Stāvot uz pārmaiņu sliekšņa - SAP ekspertu viedoklis par mākslīgā intelekta attīstību, ietekmi uz uzņēmumiem un darbaspēku

Kopš pagājušā gada novembra, kad uzņēmums OpenAI iepazīstināja ar ChatGPT, mākslīgā intelekta (MI) joma piedzīvojusi strauju attīstību. Lielie tehnoloģiju giganti viens pēc otra attīsta savus MI čatbotus, lielo valodu modeļus, mašīnmācīšanās un automatizācijas risinājumus. Vienlaikus daudzi eksperti uzskata, ka MI attīstību varētu pielīdzināt interneta laikmeta sākumam vai viedo telefonu ienākšanai mūsu dzīvēs. Protams, par MI tālāko attīstību pagaidām grūti spriest un šobrīd kaut ko mēģināt detalizēti prognozēt ir gluži kā zīlēt kafijas biezumos. Taču tas neliedz uzņēmumiem jau šobrīd izmantot mākslīgo intelektu savā labā, lai attīstītos un palielinātu konkurētspēju.

Par to, kādas iespējas MI šodien spēj sniegt uzņēmumiem, tika diskutēts septembra vidū notikušajā, SAP Latvijaorganizētajā Inovāciju un inteliģences pasākumā, kur piedalījās un ar nozares tendencēm dalījās zinošākie SAP eksperti. Starp tiem bija arī SAP inovāciju viceprezidents Timo Elliott, SAP EMEA galvenais tehnoloģiju vadītājs, kā arī SAP Business Technology Platform vecākais vadītājs Iver van de Zand un SAP talantu inteliģences, mācīšanās un iesaistes risinājumu daļas vadītājs Donald Ross. Pēcpasākuma ekspresintervijās eksperti pauda viedokli par mākslīgā intelekta attīstību, ietekmi uz uzņēmumiem un darbaspēku un kā šī tehnoloģija ir ietekmējusi SAP produktu attīstību.

Lielo pārmaiņu priekšā
Īstajā vietā izmantoti MI risinājumi gan uzņēmumam, gan darbiniekiem var sniegt virkni ieguvumu, iespēju, pat pavērt jaunas attīstības perspektīvas. Timo Elliott norāda, ka jau šobrīd redzam to, ka MI palielina produktivitāti dažādās jomās. Piemēram, programmēšanas rīki ļauj kodēt ātrāk, kas nozīmē arī to, ka inovācijas var attīstīties straujāk. Vienlaikus tas arī nozīmē to, ka darbiniekam vairs nav obligāti jābūt augsta ranga ekspertam savā jomā, jo lielu daļu darba paveic MI. Savukārt Iver van de Zand uzsver, ka MI sniegs ieguvumu tikai tad, ja šo tehnoloģiju spēsim pareizi un īstajā vietā pielietot. Tas īpaši attiecas uz pareizo datu izmantošanu un apkopošanu, lai vēlāk spētu radīt risinājumus ar pievienoto vērtību. Tomēr kopumā eksperts ir pārliecināts, ka MI radīs milzu pārmaiņas - jaunas iespējas, jaunu amatus, jaunus izaicinājumus, sniegs iespēju ātrāk paveikt uzdevumus un nodrošinās lielāku konkurētspēju.

Kļūsim cilvēciskāki
Lai arī MI paver plašas attīstības iespējas uzņēmumiem, aktuāls paliek jautājums par to, kā šī tehnoloģija ietekmēs darbaspēku. Šobrīd ļoti populārs viedoklis ir, ka MI dēļ darbu zaudēs tie, kuri nepratīs šo tehnoloģiju izmantot profesionālo pienākumu veikšanai. Timo Elliott ir pārliecināts, ka mākslīgais intelekts darbiniekam sniegs virkni ieguvumu, atvieglos ikdienas darbu un ļaus lielāku uzmanību pievērst svarīgākiem darba pienākumiem. Eksperts uzskata, ka galu galā MI padarīs mūs cilvēciskākus. Darbinieki varēs vairāk koncentrēties uz to, ko māk un vēlas darīt un izmantos MI kā instrumentu, lai sasniegtu vairāk.

