Autors: Jānis Pēteris Bērziņš
Avots: BalticTravelnews.com/ History.com
Ekvadoras galvaspilsēta Kito atrodas seismiski aktīvā zonā, varenu vulkānu ielokā. Pilsētas iedzīvotājiem nākas samierināties ar regulārām dažāda stipruma zemestrīcēm, taču 1859.gada 22.marts kļuva par īstu melno dienu valsts vēsturē – šajā dienā notika īpaši postoša zemestrīce, nogalinot 5000 cilvēku un visiem laikiem noslaukot no zemes virsas daudzas no tā laika skaistākajām celtnēm Dienvidamerikā.
Reklāma
Kito dokumentētajā zemestrīču vēsturē trakākais notikums gadījās 1797.gada 4.februārī. Tektonsikās aktivitātes ne tikai iznīcināja pilsētu (aplēstais upuru skaits bija 40 000), bet arī aktivizēja Kotopaksi vulkānu, kas savukārt izraisīja lavas lietu pār Ambato pilsētiņu. 60 gadus vēlāk Kito bija uzcelta no jauna un lielā nelaime jau puslīdz piemirsta. Līdz pienāca 22.marta rīts ... pilsētai uzbruka gandrīz sešas minūtes ilgi nepārtraukti grūdieni, gruva mājas un baznīcas, apkārtne tika pilnībā izdemolēta. Tika sagrauti arī ievērojami arhitektūras pieminekļi, tai skaitā valdības pils, El Sagrario kapela un Augustīņu templis. Par laimi, neskatoties uz tik vērienīgiem grautiņiem, cilvēku upuru skaits šoreiz bija mazāks kā varētu būt. Tas pateicoties faktam, ka 8:30 no rīta, kad sākās zemestrīce, daudzi Kito iedzīvotāji jau bija atstājuši savas mājas un netika aprakti to drupās.
Pēc šīm 1859.gada šausmām ekvadoriešiem tika atelpas brīdis 90 gadu garumā – nākamā tik nopietnā zemestrīce notika 1949.gadā, un prasīja 6000 upuru dzīvības.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.