Skatlogu izstāde «janvāris ‘91» Tukumā

No 14. janvāra līdz 27. janvārim Māksla galerija “Durvis”, Brīvības laukumā 21, Tukumā, savos skatlogos piedāvā apskatīt neparastas formas izstādi ar nosaukumu “janvāris `91”, kas veltīta 1991. gada Barikāžu laikam. Skatlogu izstāde ir skatāma no ielas jebkurā diennakts laikā, bet vislabāk tā izskatās tieši tumšajās stundās. Izstādē no Tukuma muzeja krājuma priekšmetiem ir uzburtas divu dažādu ģimeņu: padomju spēka struktūrās dienējošas personas un jaunu tautfrontiešu dzīvokļu ainas.

Pirms 30 gadiem daudzi cilvēki aktīvi iesaistījās, pulcējās, brauca uz Rīgu, sēdēja pie ugunskuriem un gatavojās cīņai par valsts neatkarību. Ar pirmajām barikāžu dienām cilvēku atsaucība bija milzīga. No Tukuma rajona uz Rīgu aiztransportēja 41 traktoru un 73 smagās mašīnas. Skatlogu izstādē “janvāris ’91” esam pievērsuši uzmanību tiem cilvēkiem, kas atbalstīja pārmaiņas. Daudzi, tostarp Tukuma rajona iekšlietu nodaļas un militarizētās ugunsdzēsēju nodaļas darbinieki devās uz Rīgu vai rūpējās par drošību savā dienesta vietā. Patriotiski noskaņotie tautfrontieši un viņu atbalstītāji, ja vien viņu darba pienākumi to atļāva, organizētos autobusos vai individuāli, visbiežāk ar vilcienu, devās uz Rīgu, lai varētu aktīvi piedalīties Barikādēs. Uz galvaspilsētu devās arī Tukuma kultūras nama kapela un citi kultūras darbinieki, lai ar dziesmām uzmundrinātu aktīvos dalībniekus.

Tomēr daudzi palika mājās dēļ darba vai ģimenes, vai tādēļ, ka nebija izdarījuši izvēli. Skatlogu izstāde parāda deviņdesmito gadu noskaņu cilvēku sadzīvē, kad katrā mājoklī valdīja satraukums, pozitīva pārliecība, arī bailes un neziņa. Šajā laikā mājinieki organizēja pārtikas piegādes, darināja cimdus un zeķes, lai nodotu tos Barikāžu dalībniekiem, gaidīja svarīgo telefona zvanu. Šo dienu trauksmainajiem notikumiem sekoja ikviens, tāpēc televizors un radio bija katras ģimenes “pirmās nepieciešamības lieta”. Jaunie, pārliecinātie cilvēki lielā steigā gatavoja maizītes un siltu tēju, lai paņemtu līdzi uz Barikādēm.

Skatlogā skatāmajā viesistabā redzamas Čehijā ražotas iekārtas priekšmeti, kas iegūti no pensionētā kara komisāra Konstantīna Ruskuļa dzīvokļa, tie atspoguļo to cilvēku dzīves vidi, kas strādāja vadošos amatos vai padomju laika spēka struktūrās. Šiem cilvēkiem bija lielākas iespējas iegādāties ierobežotas pieejamības preces, tostarp “importa mēbeles”. Viņiem dzīvoklī parasti bija stacionārais telefons. Savukārt, jaunām ģimenēm vai studentiem lielākoties nācās īrēt istabiņu. Daudzi dzīvoja vecajās ēkās, kur nebija labierīcību. Dzīvoklīšu iekārtojums lielākoties bija diezgan pieticīgs. Itin bieži virtuves noformējumā izmantoja tā saukto vaskadrānu, aplīmējot skapīšu durvis un sēžamos. Tā kā veikalos trūka preču, tad daudz kas tika darināts un gatavots mājās, tostarp konservi un ievārījumi.

Izstādes ideju realizēja Tukuma muzeja radošā komanda Tukuma Mākslas muzeja vadītājas Ineses Klestrovas vadībā. Tukuma muzeja krājuma nodaļa atlasīja priekšmetus padomju laika spēka struktūrās dienējošas personas dzīvoklim, Tukuma pilsētas vēstures muzeja “Pils tornis” darbinieces rūpējās par jaunieguvumiem tautfrontiešu virtuves iekārtojumam. Kaut arī priekšmeti ir saistīti ar konkrētiem tukumniekiem, tostarp konkrētu pensionētu kara komisāru Konstantīnu Ruskuli un militarizētās ugunsdzēsības nodaļas inspektoru Arnoldu Šulcu, tomēr katra izstādes aina uztverama kā vispārināts kāda dzīvokļu tēls.  

Šobrīd, kad muzeji ir slēgti, skatlogu izstāde “janvāris ‘91” ir pieejama ikvienam. Dodoties pastaigā pa pilsētas ielām var veltīt mirkli un atcerēties nozīmīgo laiku Latvijas vēsturē. Vides objektā “Vārti no pagātnes uz nākotni” (Brīvības laukumā) apskatāma digitāla ekspozīcija "1991. gada 13. - 27. janvāris. Barikāžu laiks Latvijā". Savukārt, Tukuma muzeja YouTube kontā skatāma video filmiņa “60 km līdz Barikādēm”.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Pavasara atpūta Baltic Beach Hotel Estravel Latvia
Nakšņošana Deluxe numurā ar izvēlēto ēdināšanu un SPA programmu 2 personām | Skatīt vairāk
Latvija no 209 EUR
Romantiskā bēgšana - atpūta Jūrmala Hotel  Estravel Latvia
1 nakts Luksus numurā 2 personām, brokastis, vakariņas un romantisks cienasts | Skatīt vairāk
no 155 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 06.05.2021 - 13.05.2021 "Camino" svētceļnieka pase arī Cēsu TIC Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Cēsu apkārtnē ir tapuši Sv. Jēkaba ceļa divi posmi. Lai dotos pa maršrutu, ir vēlama svētceļnieka pase, kuru iegādāties var arī Cēsīs. | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Jaunmoku pils
,


Tukuma TIC
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37609792sec.