Iepazīsti linu auduma ceļu cauri laikiem

2018.gad 9. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina ikvienu interesentu uz Vēlo otrdienu cikla sarīkojumu izstādē "Linu audums latviešu tradicionālajā apģērbā". Tajā aplūkojama daļa no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas Apģērbu un tekstila kolekcijas, kurā ievērojamu vietu ieņem tradicionālā apģērba priekšmeti – to darināšanā neaizvietojams bija linu audums. Ieeja – brīva.

Lins ir populārs arī mūsdienās, bet cik daudz par to zinām? Kādi ir šī materiāla ieguves un apstrādes tradicionālie principi? Kādas lina nēsāšanas tradīcijas ir saglabājušās un kuras izzudušas? Atbildes uz šiem jautājumiem sniegs izstādes autore, tekstilmāksliniece, LNVM Etnogrāfijas nodaļas krājuma glabātāja Una Dževečka.

Linu auduma apģērbs Latvijas teritorijā īpaši noderīgs vienmēr bijis siltajā gadalaikā, tāpēc izstādē lielākoties apskatāms sieviešu un vīriešu vasaras tērpu klāsts – 19. gadsimta linu krekli, brunči, jakas, priekšauti, snātenes (vasaras plecu segas), sieviešu galvas lakatiņi, cepures, zeķes, kabatslakati, vīriešu svārki un bikses. Sievietes vasaras lauku darbos ejot ģērbušas linu kreklu, ko sajoza ar jostu, vai kreklu un linu auduma brunčus. Vīrieši karstā laikā kreklus valkājuši izlaistus virs biksēm. Mazāk zināmi ir tādi izstādē eksponētie apģērbi  kā "rudzu jaka", kādu valkāja rudzu kūlīšus sienot, un kāzu mētelis, kuru lietoja dzimtai piederīgie divās paaudzēs.

Apģērbu klāstu izstādē papildina linu dzijas sagatavošanā izmantoti rīki no LNVM Darbarīku un sadzīves priekšmetu kolekcijas: vārpstiņas, vērpjamo ratiņu sprēslīcas un ērkuļi, u.c. Izlikts arī tāds neparasts priekšmets kā "vīvaļa", caur kuru izvēra linu dziju, tinot to kamolā. Tāpat aplūkojami daži aušanā izmatoti priekšmeti: "lēzīte", atspoles, auduma rakstu galdiņi – auduma tehniskā risinājuma paraugs audējam, šķietiņi, ar kuriem auda jostiņas un prievītes.

Liecības par linu kultūru saglabātas arī Pieminekļu valdes ekspedīciju laikā uzņemtajos fotonegatīvos, no kuriem daudzi iekļauti UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā. Fotogrāfijas ilustrē gan linu novākšanas un apstrādes procesu, gan to, kā linu apģērbu nēsāja darbā un ikdienā.

Izstāde "Linu audums tradicionālajā apģērbā" apskatāma līdz 2019. gada martam.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Putnu draugu skola 2024 Bauskas TIC
Pavadi brīvdienas izglītojošās sarunās par putniem! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 11.04.2024 - 30.04.2024 Īpašs piedāvājums ģimenēm  Gulbenes novada TIC
Izglītojošais un interaktīvais centrs “Dzelzceļš un Tvaiks” Gulbenē iepriecinās apmeklētājus, dāvājot iespēju piedalīties brīnišķīgā | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.04.2024 - 01.05.2024 Esi aicināts V.Plūdoņa muzejā Lejeniekos! Bauskas TIC
Lejenieku muzeja atvēršanas svētki jau 1.maijā! | Skatīt vairāk
Glika dienas Alūksnē Alūksnes TIC
Godinot Bībeles tulkotāju Ernstu Gliku 370. gadskārtā un svinot Bībeles tulkojumam 330 gadus, Alūksne aicina uz “Glika dienām”! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.50396895sec.