Kā Venecuēlā iedzīvotāji cīnās ar hiperinflāciju?

Latvieši pazīst inflāciju - vēl pirmskrīzes gados ļoti labi jutām, ka preces un pakalpojumi paliek dārgāki. Tomēr tolaik par to bija maz bēdas, jo naudas palika vairāk. Taču hiperinflācijas gadījumā nauda nebūt nepaliek vairāk - ja alga ir 500 eiro, tad arī 500 eiro saņemsi, kamēr preču cenas "skrien kosmosā". Ja vienu dienu par pienu maksāji 1 eiro, tad nākamajā jau tas var maksāt, piemēram, 1,5 eiro. Šāda situācija novērojama Venecuēlā.

Venecuēlā ir noticis ekonomiskais sabrukums, kas nozīmē, ka vietējā nauda īsti vairs nav vērta neko. Jo naudai nav pamata - tie ir papīrīši. Ja neviens šādu naudu negrib, tas nozīmē, ka tie, kam tā ir, ir gatavi to atdot lētāk - radot naudas vērtības strauju kritumu. Ja, piemēram, 10 olas rīt arī būs 10 olas - varēsi uztaisīt omleti lielai ģimenei, tad par Venecuēlas naudu to nevar pateikt, kas rada arvien lielāku vēlmi cilvēkiem tikt no naudas arvien ātrāk vaļā - nemaz nerunājot par to, ka ik pa laikam kāds izvelk ārā savus noguldījumus vai pavisam vienkārši - nopērk zem tirgus cenas un pārdod arī zem tirgus cenas, ātrā peļņā saņemot pāris procentus. Nemaz nerunājot par to, ka valdība drukā ārā vairāk naudu - jo vienkārši tai jāsedz ikdienas izdevumi.

Vēsturnieki norāda, ka pasaules vēsturē ir tikai 57 gadījumi, kad tikusi novērota hiperinflācija.

Augsta inflācija Venecuēlā bija novērojama jau 1980-tajos un 1990-tajos gados, kad skaudrā pieredze vidusklasei lika savus ieguldījumus glabāt ASV dolāros. Šī neuzticēšanās savai naudai arī vēlāk noved pie hiperinflācijas - jo nauda ir tikai tik stabila, cik tai ir dota uzticība.

Tomēr kā venecuēlieši cīnās ar hiperinflāciju?

Protams, vienīgais veids ir iegādāties lietas. Lietas, kas rītdien varētu būt tikpat vai vairāk vērtas kā šobrīd. Liela daļa iegādājas nekustamos īpašumus un automašīnas. Vēlāk, kad naudas vērtība turpināja kristies, tirgus pārsvarā pārgāja uz dolāru cenām.

Ieguldījumi tikuši veikti arī akciju tirgū un pat kriptovalūtās - jā, tieši tā - venecuēlieši drīzāk pērk "bitcoinus" nekā glabā savu naudu vietējā valūtā.

Šobrīd situācija ir tik traka, ka cilvēki pērk teju visu, ko vien var nopirkt - lai tikai nezaudētu savu naudu hiperinflācijas rezultātā. Tiek ziņots par to, ka cilvēki pērk pat sev nevajadzīgas būvniecības preces, ar cerību, ka vēlāk varēs tās pārdot. Un šī "trakā" pirkšana tikai turpina inflācijas ciklu.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Cena sākot no 429 eur! Itaka Latvia
Neatkarīgi no tā, vai vēlaties atpūsties saulainā pludmalē, snorkelēt, nirt un burāt Vidusjūrā vai izpētīt 5000 gadu senu nekropoli. Maltā viss ir | Skatīt vairāk
no 429 EUR
Spānija 2025 – Tava atpūta ar garšu! Latvia Tours - Berga bazārs
Joprojām viens no populārākajiem atpūtas galamērķiem! 2025. gadā Tevi gaida kultūras un mūzikas festivāli, sporta pasākumi un jauni gardēžu | Skatīt vairāk
no 609 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.04.2025 - 24.04.2025 Ieplānojiet savu rudens atpūtu! Atlantic Travel
Saulainaja Tunisija | Izlidošana 16.septembrī | Skatīt vairāk
no 572 EUR
Putāns. Toreiz un Tagad. Valmieras novada Tūrisma pārvalde
9. maijā 19.00 Valmieras Kultūras centrā satiksies latviešu hiphops un latgaliešu dzeja koncertizrādē “Putāns. Toreiz un Tagad”. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.09784484sec.