24. augusts vēsturē: Vezuva izvirdums aprok Pompejus

Pirms 1941 gada Vezuva izvirduma laikā tika aprakti Pompeji Itālijā.

Pomeji bija Senās Romas pilsēta Itālijas teritorijā, kas atrodas netālu no mūsdienu Neapoles, Kampānijas reģionā.  Pompejus dibināja oski sestajā gadsimtā pirms Kristus. Pilsētas nosaukums visticamāk cēlies no osku vārda pumpe - pieci. Pilsēta ir izveidojusies apvienojoties pieciem miestiem. Pēc citas versijas pilsētas nosaukums cēlies no grieķu valodas vārda pompe - triumfāls gājiens: Pompeju un Herkulānas dibināšanas leģenda vēstī, kad Hērakls uzveicis milzi Gērionu, svinīgi izgājis cauri pilsētas ielām. Pilsētai bija svarīga loma tirdzniecības ceļā Via Appia, kas savienoja Romu un Dienviditāliju. Pompejā bija vasarnīcas daudziem dižciltīgiem romiešiem.

Mūsu ēras 79. gadā trīs pilsētas - Pompeji, Herkulāna un Stabija – tika apraktas Vezuva izvirduma laikā. Taču pirms izvirduma, 62. gadā mūsu ērā, šo reģionu piemeklēja vēl viena dabas katastrofa – zemestrīce. Tā radīja ļoti lielus zaudējumus pilsētai, praktiski visas būves bija cietušas zemestrīces laikā. Lielākā ēku daļa tika saremontētas, tomēr daļa pat līdz pilsētas bojāejai 79. gadā, joprojām bija pussagruvušas.

Vezuva izvirdums sākās 79. gada 24. augustā pa dienu un ilga apmēram diennakti, par ko liecina daži saglabājušies Plīnija Jaunākā "Vēstuļu" manuskripti. Tās pārklāja bieza pelnu kārta, tāpēc, kad pilsēta 18. gadsimtā pilsēta tika no jauna atrasta, noskaidrojās, ka pilsētās viss ir saglabājies tieši tāds, kā līdz izvirduma brīdim. Zem daudziem metriem pelnu tika atrastas ielas, mājas ar pilnīgu iekārtojumu, cilvēki un dzīvnieki, kuri nepaspēja izglābties. Izvirdums bija tik spēcīgs, ka pelni no tā aizlidoja pat līdz Ēģiptei un Sīrijai.  Pēc zinātnieku aprēķiniem, tolaik izvirdumā bojā gāja no 10 līdz 25 tūkstošiem cilvēku, tostarp arī slavenais romiešu zinātnieks un rakstnieks Gajs Plīnijs Vecākais.

Mūsdienās Pompeji ir viens no populārākajiem tūrisma apskates objektiem pasaulē. Saskaņā ar profesori Mariju Bīrdu šī ir vienīgā vieta pasaulē, kur var vispār mēģināt patiešām saprast, kā dzīvoja romieši pirmajā gadsimtā – bordeļi, labierīcības, smalkas ēdamistabas, greznās pirtis (kas būtībā ir mūsdienu SPA, veselības klubu un sporta zāles apvienojums). Katru gadu seno pilsētu apmeklē aptuveni 2,5 miljoni tūristu. Tāpēc joprojām darbīgais vulkāns, kura tiešā tuvumā dzīvo apmēram trīs miljoni cilvēku, vēl aizvien tiek uzskatīts par vienu no bīstamākajiem vulkāniem pasaulē.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.4107399sec.