20. jūnijs vēsturē: Vācija nolemj galvaspilsētu pārcelt uz Berlīni

Domājot par Vāciju, viena no pirmajām lietām, kas ienāk prātā ir tās galvaspilsēta Berlīne. Berlīne ir viena no Eiropas metropolēm, politiskajiem, kultūras un modes centriem.

Patiesībā Berlīne ir ļoti jauna pilsēta. Tā sāka strauji attīstīties tikai pēc 1871. gada, kad tā kļuva par Vācu impērijas galvaspilsētu. Tuvāko 50 gadu laikā pilsētas iedzīvotāju skaits pieauga četras reizes, bet līdz Otrajam Pasaules karam - vēl vairāk nekā divas reizes. Tomēr karš ieviesa savas korekcijas - pirmkārt, iedzīvotāju skaits pilsētā trīs gadu laikā nokritās par trešdaļu, bet otrkārt - pilsēta tika sadalīta četrās okupācijas zonās, kļūstot par kara krustpunktu. Tāpat, kara noslēguma fāzē, 1945.gadā, pilsēta tika praktiski nopostīta (zaudējumi aptuveni 70% apmērā). Protams, šādā vietā bija grūti pastāvēt parlamentam, tāpēc Bundestāgs tika pārcelts uz Bonnu - pilsētu Vācijas rietumos, Ziemeļreinas-Vestfālenes dienvidos, Reinas upes krastos ap 20 kilometru augšup no Ķelnes.

Lai neļautu Austrumberlīnes iedzīvotājiem pārbēgt uz Rietumiem, tika izveidots Berlīnes mūris, kas sadalīja pilsētu uz pusēm. Mūris stāvēja gandrīz 50 gadus līdz tas krita 1989.gadā. Pēc aptuveni pusotra gada - 1991.gada jūnijā, Vācijas Bundestāgs pēc karstām debatēm nobalsoja par Vācijas galvaspilsētas pārcelšanu uz vēsturisko galvaspilsētu - Berlīni. Tomēr vēl aizvien vairākas Vācijas ministrijas faktiski atrodas Bonnā.

Bonnā dzīvo aptuveni 320 tūkstoši iedzīvotāju (Berlīnē - ap 3,4 miljoniem), bet tai patiesībā ir daudz ilgāka vēsture nekā Berlīnei. Bonna radās ap 10 gadu p. m. ē., kad romieši pie apdzīvotās vieta Bonnas uzcēla tiltu pār Reinu. Pēc Teitoburgas meža kaujas šeit tika radīta liela leģionāru nometne. No 1288. līdz 1803. gadam Bonna bija Ķelnes arhibīskapu rezidence. 1794. gadā franči sagrāba pilsētu un tā kļuva par Francijas daļu. 1815. gadā tā iekļāvās Prūsijā un bija tās sastāvā līdz 1945. gadam. Vēl četrus gadus vēlāk - 1949.gadā pilsēta kļuva par Vācijas Federatīvās republikas pagaidu galvaspilsētu. 

----------------------------------------------------------------------------------------

20. jūnijs vēsturē: Pirmais izmēģinājuma brauciens pa Lamanša tuneli

Foto: theguardian.com

Pirms 23 gadiem, 1993. gada 20. jūnijā, tikai veikts pirmais vilciena izmēģinājuma brauciens pa Lamanša tuneli – zemūdens pārvadu, kas savieno Folkstonu Lielbritānijā ar Kokelu Francijā un pa kuru šobrīd gada laikā ceļo aptuveni  20 miljoni pasažieru.

Pirmās idejas par tuneli, kas šobrīd tiek dēvēts par vienu no mūsdienu pasaules septiņiem industrijas brīnumiem, izskanēja jau XIX gadsimta sākumā, un tās pašas simtgades nogalē abpus šaurumam pat sākās rakšanas darbi, tomēr militāru un drošības apsvērumu dēļ ieceri apturēja un pa īstam iedzīvināja vairākas desmitgades pēc Otrā pasaules kara.

Pēc tam, kad 1973. gadā Parīze ar Londonu parakstīja nodoma līgumu par tuneļa celtniecību, 1988. gadā tika uzsākta tuneļa būvniecība, kas ilga sešus gadus. Tuneļa celtniecības karstākajā brīdī tika nodarbināti aptuveni 13 000 strādnieku ar 11 urbšanas iekārtas, no kurām viena vēl joprojām ir aprakta zem tuneļa. Kopā viss ekipējums svēra vairāk kā Eifeļa tornis, aptuveni 12 000 tonnu. Pēc vairāku gadu rakšanas, 1990. gada 1. decembris kļuva projekta simboliskāko dienu – tikko izraktā tuneļa vidū satikās franču un angļu strādnieki, kas savā starpā simboliski apmainījās ar karogiem.

