanta cienītājam ir iepriecinājums saņemt autogrāfu, es to arī sniedzu. Protams, ka esmu mazliet piesarcis, nosvīdis, bet kādēļ gan nē?! Vairāk eju uz My Fitness, kas atrodas Galleria Riga, un tur apmeklētāju vidū ir daudz ārzemnieku. Viņi mani neatpazīst.

Esmu ievērojis, ka uz sporta klubu nāk ļoti dažādi cilvēki ar atšķirīgu fizisko sagatavotību. Diemžēl Latvijā ir raksturīgi spriest par otra ārējo veidolu, un tā tas ir arī sporta klubā. Kādēļ gan vīpsnāt, ko te dara tas dūšīgais? Pats bērnībā biju apalītis, sportošana nepadevās un labi saprotu viņus, iespējams, kādam pat salīdzinoši viegla nodarbība ir liels solis. Mēs par otru neko nezinām, lai tā spriestu. Varbūt viņam ir kādas veselības problēmas utt.

BalticTravelnews.com: Kādēļ tieši izvēlaties My Fitness, kas atrodas Galleria Riga?

Markus Riva: Šī ir viena no man ģeogrāfiski izdevīgākajām My Fitness zālēm, jauna. Reizēm pieskaņoju tikšanās, kuras arī var tepat notikt. Ja man nav darīšanas centrā, tad apmeklēju sporta zāli Radisson BLU Daugava, kur ir arī baseins. Piekrītu, ka forša un plaša ir My Fitness zāle Matīsa ielā, bet tā man nav pa ceļam.

BalticTravelnews.com: Nosauciet trīs lietas, kas Jums patīk My Fitness sporta klubos, kā arī iesakiet trīs lietas, ko tajos vēl vajadzētu?!

Markus Riva: Man patīk, ka šim sporta klubam ir vairākas zāles, un cilvēks var izvēlēties vietu treniņam atkarībā no savas dienas ritējuma. Turklāt šīs zāles ir skandināviskā stilā, nav nekā pompoza. My Fitness ir progresīvi, iet līdzi laikam. Zinu citus sporta klubus Rīgā, kuri stagnē, ir tādi paši kā pirms 10 gadiem.

Man patiktu, ja varētu izīrēt dvieli, jo gadās, ka to aizmirstu mājās un tad katru reizi jāpērk jauns. Varētu ģērbtuvē nolikt apavu ievelkamo mēlīti, lai pēc treniņa vieglāk uzvilkt ielas apavus. Labprāt sporta klubā uz vietas iedzertu kafiju.

BalticTravelnews.com: Vai un kādu mūziku klausāties sportojot?

Markus Riva: Sporta kluba fona mūziku pat nedzirdu, jo bieži vien klausos savas dziesmas, kas vēl nav pabeigtas, domāju, ko vēl vajadzētu tajās pielabot. Citreiz klausos dziesmas vārdu dēļ, jo tuvojas kāds pasākums, un tie jāiemācās. Reizēm vienkārši uzlieku Spotify.  

BalticTravelnews.com: Cik daudz laika Jums aizņem sports?

Markus Riva: Man nav noteikts konkrēts laiks, kas jāpavada sportojot. Kad man ir brīvs, tad arī sportoju. Vasarā man patīk celties plkst. 6:00, paskriet gara Daugavu, bet ziemā ir grūtāk.

BalticTravelnews.com: Kāda loma ir sporta apģērbam?

Markus Riva: No vienas puses ir būtiski, lai es tajā justos komfortabli, no otras puses reizēm tam nepiešķiru tik lielu nozīmi. Kādā reizē esmu atnācis uz sporta klubu un sapratis, ka esmu mājās aizmirsis botas. Ko darīt? Neiet sportot? Sportot zeķēs? Ko cilvēki padomās? Labi, iešu tomēr trenēties... Man ir veiksmīga sadarbība ar ražotāju Reebok, līdz ar to sporta apģērbs man ir nodrošināts, un ir no kā izvēlēties visos laikapstākļos. Arī ceļojumos ņemu līdzi botas, skrienu, vai izmantoju viesnīcas sporta zāli. To vienmēr viesnīcās novērtēju, kā arī labu skatu pa logu.

BalticTravelnews.com: Vai ēdat visu?

