23.janvāris vēsturē: Latvija un Ēģipte nodibināja diplomātiskās attiecības

1992. gada 23. janvārī, Latvija un Ēģipte nodibināja diplomātiskās attiecības. 

Vestnesis.lv: Ēģiptes Arābu Republika ir valsts ar miljonu kvadrātkilometru lielu teritoriju. Pagājušā gadsimta 40. gados Ēģiptes ekonomikā nozīmīgu vietu ieņēma angļu un franču kapitāls. Suecas kanāla būves pabeigšana 1869. gadā nostiprināja Rietumu lielvalstu ekonomisko un politisko ietekmi Ēģiptē. Kopš 1882. gada Ēģipti faktiski pārvaldīja Lielbritānijas ģenerālkonsuls. 1914. gadā Ēģipte tika pasludināta par Lielbritānijas protektorātu.

1922. gadā Lielbritānija atzina Ēģipti par suverēnu valsti. Otrā pasaules kara laikā Ēģiptes armija piedalījās angļu armijas kaujās pret itāļu un vācu ekspedīcijas karaspēku Lībijā.

1952. gadā Gamala Abdela Nāsera vadītaāmilitārā organizācija “Brīvie virsnieki” gāza karali Farūku. 1953. gadā Ēģipte tika pasludināta par republiku. 1956. gadā pēc prezidenta Nāsera valdības prasības angļu karaspēks atstāja Ēģipti. Ēģiptes valdība nacionalizēja Suecas kanālu. 1956. gadā izraisījās karš starp Ēģipti no vienas un Angliju, Franciju un Izraēlu no otras puses. Ēģipte šajā karā saņēma ļoti lielu Padomju Savienības palīdzību — PSRS jau kopš G.A. Nāsera nākšanas pie varas atvēlēja milzu līdzekļus savas ekonomiskās un militārās stratēģiskās ietekmes nostiprināšanai Ēģiptē.

1957. gadā Ēģipte apvienojās ar Sīriju, izveidojot Apvienoto Arābu Republiku, taču 1961. gadā Sīrija no AAR izstājās. 1963. gadā Ēģiptē tika nodibināta masu organizācija “Arābu Sociālistiskā savienība”, kas pasludināja sociālisma celšanu valstī. PSRS joprojām veltīja milzu līdzekļus savas ietekmes nostiprināšanai ekonomiski, militāri un politiski svarīgajā reģionā.

Pēc Nāsera nāves 1970. gadā strauji mainījās spēku samērs Ēģiptē, mazinājās arī PSRS ietekme. 1971. gadā valsti pārdēvēja par Ēģiptes Arābu Republiku. 1973. gada karā ar Izraēlu Ēģipte atguva daļu no 1967. gada karā zaudētās Sinaja pussalas. 1976. gadā Ēģipte denonsēja 1971. gadā noslēgto sadarbības līgumu ar PSRS, bet 1977. gadā likumdošanas ceļā likvidēja vairākas Nāsera valdības reformas. 1977. gada novembrī ĒAR prezidents Anvars Sādāts ieradās vizītē Jeruzālemē, aizsākot vēsturisko tuvināšanos ar Izraēlu. 1978. gada septembrī Kempdeividā (ASV) Ēģipte ar Izraēlu vienojās par separāta miera noslēgšanu. 1981. gada oktobrī prezidents Sādāts tika nogalināts atentātā, taču prezidents Mubāraks tūdaļ pēc stāšanās amatā paziņoja, ka turpinās iepriekšējās valdības politiku.

Ēģipte ir agrāri industriāla valsts, kuras ekonomikā nozīmīgu vietu ieņem naftas, krāsaino metālu un fosforītu ieguve, kā arī pārstrādes rūpniecība. Tomēr vairāk nekā ceturto daļu no rūpniecības kopprodukcijas dod tekstilrūpniecība un apmēram tikpat — pārtikas rūpniecība. Svarīga nozīme Ēģiptes ekonomikā ir Suecas kanālam. Galvenā lauksaimniecības kultūra ir garšķiedras kokvilna.

Diplomātiskās attiecības ar Ēģiptes Arābu Republiku Latvija nodibināja 1992. gada 23. augustā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Foto konkurss Zeltiņos Alūksnes TIC
Ikviens tiek aicināts piedalīties foto un video konkursā visa gada garumā, kodolraķešu bāze Zeltiņos atrodas viena 20 kilometru attālumā no Alūksnes | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 25.02.2023 - 26.03.2023 25.un 26.02 Madonā Kamanu suņu sacensības Madonas TIC
Sporta un atpūtas bāzē “Smeceres sils” jau ceturto reizi norisināsies Latvijas Kamanu suņu sporta federācijas rīkotais pasaules kausa posms kamanu | Skatīt vairāk
Apmeklē Apvienoto Karalisti!  Europcar
Atlaide 10% Rezervē līdz 2023. gada 31. martam, un brauc līdz 2023. gada 14. decembrim. | Skatīt vairāk
Ekskursija ar ģidu pa Subati TAKA
Subate – daudznacionāla, kolorīta pilsēta, dažādu konfesiju (katoļu, luterāņu, vecticībnieku) pārstāvēta. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.43008614sec.