TŪRISMA BIZNESS | Pētījumi & Statistika

«Figure» Atalgojuma pētījums: Latvijā fiksēts straujākais algu pieaugums 15 gadu laikā

Vidējais mēneša pamatalgu pieaugums, tam pašam darbiniekam strādājot tajā pašā amatā, sasniedza +11,5%, salīdzinot ar periodu pirms gada, liecina atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma “Figure Baltic Advisory” veiktais ikgadējais Vispārējais atalgojuma pētījums. Savukārt, kopējā atalgojuma, kas ietver arī darba samaksas mainīgās daļas, pieaugums bija +14,3%. Tas ir straujākais atalgojuma vidējais kāpums kopš pirmskrīzes laika 2008. gadā, kad arī pieredzējām algu kāpumu divciparu skaitļa apmērā. Pētījuma ietvaros aprēķināta arī vidējā summa, ko gadā tērē organizācijas, lai nodrošinātu dažādus papildu labumus darbiniekiem – veselības apdrošināšana, pasākumus, pabalstus u.c.

“Lai arī viens no atalgojuma pieauguma virzītājfaktoriem pagājušā gada nogalē un šī gada sākumā bija straujais inflācijas kāpums, kā arī zemākajos amatos – minimālās algas pieaugums, tas nav vienīgais aspekts, kas sekmē algu izmaiņas. Pamatalgu kāpumu joprojām būtiski ietekmē darbaspēka trūkums Latvijas darba tirgū, kā arī kvalificētu speciālistu nepietiekamība dažādās jomās. Atsākoties ekonomikas izaugsmei un palielinoties pieprasījumam pēc darbiniekiem, darbaspēka pieejamība atkal kļūs par būtiskāko atalgojuma izmaiņas ietekmējošo faktoru. Savukārt kopējā atalgojuma straujāku pieaugumu noteica arī tas, ka daudzas organizācijas sasniedza labus darbības rezultātus 2022. gadā un 2023. gada sākumā, līdz ar to izmaksājot dāsnākas prēmijas,” skaidro “Figure Baltic Advisory” vecākā konsultante Dace Tauriņa.

“Reģionos bija vērojams straujāks algu pieaugums, cenšoties panākt Rīgu, bet, runājot par nākotnes prognozēm, jāuzsver, ka tās būs ļoti atkarīgas gan no ekonomikas attīstības tempa izmaiņām Latvijā un reģionā, gan no pasaulē notiekošajiem procesiem. Tomēr ir sagaidāms, ka algu pieauguma temps mazināsies,” piebilst D.Tauriņa.

Pētījuma ietvaros noskaidroti arī populārākie papildu labumi, ko organizācijas piedāvā darbiniekiem – izplatītākais no tiem ir iespēja strādāt attālināti, ko vismaz daļai darbinieku piedāvā 96% no organizācijām, kas piedalījās pētījumā. Tam seko dažādi kopābūšanas pasākumi, piemēram, sporta svētki (95%), veselības apdrošināšana (93%), mobilais tālrunis gan darbam, gan personīgai lietošanai (90%), dāvanas Ziemassvētkos, dzimšanas dienās un citos svētkos (80%), pabalsti saistībā ar svarīgiem dzīves notikumiem (kāzām, bērna piedzimšanu u.c.) (80%), kā arī elastīgs darba laiks (79%).

“Domājot par labumiem, ko piedāvāt darbiniekiem, jāņem vērā, ka tie ne tikai palielina  organizāciju iespējas piesaistīt un noturēt darbiniekus, bet arī sniedz iespēju pateikt darbiniekam, ka viņš ir svarīgs un novērtēts. Vienlaikus jāatzīmē, ka šī brīža tendence ir labumu individualizēšana, pielāgojot tos darbinieku vajadzībām un darba specifikai. Lai arī tas rada papildu administratīvo slogu, tādejādi ir iespējams izvairīties no situācijas, kad darbiniekam tiek piedāvāts labums, ko viņš neizmanto. Esam aprēķinājuši arī vidējo summu, kas gadā tiek  paredzēta labumu nodrošināšanai vienam darbiniekam – 996 EUR (strādniekiem - 887 EUR, speciālistiem - 1 016 EUR un vadītājiem - 1 084 EUR),” stāsta “Figure Baltic Advisory” vecākā konsultante Kristiāna Boša.

