22. marts vēsturē: Pasaulē atzīmē ūdens dienu

Ūdens ir visas planētas dzīvības avots, tā kvalitāte ir vitāli svarīga ikvienai dzīvai būtnei. Latvija var lepoties ar bagātīgiem ūdens resursiem – šeit netrūkst ne virszemes, ne pazemes ūdens, ir gara jūras piekrastes līnija un nokrišņu daudzums gadā nodrošina pietiekami mitru klimatu. Tomēr ūdens ir "jutīgs" dabas resurss – to ietekmē gan tas, kā mēs ūdeni izmantojam un lietojam, gan tas, kā par to rūpējamies pēc ūdens izmantošanas savām vajadzībām.

22. martā kopš 1993. gada visā pasaulē pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, un tās koordinatore ir Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO). Šo dienu atzīmē, organizējot dažādus izglītojošus un informatīvus pasākumus, lai pievērstu ikviena cilvēka uzmanību ūdens svarīgajai lomai mūsu dzīvē. Latvijā šī diena tiek atzīmēta kopš 1996. gada.

Kāpēc jādzer ūdens?

Par maz dzerot ūdeni pieaug paaugstināta asinsspiediena risks, aterosklerozes risks,  sirds asinsvadu saslimšanu risks, urīnizvades sistēmas infekciju risks. Kā arī grūtāk ietekmēt svaru. Novērots, ka indivīdiem, kuri dzer 5 un vairāk glāzes ūdens dienā, samazinās svara problēmas par 46% vīriešiem un par 59 % sievietēm.

Cik jādzer?

Teorētiskajos aprēķinos vajadzība pēc ūdens ir 35 ml/kg ķermeņa masas dienā. Vidēji 70 kg smagam cilvēkam jāuzņem 2-2,5 l ūdens dienā. Ja cilvēks svīst fiziskas slodzes laikā vai karstuma dēļ, vajadzība pēc ūdens pieaug. Ja ar uzturu uzņem daudz olbaltumu un pastiprināti lieto sāli, vajadzīgs vairāk ūdens. Saldinātie dzērieni samazina slāpju sajūtu un tādējādi veicina lielāku to uzņemšanu.

Kā ūdens jādzer?

Maziem malciņiem visu dienu. Vai arī no rīta glāzi ūdens, pirms katras ēšanas, pēc katra tualetes apmeklējuma un vakarā pirms gulētiešanas. Ja dzer ļoti daudz vienā reizē nieres, vairs nespēj izvadīt lieko ūdeni un rodas ūdens intoksikācija.

Iespējamie vēstneši, kas liecina, ka ūdens organismā ir par maz - negribas dzert, kalst mute, aizcietējumi, paaugstināts kuņģa sulas skābums (nemēdz būt par daudz skābes – vienkārši trūkst ūdens), sausa āda un mati, neelastīgi nagi.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 26.04.2025 - 03.05.2025 MIKS GALVANOVSKIS Valmierā Valmieras novada Tūrisma pārvalde
2. maijā, 19:00 aicinām uz patriotisku, latvisku un enerģisku vakaru AKUSTIKĀ kopā ar Latvijas jauno rokmūziķi Miku Galvanovski. | Skatīt vairāk
20 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.04.2025 - 04.05.2025 Bārtas plostnieku svētki Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs
Gadsimtiem sens ir plostnieku amats – skaudrs, bīstams, bet reizē arī skaists. | Skatīt vairāk
Ekskluzīva iespēja! Latvia Tours
EKSKLUZĪVI RIXOS VIESIEM – BEZMAKSAS PIEKĻUVE KONCERTAM! Šis ir pasaules mēroga notikums – Jennifer Lopez uzstājas 4. jūlijā 2025 Rixos Radamis | Skatīt vairāk
no 1560 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::0.129776sec.