Markus Riva: Cenšos sevi kontrolēt, neēst kartupeļus, maizi. Ne vienmēr izdodas. Šodien kafejnīcā brančā apēdu siermaizīti, bet vakar ēdu saldējumu. Veikalā cenšos izvēlēties kvalitatīvus, svaigus produktus. Gatavoju arī pats, bet maniem draugiem vistas fileja bez garšas piedevām ar dārzeņiem nešķiet vilinošs ēdiens, bet es esmu pieradis.

BalticTravelnews.com: Kuri ir Jūsu iecienītākie restorāni?

Markus Riva: Rīgā man patīk KOYA, kas atrodas Andrejsalā, pašā Daugavas krastā ar skatu uz ostu un Pārdaugavu. Citreiz aizeju tur pirms kādas uzstāšanās vai fotosesijas, jo zinu, ka varēšu baudīt kaut ko tādu, kas nav pārāk trekns. Bieži nāku uz šo Innocent cafe, kurā notiek mūsu saruna – galvenokārt kafijas un ikdienas branča dēļ.

BalticTravelnews.com: Pastāstiet vēl par saviem jaunākajiem ceļojumiem!

Markus Riva: Nesen es biju uz dažām dienām Vīnē, Austrijā. Kā jau pieminēju, oktobrī divas nedēļas pavadīju ASV. Losandželosa ir vieta, kur man vienmēr patīk atgriezties. Man tur ir gan vietējie draugi, gan draugi no Latvijas. Tā ir vieta, kur vienmēr var aizbraukt pēc saules. Pirms aptuveni astoņiem gadiem pusgadu nodzīvoju Ņujorkā un varu teikt, ka man patīk abas ASV puses. Tā ir zeme, kur var atrast visu gan no dabas, gan no cilvēkiem. Abas daudzveidība ir ļoti plaša, kas man arī patīk. Lielu iespaidu atstājis Lielais kanjons, kas sākumā man šķita kā fototapete. Elpu aizraujoši! Pērn biju Oregonā, un šis štats kaut kādā mērā man atgādināja Latviju, viss zaļš. Apskatīju arī okeānu, klinšu veidojumus.

BalticTravelnews.com: Kas vēl pārsteidza ASV?

Markus Riva: Reizēm traucējoši, ka legalizēta marihuāna, redzams, ka to un ne tikai lieto dažāda vecuma cilvēki. Uzkrītošāk redzams, ka ielās ir daudz cilvēku, kuri garīgās veselības dēļ uzvedas neadekvāti, runā ar sevi. Losandželosā pārsteidza piedzīvotais lietus, kas agrāk nebija gadījies.  

BalticTravelnews.com: Kura no lidsabiedrībām, Jūsuprāt, ir labākā?

Markus Riva: Qatar Airways, ar ko lidoju uz Bali. Esmu pieticīgs cilvēks, galvenais, ka varu sēdēt pie loga, atlaisties slīpi, pa ceļam pagulēt.

BalticTravelnews.com: Ja dzīvē vajadzētu nodzīvot gadu kādā no pasaules vietām, kuras trīs Jūs izvēlētos?

Markus Riva: Noteikti jau daudz pieminētā Losandželosa. Tur ir mūžīgā saule, okeāna tuvums, daudz izaicinājumu manā profesionālajā dzīvē – mūzikas industrijā. Man ļoti patīk Bali, tur arī būtu interesanti nodzīvot gadu, jo savukārt pavisam cita dzīve nekā lielpilsētā. Daudzveidīga daba, saule... Vēl varētu dzīvot Sidnejā, Austrālijā. Cilvēki tur ir daudz mierīgāki, izbauda dzīvi, silts, saulains.

BalticTravelnews.com: Savukārt kurās trīs vietās labi jūtaties Latvijā?

Markus Riva: Protams, Sabilē, kur esmu izaudzis. Rīgā, jo tā ir Latvijas centrālais punkts, te viss notiek. Vēl Valmierā, kur pavadīju vasaras pie Omītes un Opīša un ar šo vietu man ir daudz labu atmiņu.

BalticTravelnews.com: Kas Jums patīk labāk – Lietuva vai Igaunija?

Markus Riva: Igaunija, jo tajā ir skandināviskāka vide, kas savukārt man ir tuva. Es pat šī iemesla dēļ varētu izvēlēties dzīvot Stokholmā. Igaunijā pat domāšana ir skandināviska, Tallina tik sakārtota!