Pētījuma dati liecina, ka 90% organizāciju piedāvā īstermiņa (mainīgās) prēmijas vismaz vienai darbinieku grupai organizācijā, 47% piedāvā pārdošanas prēmijas un 14% piedāvā ilgtermiņa prēmijas.

Pētījumā analizētas arī darbinieku skaita izmaiņas organizācijās – vairāk nekā puse (60%) iepriekšējo 12 mēnešu laikā ir palielinājušas darbinieku skaitu, savukārt – 27% samazinājušas un 13% darbinieku skaitu nav mainījušas. Vidējā brīvprātīgi aizgājušo darbinieku mainība bija 14%, savukārt, kopējā darbinieku mainība sasniedza vidēji 20%. Dati liecina, ka 61% organizāciju līdz gada beigām plāno palielināt darbinieku skaitu, 28% neplāno mainīt, bet 11% izskata iespēju samazināt darbinieku skaitu.

2023. gada Vispārējais atalgojuma pētījums atspoguļo atalgojuma tendences darba tirgū Latvijā. Pētījums iekļauj informāciju par atalgojuma noteikšanas praksi Latvijas organizācijās, kā arī datus par atalgojumu un tā komponentēm dažādos amatos, kas ļauj izvērtēt organizācijas atalgojuma konkurētspēju darba tirgū. Pētījuma mērķis ir sniegt objektīvu informāciju par atalgojumu un tā apjomu dažādās pozīcijās. Šogad pētījumā piedalījās 396 organizācijas no dažādām nozarēm, sniedzot datus par 82 089 amatu pozīcijām. Pētījuma ietvaros tiek analizētas arī atalgojuma izmaiņas salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem un raksturots, ko organizācijas var sagaidīt attiecībā uz darbinieku atalgojumu nākamajā periodā.

“Figure Baltic Advisory” ir darba tirgus izpētes un vadības konsultāciju uzņēmums Baltijā. Kopš 2007. gada uzņēmums veic atalgojuma pētījumus un ar to saistītos jautājumos konsultē savus klientus visā Baltijā. Agrāk “Figure Baltic Advisory” Igaunijā un Latvijā bija pazīstams kā “Fontes”, bet Lietuvā aptaujas tika veiktas ar nosaukumu “Baltic Salary Survey”.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 01.12.2023 - 09.12.2023 Mazo ražotāju SVĒTKU TIRDZIŅŠ 9.decembrī Tukuma TIC
Mazo ražotāju tirdziņš Tukuma ledushallē 9.decembrī no 10:00 līdz 14:00! | Skatīt vairāk
Latvija
Skolēnu ražoto Ziemassvētku dāvanu tirdziņ Tukuma TIC
Skolēnu ražotās Ziemassvētku dāvanas tirdziņā "CITS BAZĀRS" Tukuma tirdzniecības centrā "Rimi" 12.decembrī no pulksten 10:00 līdz 15:00. | Skatīt vairāk
Dāvanām izvēlies vietejo! Jelgavas reģionālais tūrisma centrs
1. - 24.decembrim tīmekļa vietnē www.visit.jelgava.lv un visit.jelgava Facebook būs publicēti attēli un apraksti ar īpaši sarūpētu svētku dāvanu | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 29.11.2023 - 08.12.2023 Mārtiņš Vilsons Mazmežotnes muižā Bauskas TIC
8.decembrī Mazmežotnes muižā koncertuzvedums "Mīlestības gads". Mārtiņa Vilsona dzejas pasniegšanas veids klausītāju aizved pāri laikam! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.58112597sec.