LATVIJA | Jelgava

Dzīvesziņas un arodu sētā darbosies audēju studija «Austras raksti»

Noslēdzoties telpu nomas izsolei, ar piedāvājumu nodrošināt aušanas nodarbības, ekskursijas, amata prasmju demonstrēšanu un bagātīgu pakalpojumu klāstu dažādām vecuma grupām Dzīvesziņas un arodu sētas telpās – Vecpilsētas ielā 2 guva tiesības saimniekot SIA “Austras raksti”.

22.novembrī noslēdzās audēju darbnīcas telpu nomas tiesību izsole, kurā, izpildot visus nolikumā iekļautos noteikumus, tiesības piecus gadus nomāt audēju darbnīcas telpas ieguva SIA “Austras raksti”. Audēju darbnīcas komandu veido pieredzes bagātas audējas, rokdarbnieces, radošo nodarbību vadītājas un latviskās dzīvesziņas entuziastes: Aija Mālkalna, Anita Rauda-Žukovska, Līga Vodopjanova-Upāne, Ieva Hofmane, Zanda Kursīte.

Līdz ar Dzīvesziņas un arodu sētas atklāšanu 21. decembrī jaunie telpu nomnieki arī aizsāks savu darbošanos, cenšoties līdz decembra vidum telpās pārvest un iekārtot stelles -  ar velkamo ierīci, dažāda platuma un sviru stelles lakatu, villaiņu, svītraino brunču, ņieburu un citu audumu aušanai, jostu stelles, kā arī P.Viļumsona pusautomātiskās vienpaminu stelles “Lielupes viļņi”. Viļumsona stelles ir nozīmīgs izgudrojums un neatņemama aušanas attīstības vēstures daļa un uzskatāmas par atpazīšanas zīmi steļļu konstrukciju attīstībai Latvijas teritorijā 20. gadsimta sākumā.

Ikdienā Dzīvesziņas un arodu sētas viesiem būs iespēja vērot dažāda veida audēju amata paraugdemonstrējumus, ņemot vērā tajā brīdī meistaru veikto darbu, piemēram, Zemgales rakstaino brunču aušanu, villaiņu, jostu un citu audumu darināšanu, kreklu  un aubju šūšanu, izšūšanu, kā arī sarežģītu rakstu aušanu Viļumsona stellēs.

Pašlaik plānots, ka, iepriekš piesakoties, interesenti varēs piedzīvot ekskursiju zinošas audējas pavadībā, izzināt ēkas vēsturi un iekārtojumu, atklāt audēju darba nianses, redzēt, kā tiek darināts tautastērps un arī pašiem izmēģināt audēja iemaņas īpaši apmeklētājiem paredzētajās stellēs. Ekskursijas uzņems gan individuālus apmeklētājus, gan tūristu grupas latviešu, angļu, vācu un krievu valodās. Dzīvesziņas un arodu sētas apmeklētāji gan uz vietas, gan, veicot pasūtījumu, varēs iegādāties Latvijas novadu tautastērpus un to sastāvdaļas. Tāpat Dzīvesziņas un arodu sētā interesenti varēs piedalīties latviskās dzīvesziņas izglītojošās programmās, maizes cepšanā, izzinoši praktiskās nodarbībās, Zemgales tautastērpa popularizēšanas pasākumos, Zemgales rozīšu brunču aušanā, tradicionālos gadskārtu pasākumos, kā arī krustabu un vedību pasākumos.

Atbilstoši Latvijas Nacionālā kultūras centra apstiprinātajam Zemgales rakstaino brunču un to aušanas stellēs ar velkamo ierīci popularizēšanas plānam, SIA “Austras raksti” turpinās dalību programmā “Satiec savu meistaru”, “Latvijas skolas soma” un rīkos Zemgales tautastērpa darināšanas apmācības. Interesentiem būs iespēja apgūt iemaņas steļļu sagatavošanā darbam un apgūt aušanas tehniku, mācīties šūt uz izšūt kreklu, ņieburu un aubi, adīt zeķes un cimdus. Savukārt projekta “Latvijas skolas soma” nodarbību programmas “No vilnas līdz tautastērpam” ietvaros skolēni varēs klausīties stāstus par dzijas un auduma tapšanu, vērot demonstrējumus darbā ar stellēm un paši izmēģināt aušanas prasmes.

Šobrīd “Austras raksti” audējas strādā pie ceļojošās izstādes “Zemgale ziedu rakstos – Zemgales rakstaino brunču popularizēšana Latvijas novados”, kam atklāšana notiks 2023.gada 3.janvārī Dzīvesziņas un arodu sētā.

Individuālajiem apmeklētājiem Dzīvesziņas un arodu sēta būs pieejama no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18, svētdienās no pulksten 10 līdz 15, savukārt ekskursijas gan individuāli, gan grupām iespējams pieteikt iepriekš pa tālruni 29116210 vai rakstot uz e-pastu: [email protected]

Nami Vecpilsētas ielā 2 un Jāņa Asara ielā 1 pārbūvēti un restaurēti Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr.5.5.1.0/19/I/005 "Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā" ietvaros, realizējot divus būvprojektus – "Ēkas Vecpilsētas ielā 2 pārbūve un restaurācija" un "Ēkas pārbūve Jāņa Asara ielā 1".

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 03.02.2023 - 11.02.2023 Valentīndienas piedāvājums "Miķelī" Bauskas TIC
Iepazīsties ar īpašo Valentīndienas piedāvājumu atpūtas kompleksā "Miķelis" | Skatīt vairāk
Latvija
10 ieteikumi ceļošanai!  Biznesa augstskola Turība
Pēc divu gadu pauzes no pandēmijas uzliesmojuma visā pasaulē un ceļošanas ierobežojumiem, tūrisma industrija atkopjas un strauji uzņem apgriezienus! | Skatīt vairāk
Romantiskas vakariņas no putna lidojuma Park Hotel Latgola
Ja Jūs vēlaties Valentīndienu aizvadīt īpaši un neaizmirstami, tad uzaiciniet savu otro pusīti uz visromantiskāko vietu pilsētā - restorānu PLAZA, | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.41413498sec.