BalticTravelnews.com: Ja tik daudz esat Kijevā, Maskavā, varbūt varat ieteikt, kā vajadzētu ceļot pa šīm pilsētām?

Markus Riva: Uz Kijevu ir forši aizbraukt jebkurā gadalaikā – mājīga, cenas draudzīgas. Nevajag baidīties, ka valstī oficiāli skaitās karastāvoklis, jo pats turp braukāju četrus gadus, šonedēļ arī turp dodos. Kijevā viss ir mierīgi. Tur var atrast ļoti daudzas interesantas vietas. Man pašam gribētos aizbraukt vēl uz Černobiļu... ir kaut kāda vilkme paskatīties šo vietu, iespējams, tāpēc, ka pats šīs nelaimes laikā – 1986. gadā biju mammai vēderā.

Maskavā pirmo reizi biju tikai pirms četriem gadiem, jāatzīst, ka turp devos ar stereotipiem. Tagad redzu, ka Maskava ir ļoti moderna, ērta, cilvēkiem draudzīga pilsēta. Tur ir tik daudz dažādu muzeju. Sarkanajā laukumā un pārējā pilsētā decembrī ir tik skaista noskaņa, viss izdekorēts, daudz gaismas! Nevajag klausīties citos, bet pašiem aizbraukt paskatīties.

BalticTravelnews.com: Vai Jums ir kādi universāli ieteikumi ceļotājiem?

Markus Riva: Cilvēki ceļo, lai izrautos no rutīnas, tāpēc mazāk vajag satraukties pirms ceļojuma. Reti kad es iepriekšējā vakarā kārtoju somu, no rīta mierīgi salieku visas lietas. Protams, pasi, kredītkarti jāatceras paņemt līdzi. Atzīstu, ka es varētu būt apdomīgāks un apdrošināt savus ceļojumus. Nekad nekas īpašs nav noticis. Vienīgi jau pieminētajā ASV braucienā šoruden man vajadzēja sāpošās auss dēļ apmeklēt ārstu, par vizīti un antibiotiku receptes izrakstīšanu samaksāt 150 ASV dolārus.

BalticTravelnews.com: Jau noskaidrojām par mūziku, kādu klausāties sportojot, bet kādu ceļojot?

Markus Riva: Reiz Japānā sapirkos vietējas mūzikas ierakstus, klausījos ar lielu interesi. Vēlāk tāpat Austrālijā. Tagad vairs tā nav jādara, jo jebkuras valsts vietējo mūziku var atrast internetā. Protams, žēl, ka pasaulē vairs nav tik daudz mūzikas veikalu, jo kādreiz tos vienmēr ārzemēs apmeklēju.

Arī Latvijā klausos dažādu mūziku, jā, arī vietējo un citreiz arī Raimondu Paulu paklausos.

BalticTravelnews.com: Vai ir kāda no Jūsu dziesmām, ko mums ieteiktu klausīties ceļojumā?

Markus Riva: Atkarībā no ceļojuma. Tā varētu būt mana dziesma Take Me Away, kurā ir tāda franču kūrorta vasarīga noskaņa.

BalticTravelnews.com: Kurš mūzikas instruments ir pateicīgākais, lai to ņemtu līdzi ceļojumā?

Markus Riva: Ukulele. Neliels, ģitārai līdzīgs instruments, kas skan labi, nedaudz pat eksotiski, ko var ērti paņemt jebkur līdzi.

BalticTravelnews.com: Vai kādreiz ar savu balsi esat mēģinājis nopelnīt uz ielas?

Markus Riva: Jā, reiz Berlīnē bijām ar draugiem un nolēmām svētdienā pamēģināt spēlēt un dziedāt uz ielas. Līdzi bija arī akordeons, bet nopelnījām tikai 20 EUR, jo bija svētdiena, cilvēku maz. Turklāt policija mums aizrādīja un palūdza iet prom, jo šāda darbība iepriekš jāpiesaka. Tā mūsu peļņas plāns izgāzās.

ASV, Ukrainā, Vācijā esmu dažreiz vienkārši pamēģinājis paspēlēt kafejnīcā esošas klavieres. Tur mani nepazina, varēju brīvi justies.  

BalticTravelnews.com: Kādās valodās dziedat?