Pēc tam 1993. gada 20. jūnijā tika veikts pirmais izmēģinājuma brauciens un vēl pēc nedaudz mazāk kā gada – 1994. gada 6. Maijā – Lielbritānijas karaliene Elizabete II un Francijas toreizējais prezidents F. Miterāns svinīgi atklāja Lamanša tuneli.

Tagad tunelis ir garākais zemūdens tunelis pasaulē, kas diendienā pārvadā aptuveni 50 000 pasažieru un ir lielisks veids, kā tūristiem pārvietoties no Lielbritānijas uz Franciju. 

----------------------------------------------------------------------------------------

20. jūnijs vēsturē: Tiek atzīmēta pasaules bēgļu diena

Foto: Pixabay.com; Avots: BalticTravelnews.com/www.unhcr.org/Satori.lv

Pasaules bēgļu diena tiek atzīmēta katru gadu šajā datumā, lai ar dažādiem pasākumiem pievērstu uzmanību un izglītotu par bēgļu sarežģīto situāciju visā pasaulē.

Šī diena pirmoreiz tika atzīmēta 2001. gadā. 20. jūnijā desmitiem tūkstošu cilvēku visā pasaulē velta laiku, lai novērtētu bēgļu gaitās devušos cilvēku ieguldījumu un izteiktu par to atzinību. Ikgadējā atceres diena tiek atzīmēta ar dažādiem pasākumiem vairāk nekā 100 valstīs. Tajos piedalās valdību pārstāvji, palīdzības organizāciju darbinieki, slavenības, civiliedzīvotāji un arī tie, kas bijuši spiesti doties bēgļu gaitās.

Vieni no galvenajiem uzstādījumiem, par ko tiek pastiprināti runāts 20.jūnijā ir nodrošināt trīs lietas bēgļiem - visiem bēgļu bērniem jābūt iespējai iet skolā; visiem bēgļiem jābūt vietai, kur dzīvot; visiem bēgļiem jābūt iespējai strādāt vai apgūt jaunas iemaņas, tādējādi sniedzot ieguldījumu sabiedrības labā.

Šodien, atzīmējot Pasaules bēgļu dienu, Rīgā notiks pasākums "Dzīvā bibliotēka", kurā šoreiz piedalīsies ne tikai rīdzinieki, patvēruma meklētāji un bēgļa statusu ieguvušie, bet arī cilvēki, kuru vecāki vai vecvecāki dažādu iemeslu dēļ bijuši spiesti pamest Latviju, kā arī tie, kuri bijuši iesaistīti patvēruma sistēmas ieviešanā Latvijā 1990.gados. Pasākums norisināsies Rīgas Ekonomikas augstskolā, un to organizē kustība "Gribu palīdzēt bēgļiem" un domnīca "Providus" sadarbībā ar ANO Bēgļu aģentūras Ziemeļeiropas biroju un Rīgas Ekonomikas augstskolas Mediju centru.

Pasākuma ietvaros būs iespējams arī virtuāli apmeklēt bēgļu nometni ar īpašu virtuālo briļļu palīdzību, uzzināt par jaunākajām migrācijas tendencēm pasaulē, kā arī nogaršot Tuvo Austrumu ēdienus, kurus gatavojusi "Humusa komanda". Pēc "Dzīvās bibliotēkas" stāstu uzklausīšanas apmeklētāji varēs uzdot jautājumus, bet pasākuma noslēgumā paredzēta apļa saruna par gūtajiem iespaidiem un sajūtām.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Jaunas izstādes Cēsu Izstāžu namā Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Cēsu Izstāžu namā jaunas izstādes un akcija ”Cēsnieku dienas” - cēsniekiem un novadniekiem pirmdienās un otrdienās Izstāžu nama apmeklējums par | Skatīt vairāk
Latvija
Glempings "BikBus" TAKA
Augšdaugavas novadā parādījās ekskluzīva atpūtas un ekskursiju vieta – glempings “BikBus”. Tā ir pirmā unikāla vieta Latgalē ar iespēju | Skatīt vairāk
Seno amatu darbnīca "Klēts" TAKA
Seno amatu darbnīca “Klēts” izveidota Raiņa mājā Berķenelē. Ēkas pirmajā stāvā ierīkota dažādu seno amatu ekspozīcija. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.07.2021 - 02.08.2021 Alūksnes pilsētas svētki Alūksnes TIC
ALŪKSNE- MANU SAJŪTU PILSĒTA Alūksne- pilsēta ezera krastā- caur emocijām, dažādu noskaņu sajūtām svinēs, godinās, izgaršo, izbaudīs kopā | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.21654105sec.