Kuldīgā būs apskatāma Jēkabam Bīnem veltīta izstāde

Atzīmējot mākslinieka, pedagoga un dievtura Jēkaba Bīnes 125. jubilejas gadu, izdevniecība “Neputns” Latvijas mākslas klasiķiem veltītajā sērijā ir izdevusi grāmatu “Jēkabs Bīne”. Vienlaikus Kuldīgas Mākslas namā no 17. oktobra būs apskatāma, māksliniekam veltīta izstāde “Jēkabs Bīne. Ar mīlestību…”.

Latviešu mākslas kontekstā Jēkabs Bīne (1895-1955) izceļas kā mākslinieks, kurš savā daiļradē vienmēr centies iemiesot latvisku pasaules skatījumu, tautas vēstures atziņas un notikumus. Jēkaba Bīnes atstātais mantojums ir plašs un daudzveidīgs. Apzinoties, ka mākslinieks dzīvoja vienā no trauksmainākajiem un neprognozējamākajiem periodiem Latvijas vēsturē un sešdesmit dzīves gadu laikā piedzīvoja vairākus dažādu varu un politiskos satricinājumus, Bīnes daiļradē sastopami gan politisko situāciju pasūtījuma darbi, gan mākslas darbi, kuri tapuši, pelnot iztiku vai cenšoties izdzīvot. Vienlīdz aktīvi Jēkabs Bīne darbojās glezniecībā, grafikā un lietišķajā mākslā. Daudzi mākslinieku piemin un atceras kā savu pirmo pedagogu un iedvesmotāju, kurš palīdzēja iepazīt un spert soļus nezināmajā mākslas pasaulē.

Piemiņas izstāde ir veltīta mākslinieka mīlestībai pret dzīvi, ģimeni, krāsām un glezniecību. Skatītājiem tiek dota iespēja iepazīties ar tiem Jēkaba Bīnes darbiem, kuros atklājas pašam māksliniekam tuvākās tēmas, mīļākie cilvēki un nozīmīgākās vietas. Īpaša uzmanība veltīta Kuldīgā pavadītajam dzīves gadiem. Plašajās Kuldīgas Mākslas nama telpās eksponēti dažādu žanru un periodu mākslas darbi, kuros jūtamas Jēkaba Bīnes dziļi personisko sajūtu un pārdzīvojumu izpausmes.

“Jēkaba Bīnes daiļradē maz jūtami, 20. gadsimta pirmās puses periodam raksturīgie stilistiskie meklējumi, viņš apzināti izvēlējās turpināt izkopt Latvijas Mākslas akadēmijas studijās apgūto akadēmiskā zīmējuma precizitāti un kompozīcijas skaidrību, un visu savu uzmanību veltīja mākslas darba satura meklējumiem, attēlojot sev tuvos cilvēkus, vietas, intereses un uzskatus,” tā mākslinieka daiļradi raksturo grāmatas autore un izstādes kuratore mākslas zinātniece Agita Gritāne. Glezniecībā Jēkaba Bīnes daiļradē plašā klāstā ir pārstāvēti gan portreti, ainavas, gan klusās dabas un sadzīves žanra darbi, gan arī mitoloģisku un reliģisku sacerējumu kompozīcijas.

20. gadsimta 20. gadu vidū nozīmīga vieta mākslinieka dzīvē un daiļradē bija Dievturībai. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Dr. art. Aija Brasliņa, raksturojot Jēkaba Bīnes daiļrades spilgtākos darbus, min LNMM kolekcijā esošās kompozīcijas “Dievs, Māra, Laima” (1931) un “Saules vedējs Ūsiņš” (1931), kas veltītas latviešu mitoloģijas tēmām un ilustrē mākslinieka starpkaru periodā raksturīgo aizraušanos ar dievturības idejām un etnogrāfisko mantojumu un, iespējams, kļuvušas par populārākajām mākslinieka atpazīstamības zīmēm.

Izstādes ietvaros 21. novembrī plkst. 15.00 paredzēta māksliniekam veltīta lekcija “Mākslinieks un pedagogs Jēkabs Bīne – Kuldīgas periods (1945-1951)”, kam sekos izstādes apskate kuratores, mākslas zinātnieces Agitas Gritānes vadībā.

Izstāde no 17. oktobra līdz 29. novembrim būs apskatāma Kuldīgas Mākslas namā, Kuldīgā 1905. gada ielā 6. Izstāde apskatāma trešdienās, piektdienās, sestdienās 10.00-16.00, ceturtdienās 12.00-18.00, svētdienās 12.00-15.00. Ieeja – bez maksas.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Tuvā tālsēde Baltic Beach Hotel Estravel Latvia
2 naktis 2 personām izvēlētajā numurā, Prosecco un brokastis, Sea Wellness baseina apmeklējums | Skatīt vairāk
Latvija no 150 EUR
Jūrmala Hotel Spa - Ziemas piedāvājums Estravel Latvia
1 nakts 2 personām ērtā numurā, brokastis, atpūta Wellness Oasis un papildu opcija - SPA vai uzkodas numurā | Skatīt vairāk
no 102 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.9508729sec.