Tikmēr Donald Ross, daloties ar SAP pieredzi, stāsta, ka uzņēmumā liels fokuss tiek likts uz darbinieku prasmju, pieredzes un vēlmju izpratni un atbilstošu izaugsmes iespēju sniegšanu. Viņaprāt, tas ir katras organizācijas viens no lielākajiem uzdevumiem, kura īstenošanā, protams, talkā var nākt mākslīgais intelekts. Zinot darbinieka prasmes, vēlmes, motivāciju veikt darbu un izmantojot SAP SuccessFactors Opportunity Marketplace risinājumu, organizācijai ir iespējams piemeklēt darbiniekam atbilstošo amatu, mentoru, apmācības. Ross norāda, ka šādā veidā uzņēmums arī spēs labāk noturēt talantīgos darbiniekus, tiks veicināta iekšējā mobilitāte un komunikācija darbinieku vidū.

50 gadus kopsolī ar mākslīgo intelektu
Nenoliedzami MI straujā attīstība ir ietekmējusi daudzas kompānijas, mudinot vismaz sākt domāt par automatizāciju, procesu optimizāciju un iespējām manuāli veicamu darbu uzticēt datoram. To vidū ir arī SAP. Uzņēmumam ir 50 gadu ilga pieredze ar mākslīgo intelektu, būtībā SAP jau kopš dibināšanas pievērsies šai jomai. Šobrīd MI ir viena no SAP prioritātēm, un uzņēmums šo tehnoloģiju integrē visos biznesa procesos, kur tas iespējams. Iver van de Zand stāsta, ka galvenās jomas, kur SAP izmanto MI, ir apkopotu datu sagatavošanā un lietojumprogrammās. Tāpat eksperts uzsver, ka uzņēmuma mērķis nav tikai pašiem izstrādāt vajadzīgos algoritmus. Šajā ziņā SAP sadarbojas ar Google, Data Robots, Microsoft, AWS, kuru radītos algoritmus integrē savā sistēmā.

Savukārt Timo Elliott atklāj, ka līdzīgi kā citi tehnoloģiju giganti arī SAP aktīvi investē MI risinājumos un meklē veidus, kā šo tehnoloģiju integrēt savās lietojumprogrammās. Šobrīd SAP MI rīkus izmanto miljoniem cilvēku visā pasaulē tādās jomās kā personālvadība, piegādes ķēde, datu analītika, tendenču prognozēšana, klientu pieredzes uzlabošana u.c. MI jomai strauji attīstoties, SAP meklē arvien jaunus veidus, kā padarīt klientu ikdienu vieglāku, automatizēt procesus un ļaut fokusēties lielajiem biznesa mērķiem. Timo Elliott atklāj, ka pēdējo mēnešu laikā SAP aktīvi pēta un izmanto ģeneratīvā MI un lielo valodu modeļu iespējas, piemēram, analītikas produktu izstrādē.
Jāpiezīmē, ka SAP ir vairāk nekā 22 tūkstoši partneruzņēmumu visā pasaulē. Kompānijas izstrādātos risinājumus izmanto liels skaits globālā un vietējā biznesa līderu. 80% SAP klientu ir tieši Mazā-Vidējā biznesa lietotāji. Pērnā gada nogalē SAP atzīmēja 50 gadu, savukārt SAP Latvija - 15 gadu jubileju.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Lieldienas  un skolēnu brīvdienas Estravel Latvia
Atpūta svētkos un skolēnu brīvlaikā - īsie ceļojumi un atpūta tepat Tartu ar izklaides programmu. Nepalaidiet garām, jo vietas kūst! | Skatīt vairāk
no 222 EUR
Atslodzei un enerģijai Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri
Uzlādējiet ziemas iztukšotās enerģijas baterijas! Veselības veicināšanas programma spēkā no 1.marta līdz 15.maijam. Procedūras, nodarbības | Skatīt vairāk
no 250 EUR
PIRTS “ATGŪSTI SPĒKU PIRTĪ” TAKA
Ideāla vieta, kur baudīt īstu pirts rituālu. Pieejams masāžas baseins kompānijām līdz 6 cilvēkiem. Profesionālas pirtnieces pieaicināšana. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.02.2024 - 02.03.2024 Dodies uz slēpošanas bāzi Egļukalns. TAKA
Katru ziemu Augšdaugavas novada slēpošanas bāze un snovborda paradīze - slēpošanas bāze Egļukalns piedāvā baudīt ziemas priekus. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.16670084sec.