Autors: BalticTravelnews.com
Avots: BalticTravelnews.com/Suncalc.net
Lai arī ierasts par saulgriežiem uzskatīt Līgo nakti, patiesībā astroloģiskie saulgrieži iekrīt nedaudz ātrāk - naktī no 21.jūnija uz 22.jūniju. Tieši šis ir posms, kad daba ir pilnbriedā un gatava mums dāvāt visu to labāko, ko ir sarūpējusi. Tiek uzskatīts, ka šī ir labākā diena gadā, lai vāktu ārstniecības augus gan veselības uzlabošanai, gan enerģijas iegūšanai, jo tie visa gada garumā saglabā savu maģisko dziedinošo spēku - tās spēj vairot veselību, skaistumu un labsajūtu.
Šodien, kas būs garākā diena gadā, Rīgā saule lēca pulksten 4:30, bet aiz apvāršņa rietēs plkst. 22:22. Savukārt 23:30 iestāsies tumsa - līdz pat pulksten 4:30, kad atkal saule lēks. Tas nozīmē, ka dienas garums būs gandrīz 18 - 19 stundas.
Protams, lai arī Latvija nav tik liela, bet ir laika atšķirības starp saules lēkšanu un rietēšanu - vispirms saule lēks Latvijas Ziemeļaustrumos, kur tā modīsies jau 4:18, bet visvēlāk - dienvidrietumos - Liepājas pusē, kur saule modīsies "tikai" 4:46.
Diemžēl, pēc vasaras saulgriežiem naktis pakāpeniski kļūst arvien garākas, bet dienas - īsākas.
Vasaras saulgriežos latvieši svin Jāņus. Tie ir vislatviskākie svētki, un tos maz ietekmējušas svešas vēsmas. Cilvēki ticēja, ka tikai līdz Jāņiem plūktajām zālēm ir dziedniecisks spēks. Jāņos plūktos pīlādža zariņus sasēja slotiņā, izžāvēja un lietoja bērna apkvēpināšanai, ja tas bija slims vai nobijies, kad kāda ļauna acs to bija nolūkojusi.
Ko dara Saulgriežu dienā pēc senlatviešu tradīcijām?
Vīri sagādā bērzu meijas, kādu pīlādžzaru un ozolzarus vainagiem, gatavo trejus vārtus (Saules pavadīšanai, sagaidīšanai un jāņubērniem), ugunskuru (stateniski vai akas veidā).
Sievas lasa jāņuzāles, ar meijām un jāņuzālēm pušķo pagalmu, istabas stūrus, galdu, durvis, gultas, apsprauž laukus, dārzus, kūtis. Pie visām ieejām liek dadžus un nātres. Uz grīdas kaisa sasmalcinātas kalmes.
Vij zāļu vītnes (daudz), pin vainagus visiem svētku dalībniekiem, vīriem no ozola zariem, sievām no trejdeviņām zālītēm.
Uzsāk līgot un dziedāt Jāņu dziesmas. Aplīgo cits citu, dod cits citam jāņuzāles. Aplīgo dažādas mājas vietas, lietas un dzīvniekus, appušķo māju ar jāņuzālēm, uzliek vainagus akai, kūtij, pirtij. Apstaigā, aplīgo, pušķo dārzus, laukus un pļavas.
Saulgriežu naktī iet peldēties, lai būtu stiprs un vesels. Brien un vārtās pa rasu, To savāc ar dvieļiem, glabā pudelītēs un izmanto dziedniecībā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.