Markus Riva: Angļu, latviešu, krievu, ukraiņu. Ukrainā esmu jau divas dziesmas iedziedājis ukrainiski, jo to pieprasa vietējais tirgus. Radiostacijās ir noteiktas kvotas, cik daudz jāskan ukraiņu valodai, cik var būt ārzemju dziesmas. Dzimtās valodas jautājums ir pacelts jaunā līmenī, un šādi vietējie fani mani saprot labāk.   

BalticTravelnews.com: Ņemot vērā esošo politisko situāciju un attiecības starp abām valstīm, vai ir bijušas reizes, kurās jāatbild uz jautājumu – esat par Krieviju vai Ukrainu?

Markus Riva: Nē, tā nav bijis. Esmu mākslinieks, politikā nejaucos. Zinu, ka mani fani Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā ir pētījuši manas dziesmas latviešu valodā, lai labāk saprastu mani un šo dziesmu jēgu. Esmu par to, lai cilvēki būtu saliedēti. Ja kādi tomēr ir kategoriski noskaņoti, tad uzklausu, bet neiesaistos diskusijās.

BalticTravelnews.com: Latvijā arī ir vairāki dialekti. Ko saki par to saglabāšanu mūsu sarunvalodā?

Markus Riva: Mana mamma bija latviešu valodas skolotāja, kura mani mācīja literāri pareizi runāt latviešu valodā. Mēs jau tā esam valstī tik maz cilvēku, būtu pārāk sarežģīti kaut kā speciāli saglabāt šīs izrunas. Ja es dzirdu dziesmas latgaliešu valodā, tad atceros savu vectētiņu no tēta puses, kurš arī reizēm svētkos tā dziedāja, bet lielāko daļu nesapratu. Forši, ka vēsturiski mūsos tas ir, bet svarīgāk ir saglabāt latviešu valodu kā tādu – iespējami pareizāku un tīrāku. Redzam, ka cilvēki, kuri nodzīvo 10 gadus ārzemēs, vairs latviski nerunā tik skaidri, jo viņos sajaukušās daudzas valodas.

Ceļošana man ir...

vajadzīga kā ūdens

Esmu bijis...

ļoti daudz valstīs, neesmu saskaitījis

Ceļojot vienatnē...

es spēju izzināt ne tikai kultūras, bet arī sevi

Ceļojot grupā,..

es nejūtos komfortabli

Populāri apskates objekti...

ir jāiekļauj apskates plānā

Viesnīca ir...

vienmēr interesanta pieturvieta

Trīs lietas, kas man vēl bez pases vienmēr ir līdzi ceļojumā...

austiņas, telefons un ūdens

Pilsētās es vienmēr apmeklēju...

labu kafe vietu, jo man patīk atmosfēra kafijas vietas

Fotografēt ceļojumā...

ir kļuvis daudz vieglāk

Ceļojumā es nekad...

nedaru pārgalvības

Ierašanās kādā valstī pirmoreiz ir kā...

jaunas lapas atvēršana

Ticu, ka man izdosies doties ceļojumā uz...

Brazīliju

Mans novēlējums BalticTravelnews.com...

Ceļojiet, jo tas atver acis un prātu uz pasauli!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Informācijas diena gidiem Cēsīs  Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Katru gadu pavasarī, pirms aktīvās tūrisma sezonas sākuma Cēsīs notiek informācijas diena gidiem. Šogad tā pirmo reizi notiks tiešsaistē. | Skatīt vairāk
Latvija
HERCOGS Slāvu garšu ceļojums - Brančs 2+2! Hercogs Mārupe
Brančs Slāvu garšās pieejams katru dienu un visas dienas garumā! Pasūtīt nepieciešams 2h pirms. Maltīte pietiek 2 pieaugušajiem un 2 bērniem! Cena | Skatīt vairāk
45 EUR
"Rudzupuķes" TAKA
Viesu māja un kafejnīca-maiznīca “Rudzupuķes” atrodas senajā un kultūrvēstures tradīcijām bagātajā Latgalē, Sventē. | Skatīt vairāk
Cēsu Sv. Jāņa baznīcas gaismas stāsts Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Vēro Cēsu Sv. Jāņa baznīcas muzikālo gaismas stāstu pavasara noskaņās visu aprīļa mēnesi! Tas veidots kā gaismas triumfs pār tumsu, svinot | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.12274218sec.