Likteņdārza Saieta namā atklāta Tukuma muzeja pastāvīgā izstāde par bērza tāsīm

Atzīmējot 30. gadadienu, kopš izveidota UNESCO programma “Pasaules atmiņa, UNESCO nedēļas ieskaņā, 2022. gada 7. oktobrī, Likteņdārza Saieta namā svinīgi atklāta pastāvīgā izstāde “Sibīrijas vēstules uz bērza tāss”, ko Tukuma muzejs veidoja sadarbībā ar desmit citiem Latvijas muzejiem, kas glabā vēstules uz bērza tāss. Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss kā dokumentārā mantojuma liecība 2009. gadā ir iekļauta Latvijas nacionālajā reģistrā. Šobrīd jau uzsākts darbs pie pieteikuma sagatavošanas iekļaušanai UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

Izstādes atklāšanā klātesošos uzrunāja nodibinājuma “Kokneses fonds” padomes priekšsēdētāja, Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons, Aizkraukles domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris, Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola un UNESCO Latvijas nacionālās komitejas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.

Muzikālo priekšnesumu sniedza Kokneses mūzikas skolas akordeonistu ansamblis Karolīnas Vancānes vadībā. Apmeklētāju vidū bija gan muzeju pārstāvji, gan Sibīrijā rakstīto bērza tāss vēstuļu autore Elza Serdāne un citu vēstuļu autoru tuvinieki, gan arī citu UNESCO “Pasaules atmiņas” Latvijas nacionālā reģistra nomināciju turētāji.

Tukuma muzeja pastāvīgā izstāde “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” Likteņdārza Saieta namā iepazīstina ar bērza tāss vēstuļu 19 autoriem, kuri savas sabiedriskās darbības un pilsoniskās nostājas dēļ bija nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti, nogādāti GULAG nometnēs vai piespiedu kārtā deportēti uz Sibīriju 1941. gada 14. jūnijā un 1949. gada 25. martā. Izstāde ir sagatavota latviešu un angļu valodā un tā iepazīstina arī ar unikālo dokumentāro mantojumu – 52 vēstulēm uz bērza tāss –, kas glabājas 11 Latvijas muzejos: Tukuma muzejā, Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Jēkabpils vēstures muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Latvijas okupācijas muzejā, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Rīgas Ebreju kopienas muzejā “Ebreji Latvijā” un Talsu muzejā.

Nominācijā iekļauto vēstuļu glabātāji sadarbībā ar Latvijas nacionālo bibliotēku uzsākuši darbu jaunas izstādes “Sibīrijas vēstules” veidošanas, ko plānots eksponēt Strasbūrā, Francijā, 2023. gadā, kad Latvija būs prezidējošā valsts Eiropas Padomes Ministru komitejā. Pasākuma laikā Saieta namā Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola un UNESCO Latvijas nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Inga Surgunte prezentēja topošās izstādes koncepciju un dizaina ideju, ko sagatavojusi māksliniece Tatjana Raičiņeca, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālajam atbalstam. Visi pasākuma dalībnieki iesaistījās “Ideju talkā”, kuras rezultātā formulēja idejas un nosauca arī daudzas lietas, ko noteikti vajadzētu iekļaut topošajā izstādē.

Tukuma muzejs aicina atsaukties cilvēkus, kuru īpašumā ir līdzīgas vēstules, kas tapušas Sibīrijā laika posmā starp 1941. un 1965. gadu, un sazināties ar jebkuru no akreditētajiem muzejiem, lai palīdzētu saglabāt ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskajai sabiedrībai nozīmīgu dokumentāro mantojumu.

Likteņdārza Saieta nama apmeklētājiem izstāde ziemas sezonā apskatāma katru nedēļu no ceturtdienas līdz svētdienai Saieta nama darba laikā no pl. 10.00 līdz 17.00.

Savukārt UNESCO nedēļas ietvaros, no 10. līdz 16. oktobrim, aicinām iegriezties arī Tukuma Pils tornī (Brīvības laukumā 19a, Tukumā), izpētīt no Sibīrijas sūtītās vēstules uz bērza tāss un uzrakstīt vai uzzīmēt savu vēstuli uz īstas bērza tāss.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 23.05.2023 - 03.06.2023 Nakts autoorientēšanās brauciens TUKUMS Tukuma TIC
Kādā jaukā 3.jūnija sestdienā, kad ārā iestājas pilnīga tumsa, tiks dots starts aizraujošam nakts autofotoorientēšanās piedzīvojumam! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.05.2023 - 01.06.2023 Iepazīsti Bauskas novadu caur audiogidu! Bauskas TIC
Iepazīsti Bauskas novadu caur audiogidu - Iecavas, Bauskas un Rundāles tematiskajos audio failos! | Skatīt vairāk
Iepazīsti Madonas novada skaņas Madonas TIC
Šovasar ceļotājus aicinām iepazīt Madonas novadu skanoši un muzikāli. Tūrisma piedāvājumā “Iepazīsti Madonas novada SKAŅAS”, esam apkopojuši | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 27.05.2023 - 02.06.2023 Ražotne "Dzidris" aicina degustēt vīnu Aizkraukles novada TIC
“Dzidris” ir mājas vīns, kas darīts Aizkraukles novada Aiviekstes pagasta zemnieku saimniecībā “Ozoliņi”. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37871623sec.