Vai zini, kas ir Seti Igaunijas dienvidaustrumos? (video)

Seti ir etniskā un lingvistiskā minoritāte, kas dzīvo Igaunijas dienvidaustrumos un Krievijas ziemeļrietumos. Tā tiek cildināta, apbrīnota un mīlēta par tās iespaidīgo vokālo mantojumu, tradicionālajiem ciemiem un ēdieniem.

Setu kultūra bieži tiek apskatīta kā pastāvoša uz divu pasauļu robežas, tāpēc, ja vēlaties iepazīt kādu Eiropas autentisko kultūru, to iespējams iepazīt Igaunijas dienvidaustrumu pierobežas tradicionālajos Setu ciemos.

Seti joprojām ir saglabājuši ciešas saites ar savām saknēm un kopj savu unikālo dzīvesveidu, tai skaitā valodu un tradicionālo apģērbu. Seti ir labi zināmi arī saistībā ar viņu īpašo seno daudzbalsīgas dziedāšanas tradīciju, ko vienlīdz kopj gan vecākās, gan jau­nās paaudzes entuziasti. Apmeklējot Setomā, noteikti nogaršojiet mājās gatavotos pīrāgus, ezera zivis un piena produktus.

Setu gadskārta sākas janvāra vidū. 14. janvārī seti viens otru sveic ar šādu novēlējumu: "hääd vanna vahtsõt aastakka" (laimīgu veco jauno gadu). Meteņus seti nesvin, tā vietā visas nedēļas garumā ilgst Masļeņica jeb sviesta nedēļa, kad ar visu sirdi tiek līksmots pirms septiņu nedēļu ilgā gavēņa sākuma. Protams, notiek arī slidināšanās! Masļeņicas kukulīšu vietā ēd pankūkas.

Lieldienas (lihavõõdõh) setiem katru gadu tiek svinētas citā datumā, bet šajā gadījumā nav 13 dienu nobīde no jaunā kalendāra. Skaitīšanā tiek izmantots tas pats nosacījums, bet kalendāru atšķirību dēļ var gadīties, ka Lieldienas tiek svinētas tajā pašā laikā, kad citviet Igaunijā taču var būt arī starpība, pat septiņas nedēļas. 2020. gadā Setumā Lieldienas tiek svinētas 19. aprīlī, t.i., nedēļu vēlāk nekā Igaunijā. Lieldienās viena no neparastākajām daļām ir nakts dievkalpojums: tas notiek naktī pirms 1. Lieldienām. Ar svecēm rokās cilvēki pēc dievkalpojuma nakts melnumā dodas gājienā apkārt baznīcai. Maģiski!

Lieldienu centrālā vieta ir olu ripinātava ‒ no smiltīm būvēts olu ripināšanas laukums. Ripinātava ir gluži kā nolaidens slidkalniņš ar divām platām renēm (sk. video). Spēles princips ir sekojošs: pa ripinātavu jeb reni jāpalaiž sava ola un jātrāpa citai olai, tādējādi iegūstot punktus un tiesības mēģināt vēlreiz. Ripinātavas tiek veidotas gan Obiņicā, gan Verskā, gan citos ciemos.

6. maijā ir Verskas baznīcas lielākie svētki – Jurģi. Vispirms baznīcā tiek noturēts dievkalpojums, tad cilvēki dodas uz kapiem pieminēt senčus un pēcpusdienā pulcējas laukumā, lai svinētu t.s. Kirmas jeb ciema svētkus. Tāpat vasarā vietējie baznīcas svētki tiek svinēti arī citviet Setumā baznīcās: Luhamā baznīcas vārda svētki ir Vasarsvētki, Sātses svarīgākie svētki ir t.s. "päätnitsapäiv" (jūlija pēdējā piektdiena) un Obiņicā Pestīšanas diena (19. augusts).

Atšķirībā no Igaunijas Jāņi, vismaz t.s. vecā Jāņu diena (7. jūlijs), Setumā vairāk ir kā vietējā svētku diena – tie ir Miķeļa baznīcas svētki, vairāk tie tiek svinēti arī Treski ciemā. Mūsdienās ciemos Jāņus svin arī pēc jaunā kalendāra, tāpat kā Ziemassvētkus.

Pareizticīgo Ziemassvētki (7. janvāris) Setumā tiek saukti par "talsipühad". Ar Igaunijas Ziemassvētku paražām, tiesa, šeit nav daudz kopēja - eglītes netiek nestas iekštelpās, Ziemassvētku rūķīši nenāk, arī dāvanas netiek ne veidotas, ne nestas. Tā vietā notiek acu mazgāšana ar „sudraba ūdeni" (mutes bļodā tiek ielikta sudraba ķēde), un puiši ar aizdegtām svecēm dodas no ģimenes uz ģimeni, sludinot Kristus dzimšanu.

Setumā nopietni attiecas pret aizliegumu strādāt svētku laikā, un tā tas saglabājies līdz šai dienai. Uzskata, ka strādāšana svētku laikā piesauc nelaimi un bēdas, un daudziem tam ir attiecīgs pierādījums.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
4.06. riteņbraukšanas sezonas atklāšana Liepājas reģiona TIB
4. jūnijā ar komandu velorogaininga sacensībām dažādās ieskaites grupās "Velobums" tiks atklāta riteņbraukšanas aktīvā sezona Liepājā. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 26.05.2022 - 01.06.2022 Ģimenes pārgājiens Valmieras novadā Valmieras TIC
Maijā, aicinām doties piedzīvojumā uz Sēļu un Pantenes pusi kopā ar Muižnieka atslēgu glabātāju Pārgājienu cikla 4. posmā! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37798405sec.