TŪRISMA BIZNESS | Bizness

Izsludina pieteikšanos UNESCO programmas «Pasaules atmiņa» Latvijas nacionālajam reģistram

 UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina atmiņas institūcijas – muzejus, arhīvus, bibliotēkas –, citas juridiskās un privātās personas, kuras glabā Latvijas nozīmīgākās dokumentāra mantojuma liecības, līdz 2021. gada 30. aprīlim pieteikt tās iekļaušanai UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

“Programmas “Pasaules atmiņa” reģistri reprezentē gan intelekta, gan jaunrades virsotnes, kas iemūžinātas tekstā, attēlā un skaņā. Tajā pašā laikā tie ir dokumenti, kuri ir atstājuši ietekmi uz vēstures gaitu, politiskiem notikumiem, tautsaimnieciskiem sasniegumiem. Tie ir gan komunikācijas un informācijas artefakti, gan process, kuram pamatā ir viens no UNESCO pīlāriem – zināšanu pieejamība, brīva aprite un tālāka uztvere sabiedrībā. Reģistri ir arī stāsts par atmiņas institūcijām. Latvija pastāvīgi ir bijusi aktīva dalībniece, atbalstot gan globālo, gan nacionālo reģistru,” uzsver UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas Nacionālās komitejas priekšsēdētājs Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks.
Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās dokumentārā mantojuma nominācijas ar dažādu informācijas nesēju – tekstuālu, ilustratīvu, audiovizuālu u.c. – palīdzību atspoguļo, skaidro un saglabā Latvijas vēstures liecības. Katra jauna nominācija bagātina mūsu kolektīvo atmiņu un stiprina gan nacionālo, gan vispārcilvēcisko identitāti.
Dokumentārā mantojuma liecību piederība UNESCO „Pasaules atmiņas” Latvijas nacionālajam reģistram ir priekšnosacījums pretendēšanai uz pieteikumu starptautiskajam reģistram, kas nozīmē ne tikai dokumentārā mantojuma vienības augstu novērtējumu un starptautisku atzinību, bet arī valsts pausto atbildību šo mantojumu saglabāt un darīt to pieejamu ikvienam pasaules iedzīvotājam. Latvijā tiek glabātas divas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautās nominācijas: „Dainu skapis” un „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.
Pieteikumus UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram iespējams iesniegt līdz 2021. gada 30. aprīlim, aizpildot un nosūtot nepieciešamos dokumentus UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai (Pils laukumā 4–206, Rīgā, LV-1050) un nominācijas elektronisko versiju nosūtot uz e-pastu: [email protected]
UNESCO programma „Pasaules atmiņa” 1992. gadā tika izveidota ar mērķi apzināt un saglabāt pasaules dokumentāro mantojumu, paplašināt piekļuvi tam un veicināt tā izzināšanu visā pasaulē neatkarīgi no konkrētā dokumenta izcelsmes vietas. Redzamākā programmas „Pasaules atmiņa” iniciatīva ir reģistri, kas tiek veidoti starptautiskā, reģionālā un nacionālā mērogā. Latvijā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija 2009. gadā izveidoja programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālo reģistru, kurā šobrīd ir astoņas nominācijas: „Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita. 1936.–1940.”, „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”, „Raiņa un Aspazijas sarakste (1894.–1929.)”, „Latvijas Centrālās padomes Memorands. Rīga, 1944. gada 17. marts”, „Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924.–1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”, “Latviešu folkloras krātuves fonogrāfa valču kolekcija”, “Johana Kristofa Broces antikvārā kolekcija par Livoniju (Latviju un Igauniju) no 13. līdz 19. gadsimtam”, “Hernhūtiešu rokraksta kolekcija, 18. līdz 19. gadsimts”.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 27.01.2023 - 11.02.2023 Sasildies Jēkabpils novadā Jēkabpils novada TIC
Ziemā sasildīties aicina Jēkabpils novada pirtis, baļļas un SPA. Melnās un tvaika pirtis, zāļu rituāli, saunas, āra kubli. Peries pats vai uzticies | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 30.01.2023 - 05.02.2023 Bauskai tapis inovatīvs tūrisma produkts Bauskas TIC
Uzzini, kas ir "VisitBauska fotomirklis" un kādam nolūkam tas radīts! | Skatīt vairāk
Kļūsti par VisitBauska fotomirkļu vēstnesi Bauskas TIC
Visa gada garumā izsludināsim fotomirkļu tēmas, aicinot Tevi fotografēt, savos sociālajos tīklos dalīties ar fotogrāfijām, atzīmējot mūsu profilu | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 01.02.2023 - 11.02.2023 Meteņdiena Vecumniekos Bauskas TIC
Apmeklē Meteņdienas tirgu, maskoto tēlu gājienu, Meteņdienas izdarības un danču vakaru! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.39958501sec.