Folkloras kopa «Upīte» februāra dziesmu velta Ukrainas tautai

Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” folkloras kopa “Upīte” sākusi vērienīgu darbu – lauka pētījumu, apzinot, ierakstot un mācoties Upītes kultūrtelpā un tai pieguļošajā teritorijā kolhoza laikos dziedātās dziesmas. Daļa no savāktajām dziesmām tiek atjaunotas, dodot tām jaunu, mūsdienīgu skanējumu un katru mēnesi 21. datumā publicējot jaunu dziesmu. Februārī tiek izdota dziesma – MARIČKA, kas veltīta Ukrainas tautai, kā atbalsts cīņā par brīvību.

Turpinoties nežēlīgajam karam Ukrainā, folkloras kopa “Upīte” februāra dziesmu velta Ukrainas tautai, kā atbalstu tās cīņā par brīvību un neatkarību. Izvēloties februāra dziesmu ļoti iepatikās Līvijas Supes teiktā dziesma “Marička”. Veicot šīs dziesmas izzināšanu un pētījumus atklājām, ka tā ir ukraiņu tautas dziesma, kura jau tālajos 20. gadsimta sešdesmitajos gados ir bijusi iztulkota latviski. Tā vēl vairāk nostiprinājās doma, ka esam uz pareizā ceļa tieši šo dziesmu publicējot februārī, kad apritēs divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.

Folkloras kopas vadītājs Andris Slišāns un šīs dziesmas video režijas autors teic: “Dziesmas video stāsts ir veidots kā puiša – karavīra pārdzīvojums meklējot savu mīļoto, kura bija palikusi mājās, viņam dodoties, dzimteni aizstāvēt.  Atgriežoties mājās, diemžēl mīļoto neatrod, jo karā ne vien krīt karavīri, bet bieži tiek nogalināti mierīgie iedzīvotāji, dziesmas video versijā meitenes ir mirušās dvēselītes, kuras cenšas izstāstīt, ka tikai domās un atmiņās viņi vienmēr būs kopā, bet sirds sāp un …”

Folkloras kopa “Upīte” ir savākusi vairāk kā 100 kolhoza laikos dziedātās dziesmas. No šīm dziesmā ieplānots vismaz 10 dziesmas atjaunot, dodot tām jaunu skanējumu, bet vēl vismaz 30 dziesmas kvalitatīvi ierakstīt, lai tās nepazustu, jo šo dziesmu zinātāji paliek vecāki un dziesmas dzied retāk, tiek aizmirstas līdz izzūd pavisam. Iedzīvinātas un atjaunotas tiek tās dziesmas, kurās jūtama smeldze par brīvību, kurās dzied par mīlestību, attiecībām, sadzīvi un pat okupācijas laiku izsmejošām tēmām.

21. novembrī tika prezentēta pirmā dziesma “Kara laukā”. 21. decembrī tika dāvināta klausītājiem jauna dziesma “Kod īt iz balli”. 21. janvārī tika prezentēta dziesma “Brigaders”. Februārī tiek dāvināta Līvijas Supes teiktā ukraiņu tautas dziesma “Marička”. Mūzikas autors Stepans Sabadaš, vārdu autors Mihailo Tkačs, aranžiju veica FK ”Upīte” muzikanti un dziedātāji. Ieraksts tika veikts studijā “Bigmaar’s Records”, bet video versiju dziesmai veidoja “Waltz Visuals” kopā ar video režisoru Andri Slišānu. Video aktieri – folkloras kopas “Upīte” dalībnieki. Liels paldies par atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fondam.

Folkloras kopa “Upīte” dibināta 2002. gadā uz Upītes bērnu folkloras kopas pamata, kura savukārt dibināta 1980. gadā. Līdz šim FK Upīte ir izdevusi jau četrus albūmus, CD “Vusi ļauds breinovuos”, CD/DVD “Dzīduot muoku, doncuot muoku”, CD “Ryugts” un CD “Padzīdam i…”. Kopa aktīvi piedalās dažādos Latvijas festivālos un kopš 2016. gada Latviju pārstāv dažādos starptautiskajos festivālos visā Eiropā – Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Itālijā, Sardīnijā, Čehijā, Rumānijā, Portugālē, Slovākijā, Francijā, Kosovā, Baltkrievijā.

Jaunākā dziesma “Marička” - https://youtu.be/QV6wUj4GRTo

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
27. aprīlī - lielais Stādu tirgus Madonā Madonas TIC
Stādu tirgus Madonā jau ir kļuvis par nozīmīgu pavasara tradīciju plašā apkārtnē. Tas ir īstais starts uzsākt praktiskus pavasara darbus dārzos un | Skatīt vairāk
Latvija
UFO stāstīs jokus Tukumā Tukuma TIC
Ja meklē iespēju aizmirst ikdienas rūpes, nāc 26.aprīlī pulksten 19:00 uz Tukuma pilsētas Kultūras namu! | Skatīt vairāk
Svini kāzas Jaunpils pilī!  Tukuma TIC
Jaunpils pils ir lieliska vieta kāzu svinēšanai. Senie pils mūri un brīnišķīgā apkārtne padarīs jums tik svarīgos brīžus patiešām | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.02126384sec.